دستغیب: برخی از قوانین و مقررات نیازمند بازنگری است

12:20 - 10 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۲۲۵۵
دسته بندی: سیاست ، عمومی
دستغیب: برخی از قوانین و مقررات نیازمند بازنگری است
جلسه کاری مشترک معاون حقوقی رئیس جمهور با رئیس کل و معاونان دیوان محاسبات کشور برگزار شد.

خبرگزاری میزان - به گزارش اداره کل روابط عمومی و اموربین الملل دیوان محاسبات کشور، در جلسه کاری مشترک معاون حقوقی رئیس جمهور با رئیس کل و معاونان دیوان محاسبات کشور که به میزبانی دیوان محاسبات برگزار شد، سیداحمدرضا دستغیب رئیس کل دیوان محاسبات کشور، با بیان اینکه پیگیری برای «حکمرانی مطلوب» از وظایف اصلی دیوان محاسبات است، گفت: این نهاد نظارتی با بهره گیری از نیرو‌های متخصص به دنبال تحقق این هدف مهم است.

وی به تغییر رویکرد دیوان محاسبات از «همه رسی» به «مهم رسی» اشاره کرد و گفت: توجه به «شفافیت» و «انضباط مالی» برای دیوان محاسبات مهم است و اگر به این موضوعات توجه جدی شود بسیاری از مشکلات و چالش‌های کشور برطرف خواهد شد.

دستغیب، بازنگری برخی از مقررات را ضروری دانست و گفت: پیش از این مجوز‌هایی برای پیشبرد اهداف کشور در برخی حوزه‌ها و در برهه‌های زمانی وجود داشت که این مجوز‌ها امروز نیاز به بازنگری و ساماندهی دارد چرا که برخی از آنان کارکرد خود را از دست داده است.
رئیس کل دیوان محاسبات کشور همچنین به موضوع خصوصی سازی اشاره کرد و گفت: کارشناسان معتقدند که در واگذاری‌ها به بخش خصوصی میزان کمی از اهداف مدنظر محقق شده و باید برای این موضوع تدبیر جدی شود.

دستغیب در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دیوان محاسبات دنبال مچ گیری نبوده و پیشگیری همواره مورد توجه این نهاد نظارتی است بیان کرد: در حال حاضر ارتباط کاری و تعامل خوبی میان دیوان محاسبات و مسئولان اجرایی کشور وجود دارد و به دنبال گره گشایی مشکلات از راه‌های قانونی هستیم.

در این جلسه علی کامیار دادستان دیوان محاسبات کشور نیز با بیان اینکه برگزاری جلسات مشترک بین دستگاهی ضروری است، گفت: یکی از سیاست‌های دادسرای این نهاد نظارتی، کاهش تشکیل پرونده‌ها، اطاله دادرسی و کیفی سازی در رسیدگی‌ها است.

کامیار بیان کرد: برای افزایش ریسک پذیری در مدیران تلاش می‌کنیم در زمان مقتضی، مشاوره‌های لازم را به دستگاه‌ها بدهیم تا مسئولان بتوانند در امور مختلف، تصمیمات درست بگیرند.

وی نظارت را لازمه حرکت صحیح در دستگاه‌های اجرایی دانست و گفت: باید مدیران به قوانین آشنا باشند تا مشکلی در روند مدیریت آنان به وجود نیاید.
دکتر محمد دهقان معاون حقوقی رئیس جمهور نیز ضمن استقبال از برگزاری جلسات مشترک و تعاملی گفت: معاونت حقوقی ریاست جمهوری در کلیات مسائل نه تنها با دیوان محاسبات اختلاف نظری نداشته بلکه درعموم مسائل نیز هم نظر است.

وی با تاکید بر حکمرانی قانون در کشور گفت: باید مسیر خدمت طوری محیا شود تا دولت به عنوان قوه مجریه بتواند در مسیر رشد و پیشرفت و اعتلای کشور گام‌های اساسی بردارد.

لزوم نظارت بیشتر بر قراردادها، معاهدات، تدبیر در خصوص مراجع متعدد قانون گذاری و همچنین ضرورت بازنگری در قوانینی که در شرایط خاص تدوین شده، از مواردی بود که در نشست مشترک معاون حقوقی رئیس جمهور با رئیس کل دیوان محاسبات کشور مطرح شد.

همچنین در این جلسه معاونان و مستشاران دیوان محاسبات و مسئولان معاونت حقوقی ریاست جمهوری نقطه نظرات و پیشنهادات خود را برای پیشبرد امور مطرح کردند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *