باقری: ترفند ۲ دولتی دردی از مردم فلسطین درمان نمی‎کند

15:55 - 23 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۴۴۵۷
باقری: ترفند ۲ دولتی دردی از مردم فلسطین درمان نمی‎کند
معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت که بر همگان به‌ویژه فلسطینی‌ها ثابت شده که ترفند نخ‌نمای ۲ دولتی حتی به‌طور موقت نیز هیچ دردی از مردم فلسطین را درمان نخواهد کرد.

خبرگزاری میزان - علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران و معاون سیاسی وزارت امور خارجه در جمع دانشجویان دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه حضور یافت و درباره آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی از جمله موضوع فلسطین و کشتار مردم در غزه با دانشجویان به گفت‌وگو پرداخت.

باقری با اشاره به ویژگی‌های دیپلمات تراز، اظهار کرد: هنر دیپلمات حرفه‌ای آن است که همه توان و ظرفیت خود را برای تامین منافع ملی در عرصه خارجی به‌کار گیرد، اما انحراف از این مسیر و تلاش در جهت استفاده از ظرفیت سیاست خارجی در بازی‌های سیاسی داخلی، جفا به منافع ملی و بازی در مسیر تحقق اهداف بیگانگان است.

گذر زمان دوراندیشی ایران در موضوع فلسطین را ثابت کرد

معاون سیاسی وزارت امور خارجه با تاکید بر این که فلسطین از جمله موضوع‌های مهم سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است، تصریح کرد: تجربه چهار دهه گذشته ثابت کرده است که نگاه راهبردی ایران به مسئله فلسطین در جهت منافع ملی است و امروز بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی، آشکار و پنهان به درایت و دوراندیشی ایران در ایستادن کنار مردم فلسطین و مقابله با اشغالگران و متجاوزان اذعان دارند.

ادعای ناسازگاری میان کارآمدی دیپلماسی با پایبندی به ارزش‌ها، ترفند بیگانگان است

معاون وزارت امور خارجه با اشاره به این که برخی جریان‌هایی که دغدغه انقلاب و ایران را ندارند، تلاش می‌کنند تا ناسازگاری میان کارآمدی سیاست خارجی با پایبندی به ارزش‌ها را القا کنند، تصریح کرد: دیپلماسی بدون توجه به اصول و ارزش‌ها، حرکت در خلأ  و تحرک بدون هدف است و اتفاقا پایبندی به ارزش‌ها است که جهت درست دیپلماسی را معین می‌کند.

باقری تاکید کرد: پایبندی به ارزش‌ها نه‌تنها هیچ مانعی برای تحرک و پویایی دیپلماسی و توسعه روابط خارجی ایجاد نکرده و نمی‌کند، بلکه ظرفیت و توان دیپلماسی را افزایش داده و تحرک آن را موثرتر می‌کند.

فلسطین قطب‌نمای حقوق بشر در جهان است

باقری کنی با اشاره به اینکه هیچ قاعده و مقرره حقوق بشری بین‌المللی وجود ندارد که مصون از تعرض صهیونیست‌های متجاوز باشد، اظهار کرد: فلسطین قطب‌نمای حقوق بشر در جهان است، چراکه در صحنه فلسطین، یک طرف متجاوز و اشغالگر و جنایت‌کار است که ناقض همه اصول و قواعد حقوق بشر است و طرف دیگر ملتی مظلوم صاحب سرزمین فلسطین است که انواع و اقسام حقوق وی پایمال شده و با همه وجود برای استیفای حقوقش تلاش می‌کند.

هنر دیپلماسی ایرانی؛ هم‌افزایی گفتمان و حکمرانی مقاومت

معاون وزیر امور خارجه با اشاره ظرفیت‌های متنوع و متعدد سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد: این هنرمندی دیپلماسی ایرانی است که از یک‌سو در مقام الهام‌بخش جریان مقاومت، به‌عنوان قدرت منطقه‌ای غیرقابل انکار سردمدار مبارزه با تروریسم و مقابله با سلطه‌جویی قدرت‌های خودبرتربین است و از سوی دیگر به‌عنوان بازیگر فعال و مبتکر در عرصه منطقه و جهان از همه ظرفیت‌های سیاسی و بین‌المللی خود برای دفاع از کیان مقاومت و تحقق اهداف آن بهره می‌برد.

سیاست همسایگی؛ دوراندیشی دیپلماسی ایران

علی باقری با اشاره به تحرک هدفمند دیپلماسی ایرانی برای پایان دادن به کشتار مردم در فلسطین و جلوگیری از نسل‌کشی صهیونیست‌های خونخوار در غزه، اظهار کرد: قطعا یکی از زمینه‌های بسیج همه ظرفیت‌های جهان اسلام برای مقابله منسجم با تجاوزگری صهیونیست‌ها سیاست راهبردی دولت در تعامل حداکثری با همسایگان و کشور‌های منطقه است که از ۲ سال پیش عملیاتی شده است.

آمریکا بازنده قطعی جنگ نابرابر در غزه

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه هر نتیجه‌ای که جنگ نابرابر در غزه داشته باشد، آمریکا بازنده قطعی آن است، تصریح کرد: ضربه مهلک ۱۵ مهر مقاومت هنوز اجازه نداده تا سامانه‌های تدبیر و سیاست آمریکا و رژیم صهیونیستی به فعالیت عادی خود بازگردند، به همین جهت نیز آن‌ها با کشتار زنان و کودکان و تخریب زیرساخت‌های منطقه محروم غزه قصد دارند تا به گمان خود، این شکست تاریخی و راهبردی را جبران کنند.

تحریم صهیونیست‌ها، پشتوانه جبهه مقاومت در مصاف با اشغالگران

معاون وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه کشور‌های اسلامی برای توقف جنایت در غزه نباید فقط به اعلام موضع سیاسی بسنده کنند، تصریح کرد: با ترویج تحریم کالا‌های اسرائیلی و تحریم صادرات نفت و دیگر کالا‌های اساسی به این رژیم باید عزم جدی دولت‌های اسلامی برای حمایت از حقوق بشر و دفاع از مردم مظلوم غزه نشان داده شود.

فریاد مردم غزه؛ کمک به قاتلان کودکان ما را متوقف کنید!

علی باقری با تاکید بر این که تحریم سیاسی و اقتصادی و تجاری صهیونیست‌های جنایت‌کار، بدیهی‌ترین انتظار مردم مظلوم غزه و دیگر ملت‌های آزاده جهان از کشور‌های متعامل با رژیم صهیونیستی به‌ویژه کشور‌های اسلامی است، تصریح کرد: خواست مردم غزه این است: «کمک به قاتلان کودکان ما را متوقف کنید!»

پذیرش نظر مردم فلسطین، راه‌حل پایدار مسئله فلسطین است

معاون سیاسی وزارت امور خارجه با اشاره به این که تجربه ثابت کرده که نه‌تنها صهیونیست‌های خونخوار هیچ حقی برای فلسطینی‌ها قایل نیستند، بلکه بر همگان به‌ویژه فلسطینی‌ها ثابت شده که ترفند نخ‌نمای دو دولتی حتی به‌طور موقت نیز هیچ دردی از مردم فلسطین را درمان نخواهد کرد، گفت: راه‌حل پایدار که منطبق با قواعد و مقررات بین‌المللی است، بازگشت به رای و نظر صاحبان اصلی سرزمین فلسطین که در داخل و خارج سرزمین‌های اشغالی زندگی می‌کنند، است و هر کس که از این راه‌حل سرباز زند، نمی‌تواند مدعی حقوق بشر و برقراری صلح و امنیت باشد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *