کنگره بین‌المللی اندیشه‌های قرآنی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود

12:01 - 21 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۳۹۸۲
کنگره بین‌المللی اندیشه‌های قرآنی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی از برگزاری کنگره بین‌المللی اندیشه‌های قرآنی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد.

خبرگزاری میزان- به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد شریفانی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه کنگره بین‌المللی اندیشه‌های قرآنی مقام معظم رهبری با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سه شنبه ۲۳ آبان در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود، گفت: بیش از دو سال است که دانشگاه آزاد اسلامی با مجموعه بین المللی جامعه المصطفی العالمیه تفاهم نامه‌ای را به منظور ارتقای سطح همکاری‌های علمی، فرهنگی و پژوهشی و بهره‌گیری بهینه از امکانات موجود در جهت تحقق اهداف مشترک منعقد کرده است.

وی ادامه داد: یکی از موارد مورد توافق در این تفاهم نامه، برگزاری کنگره بین المللی اندیشه‌های قرآنی مقام معظم رهبری بود که طی این دو سال فعالیت‌های بسیاری برای تحقق آن صورت گرفت. هدف از برگزاری این کنگره پرداختن به مسائل قرآنی است، چرا که قرآن هدایتگر بشر و کتاب زندگی است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی با ابراز تأسف از قرآن سوزی و ستیزه جویی افراد معاند با این کتاب آسمانی، اظهار کرد: این موضوع حساسیت مسلمانان و فرهیختگان این حوزه را بر می‌انگیزد تا جایی که همگان در برابر آن احساس مسئولیت می‌کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین شریفانی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری به عنوان یک رهبر سیاسی در بین مسلمانان، ایران و جهان شناخته شده اند، در حالی که ایشان یک عالم ربانی هستند که از قبل از انقلاب به مسائل قرآنی عنایت ویژه داشتند و بسیاری از محافل قرآنی را مدیریت می‌کردند. حضرت آیت الله خامنه‌ای (مدظله العالی) پس از انقلاب اسلامی نیز با همه اقشار قرآنی اعم از مفسران، مترجمان، قاریان، حافظان و پژوهشگران قرآنی دیدار داشتند و نشست‌ها و کنگره‌های متعددی را هدایت می‌کردند.

وی با تأکید بر اینکه مقام معظم رهبری دارای دستاورد‌های بی شمار و نوآوری‌های فراوانی در زمینه قرآن دارند، گفت: چهره قرآنی مقام معظم رهبری مغفول مانده است و باید شخصیت قرآنی ایشان بیشتر در کشور و در بین اندیشمندان این حوزه معرفی شود.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه مجموعه سخنان مقام معظم رهبری در زمینه قرآن در ۲۰ موضوع دسته بندی شد و محور این همایش قرار گرفت، افزود: شخصیت و سیره قرآنی آیت‌الله خامنه‌ای، مرجعیت قرآن، قرآن و اهل بیت (ع)، مبانی قرآنی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، قرآن و انقلاب، دولت و جامعه‌سازی، مبانی قرآنی حکومت‌داری و رهبر آیت‌الله خامنه‌ای، قرآن، هنر، رسانه و فرهنگ، قرآن و علوم طبیعی و انسانی، مبانی قرآنی اندیشه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آیت‌الله خامنه‌ای، قرآن و مستشرقان، مبانی قرآنی شعار‌های انقلابی، استکبارستیزی و مقاومت در اندیشه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، روش‌شناسی تفسیر و زن و خانواده از موضوعات این کنگره است.

حجت‌الاسلام والمسلمین شریفانی با اشاره به اینکه بیش از ۲ هزار و ۳۴۰ چکیده مقاله به دبیرخانه کنگره بین المللی اندیشه‌های قرآنی مقام معظم رهبری ارسال شده است، گفت: تمامی مقالات دریافت شده با استاندارد‌های کاملاً پژوهشی مورد بحث و ارزیابی قرار گرفت که در نهایت ۹۲۵ مقاله مورد پذیرش واقع شدند. برای برگزاری این کنگره، ۱۸۳ پیش نشست، ۶۵ کارگاه آموزشی، ۱۲ کرسی ترویجی برگزار شده است. همچنین ۵۳ نشریه برای چاپ مقالات برتر اعلام آمادگی کرده اند.

وی ادامه داد: اولین نشست اجلاس رسمی کنگره بین المللی اندیشه‌های قرآنی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی و پس آن در شهر‌های اصفهان، مشهد، تبریز، شیراز و چند کشور از جمله لبنان، سوریه و بعضی از کشور‌های آفریقایی و هند برگزار می‌شود.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: در حاشیه این کنگره، نمایشگاه کتاب و مقالات، رونمایی از مجموعه مقالات چاپ شده، ارائه مقالات و تقدیر از مقالات برتر نیز برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین شریفانی از تمامی دست اندرکاران برگزاری این کنگره از جمله محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین علی عباسی رئیس کنگره، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی رضایی اصفهانی دبیر کنگره، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی مسترحمی دبیر علمی کنگره و حجت‌الاسلام والمسلمین سیدیوسف موسوی دبیر اجرایی کنگره تقدیر و تشکر کرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *