نشست تخصصی واکاوی نقش حقوق بین‌الملل بشردوستانه درباره فجایع غزه برگزار شد

11:56 - 16 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۳۲۱۹
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
نشست تخصصی واکاوی نقش حقوق بین‌الملل بشردوستانه درباره فجایع غزه برگزار شد
نشست تخصصی واکاوی نقش حقوق بین‌الملل بشردوستانه درباره فجایع غزه با حضور شخصیت‎های داخلی و فلسطینی برگزار شد.

خبرگزاری میزان - نشست تخصصی واکاوی نقش حقوق بین‌الملل بشردوستانه درباره فجایع غزه با حضور کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر، پیرحسین کولیوند، رئیس سازمان جمعیت هلال احمر، خالد قدومی، نماینده حماس در ایران، محمدهادی ذاکر حسین، استاد دانشگاه تهران و شماری از شخصیت‎های فلسطینی در هلال احمر برگزار شد.

اعلام آمادگی ایران برای ایجاد بانک خون برای مجروحان غزه

پیرحسین کولیوند، رئیس سازمان جمعیت هلال احمر در ابتدای این نشست با اشاره به جنایت‌های گسترده رژیم صهیونیستی در غزه، از تقویت تلاش‌های جمعیت هلال احمر ایران برای امدادرسانی به غزه خبر داد.

وی با اشاره به اینکه تماس‌هایی با جمعیت هلال احمر برخی از کشور‌های منطقه مانند مصر، ترکیه، اردن و عراق برای ارسال کمک‌های بشردوستانه و سازه‌های بیمارستان‌های صحرایی در مرزه غزه گرفته شده که این تلاش‌ها تاکنون به نتیجه‌ای منجر نشده است، اظهار کرد: همچنان این امید وجود دارد که همکاری‌ها در این زمینه تسریع شده و به نتیجه بینجامد.

به گفته کولیوند، ایران برای ایجاد بانک خون برای مجروحان غزه در مرز این منطقه اعلام آمادگی کرده و محموله‌هایی را برای کمک‌رسانی آماده کرده است.

وی با بیان اینکه موضوع مورد تاکید ما برگزاری اجلاس اضطراری کمیته صلیب سرخ بین‌المللی برای هموار کردن مسیر همکاری‌ها جهت ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه است، بیان کرد: از کمیته هلال اسلامی بین‌المللی درخواست کردیم که زودتر این اجلاس در ایران یا هر کشور دیگری برگزار شود؛ موضوع مهم برای جمعیت هلال احمر در موضوع غزه نقض همه قوانین و کنوانسیون‌های بین‌المللی بشردوستانه است که باید متوقف شود.

رئیس جمعیت هلال احمر با ذکر موارد متعدد جنایت‌های بشری رژیم صهیونیستی، تاکید کرد: جمعیت‌های هلال احمر و صلیب سرخ همه کشور‌ها باید برای کمک به مردم غزه همکاری کنند؛ جمعیت هلال احمر ایران ضمن محکوم کردن جنایت‌های ضد بشری رژیم صهیونیستی در غزه  با تمام توان و با پشتوانه مردمی در حال جمع‌آوری کمک‌های مردمی است.

کولیوند با اشاره به تهدید‌ها علیه به مراکز درمانی غزه از سوی رژیم صهیونیستی، این امر را چالشی جدی برای کمک‌رسانی به غزه خوانده و گفت: رژیم صهیونیستی از این طریق حتی حقوق بشردوستانه بیشتری را نقض می‌کند.

وی با اشاره به اینکه براساس مستندات جمع‌آوری شده درباره جنایت‌های وارد شده علیه کارکنان بشردوستانه با همراهی همتایان خود علیه رژیم صهیونیستی اعلام جرم می‌کنیم، چراکه نقض آشکار حقوق بشردوستانه در غزه در جریان است، اضافه کرد: ما مستمرا این درگیری‌ها را ادامه می‌دهیم و می‌خواهیم مردم فلسطین بدانند که ما در کنار آن‌ها هستیم.  

رئیس سازمان هلال احمر همچنین به سکوت مجامع بین‌المللی و بشردوستانه درباره جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه غزه اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد که از طریق کمک‌رسانی، آلام مردم غزه کاهش یابد.

نیاز‌های اورژانسی غزه بسیار بالا هستند

خالد قدومی، نماینده حماس در ایران نیز ضمن تشکر از جمعیت هلال احمر ایران برای اعلام آمادگی و ارسال کمک به مردم غزه، گفت: کمک‌های ارسال شده به غزه ناکافی هستند؛ این منطقه روزانه به ۵۰۰ کامیون کمک نیاز دارد، اما روزانه حداکثر ۱۵ کامیون کمک وارد غزه می‌شود.

وی با اشاره به گستردگی جنایت‌های رژیم صهیونیستی و آمار بالای شهدای فلسطینی، سطح ویرانی‌های غزه ناشی از بمباران‌های رژیم صهیونیستی را بسیار بالا خواند و اظهار کرد: نیاز‌های اورژانسی غزه بسیار بالا هستند و مهم‌ترین آن سوخت برای وزارت بهداشت است؛ شهرداری‌ها، مشاغل و ... به میزان گسترده‌ای سوخت برای تولید آب و ارائه خدمات نیاز دارند.

نماینده حماس ضمن ابراز نگرانی از تعطیل شدن بیمارستان‌ها به‌دنبال اتمام سوخت و تجهیزات، گفت: آنروا نیز از  جنایت‌های رژیم صهیونیستی در امان نمانده‌اند.

وی با اشاره به روشنگری مراکز تخصصی ایران در دفاع از حقوق مردم فلسطین، تاکید کرد: حمایت جهانی مردمی از فلسطین وجود دارد و این حمایت‌ها در صورت وجود مستندات و شواهد می‌توانند به شکایت از رژیم صهیونیستی منجر شوند.

قدومی درباره دلایل اجرای عملیات طوفان الاقصی، گفت: دلایل متعددی برای اجرای این عملیات وجود دارد؛ یکی از این دلایل وجود هزاران اسیر فلسطینی زن، مرد و کودک و بازداشت غیرقانونی اداری است؛ حقوق اسرای فلسطینی اعم از زن و مرد به شکل گسترده نقض می‌شود؛ آمار‌های موجود درباره اسرای فلسطینی مربوط به قبل از آغاز عملیات طوفان الاقصی است و اکنون آمار‌های جدیدی وجود دارند.

وی با اشاره به قدمت ۷۵ ساله جنایت‌های رژیم صهیونیستی، گفت: یکی از دلایل تداوم این روند سکوت جامعه بین‌المللی و گام گذاشتن در مسیر سازش با رژیم صهیونیستی است؛ ما در طوفان الاقصی در مناطق اشغالی می‌جنگیم و این به معنای قانونی بودن نبرد ما است؛  در عین حال باید توجه داشت که براساس قوانین بین‌المللی شهرک‌نشینان صهیونیست شهروند غیرقانونی محسوب نمی‌شوند؛ این افراد عامل حملات به مناطق مختلف فلسطین هستند و شهروندان فلسطینی را به شهادت می‌رسانند؛ باید قانونی به‌ویژه در میان کشور‌های عضو عدم تعهد تصویب شود که شهروندان دیگر کشور‌ها به شهرک‌های صهیونیست‌نشین اعزام نشوند.

قدومی در بخشی دیگر تاکید کرد: مقاومت همچنان ادامه دارد و ما حاضر به پذیرش شرایط قبل هفتم اکتبر نیستیم، زیرا ما ۱۰ هزار شهید دادیم.

رژیم صهیونیستی عامدانه خبرنگاران و روزنامه‌نگاران را هدف قرار می‌دهد

علی خلیلی، فعال رسانه‌ای فلسطینی در ادامه با اشاره به هدف رژیم صهیونیستی برای کنترل رسانه‌ها، گفت: این رژیم از طریق رسانه‌های بزرگ اشغال فلسطین و جنایت‌های خود را با بهانه‌های غیرمنطقی توجیه می‌کند؛ رژیم صهیونیستی به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده از ابزار رسانه‌ها استفاده کردند و می‌کنند.

وی در ادامه به کارزار‌های رسانه‌ای رژیم صهیونیستی برای تغییر  و انحراف روایت‌ها اشاره کرده و گفت: آن‌ها از این طریق بر افکار عمومی تاثیر می‌گذارند و روایت اسرائیل را تقویت می‌کنند.

خلیلی همچنین به هدف قرار دادن خبرنگاران و روزنامه‌نگاران از سوی رژیم صهیونیستی، اظهار کرد: رژیم صهیونیستی عامدانه خبرنگاران و روزنامه‌نگاران را هدف قرار می‌دهد تا آن‌ها را از پوشش تحولات فلسطین و آشکار کردن واقعیت‌ها منصرف کنند که نمونه این سیاست به قتل رساندن شیرین ابوعاقله، خبرنگار الجزیره است.

به گفته این فعال فلسطینی، رژیم صهیونیستی به‌صورت گسترده حقوق بین‌المللی و بشردوستانه در مورد خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای را نقض می‌کند.

خلیلی همچنین به موارد متعددی از نقض حقوق بشردوستانه درباره خبرنگاران اشاره کرد و گفت: روزنامه‌نگاران فلسطینی برای افشای جنایت‌های رژیم صهیونیستی همچنان با شهامت و شجاعت به کار خود ادامه می‌دهند تا تلاش‌های ماشین رسانه‌ای اشغالگران و حامیان آن‌ها برای روایت دروغین از طوفان الاقصی را خنثی کنند.

آنچه در غزه رخ می‌دهد، جنگ گرسنگی و آوارگی اجباری است

بتول سالم دیب، پزشک فلسطینی سخنران دیگر این نشست روایت‌هایی از بازماندگان شهدای غزه در اردوگاه‌های آوارگان فلسطینی را قرائت کرد و گفت: این روایت‌ها نشان می‌دهد که مردم ما عاشق زندگی هستند؛ آن‌ها فقط عددی نیستند که باید در صورت شهادت شمرده شوند.

به گفته وی، فقط ساختمان‌های غزه با بمباران‌ها نابود نمی‌شوند، ما خاطرات و زندگی خود را از دست می‌دهیم؛ روزی می‌رسد که غزه را دوباره می‌سازیم.

این پزشک فلسطینی با اشاره به اینکه در غزه دیگر مکان امنی وجود ندارد و مردم فلسطینی هدف بمباران‌ها و قتل‌عام‌های وحشیانه رژیم صهیونیستی قرار دارند، گفت: آنچه در غزه رخ می‌دهد، جنگ گرسنگی و آوارگی اجباری است؛ مردم ما با وجود این، بر ایستادن در سرزمین خود و حمایت از مقاومت تاکید دارند؛ ما در نهایت یا به پیروزی می‌رسیم یا شهادت.

ارتش رژیم صهیونیستی ۵۰ عنوان مجرمانه براساس قوانین بین‌المللی را علیه غزه انجام داده‌اند

ذاکرحسین با توصیف غزه به‌عنوان مستند زنده جنایت‌های جنگی و بشری، گفت: جنایت‌های رژیم صهیونیستی به‌عنوان مصادیق جنایت‌های جنگی وارد کتب جهان خواهد شد؛ رژیم صهیونیستی این توانایی را دارد که در مدت زمان کوتاه دست به جنایت گسترده زده و آن را تطهیر و توجیه کند؛ ارتش رژیم صهیونیستی ۵۰ عنوان مجرمانه براساس قوانین بین‌المللی را علیه غزه انجام داده‌اند.

وی ضمن برشمردن موارد متعدد جنایت‌های رژیم صهیونیستی از آوارگی اجباری تا محروم‌سازی از غذا و دارو، گفت: حملات به نهاد‌های امدادرسانی از مهم‌ترین جنایت‌های جنگی رژیم صهیونیستی روزانه در غزه است؛ آنچه این روز‌ها در نوار غزه می‌گذرد، نشان‌دهنده تلاش جدی رژیم صهیونیستی برای حذف ملت فلسطین دست‌کم در شمال نوار غزه است.

این استاد دانشگاه تهران درباره راه‌حل‌های این بحران، تاکید کرد: موفقیتی برای متوقف ساختن جنایت‌های رژیم صهیونیستی از سوی حقوق بین‌الملل وجود نداشته است؛ باید در جنگ روایتی نیز مقابل روایت‌سازی رژیم صهیونیستی ایستاد تا نتواند جنایت‌های خود را توجیه کند؛ رژیم صهیونیستی در حال هنجارسازی جنایت‌های خود است؛ مستندسازی جنایت‌های رژیم صهیونیستی دیگر اقدامی است که باید انجام شود.

درخواست ایران برای حذف رژیم صهیونیستی از کمیسیون جایگاه زن سازمان ملل

زهره الهیان، رئیس کمیسیون حقوق بشر مجلس نیز در این نشست، گفت: مظلومیت و محرومیت مردم غزه را باید با استفاده از ظرفیت داخلی مطرح کنیم؛ غزه، بزرگ‌ترین زندان روباز جهان است که حتی از حق حیات نیز محروم شده است؛ همه جنایت‌های بشری و بشردوستانه یک‌جا در غزه در حال رخ دادن هستند؛ واژه‌ها گویای گستردگی جنایت‌های جاری رژیم صهیونیستی در غزه نیست.

وی با اشاره به همزمانی جنایت‌های رژیم صهیونیستی در کرانه باختری، اظهار کرد: حتی مسیحیان از جنایت رژیم صهیونیستی در امان نیستند؛ سازمان‌های بین‌المللی مانند یونسکو و یونیسف کجا هستند تا وظایف خود را انجام دهند؛ مجامع بین‌المللی و سازمان ملل در جنگ غزه نتوانسته‌اند وظایف خود را انجام دهند؛ دنیا به سمت هرج‌ومرجی حرکت می‌کند که ناشی از رویکرد کشور‌ها و سازمان‌های مختلف در قبال جنایت‌های رژیم صهیونیستی است.

به گفته الهیان، رژیم صهیونیستی نه‌تنها ملاحظه‌ای نسبت به غیرنظامیان ندارد، بلکه کوچ اجباری را در دستور کار قرار داده تا ملت غزه را نابود کند، اما مردم غزه برای عزت خود ایستادند تا در سرزمین مادری خود برای سرنوشتشان تصمیم بگیرند.

رئیس کمیسیون حقوق بشر مجلس با بیان اینکه در این شرایط باید جنایت‌های رژیم صهیونیستی مستندسازی شود، گفت: ما در کمیته حقوق بشر مجلس در این زمینه مکاتباتی داشتیم و وضعیت زنان و کودکان را مورد تاکید قرار دادیم و از کمیسیون جایگاه زن سازمان ملل خواستیم رژیم صهیونیستی را از این کمیسیون حذف کند؛ در عین حال خواستیم از صلیب سرخ جهانی درخواست کردیم تا نام رژیم صهیونیستی از فهرست این سازمان حذف بشود.

انتهای پیام/


برچسب ها: ستاد حقوق بشر غزه

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *