دیدار باقری کنی با معاونان وزیران خارجه روسیه و قزاقستان در تهران

12:35 - 25 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۴۷۴۷
دیدار باقری کنی با معاونان وزیران خارجه روسیه و قزاقستان در تهران
معاون سیاسی وزارت امور خارجه با معاونان وزیران خارجه روسیه و قزاقستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

خبرگزاری میزان - علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه، میزبان «سرگئی ریابکوف»، معاون وزیر خارجه روسیه و «علی‌ بیگ باکایف»، معاون وزیر خارجه قزاقستان بود.  

در دیدار معاونان وزیران خارجه ایران و روسیه، دو طرف درباره آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله مذاکرات رفع تحریم رایزنی و تبادل نظر کرده و بر استمرار مشورت‌های راهبردی میان تهران و مسکو تاکید کردند.

همچنین پس از ۴ سال، دور جدید رایزنی‌های سیاسی میان ایران و قزاقستان، به ریاست معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان و علی بیگ باکایف، معاون وزیر خارجه قزاقستان، در تهران برگزار  گشد.

در این نشست، طرفین درباره توسعه روابط دوجانبه و موضوعات متنوع منطقه‌ای و بین‌المللی به رایزنی و تبادل نظر پرداختند.

در جریان این گفت‌وگو‌ها طرفین درباره طیفی از موضوعات دوجانبه از جمله تسهیل روابط اقتصادی و تجاری، سفر پیش روی معاون نخست وزیر قزاقستان به تهران و امضای نقشه راه تجاری دو کشور، ارتقای روابط فرهنگی و علمی از جمله تبادل استاد و دانشجو،  گسترش همکاری در حوزه گردشگری بین دو کشور به‌عنوان ابزاری برای شناخت دو ملت و نیز افزایش تعاملات پارلمانی تبادل نظر کردند.  

معاون وزارت خارجه کشورمان تصریح کرد: همکاری ایران و قزاقستان در عرصه بین‌المللی، نقش مهمی در تقویت سازوکار‌های چندجانبه دارد.

وی همچنین بر اهمیت همکاری های منطقه‌ای توسعه تعامل در قالب سازمان همکاری شانگهای و کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادساز ( سیکا) تاکید کرد.

باقری با اشاره به حملات غیرانسانی و جنایات رژیم صهیونسیتی در نوار غزه بیان کرد: مناسب است تا تمام کشور‌های مسلمان از تمامی ابزار‌های لازم برای توقف این جنگ بهره جویند، چرا که اولویت توقف کشتار مردم بی‌گناه فلسطین است.

معاون وزارت امور خارجه با اشاره به اراده دو طرف برای برگزاری دور جدید کمیسیون مشترک اقتصادی طی چند هفته آینده، تصریح کرد: ظرفیت‌های مکمل اقتصادی نویدبخش همکاری‌های پایدار و باثبات اقتصادی ایران و قزاقستان است.

علی بیگ باکایف نیز در این نشست بر اراده جدی کشورش برای توسعه همکاری‌های دوجانبه و نیز تعامل بیشتر دو کشور در عرصه مناسبات منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کرد.

در این سفر، معاون وزیر خارجه قزاقستان با مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، شیخ الاسلامی، رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی، اسدالله اشراق جهرمی، مدیرکل صلح و امنیت پایدار وزارت امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد.

انتهای پیام/



ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *