گزارش|

مروری بر ۳ اتفاق تاریخی در روز ۱۳ آبان/ ضرورت تبیین جنایات آمریکا برای دانش‌آموزان

7:45 - 13 آبان 1402
کد خبر: ۴۷۴۲۱۸۰
دسته بندی: سیاست ، گزارش و تحلیل
مروری بر ۳ اتفاق تاریخی در روز ۱۳ آبان/ ضرورت تبیین جنایات آمریکا برای دانش‌آموزان
۱۳ آبان سال ۴۳ امام خمینی (ره) به دست ماموران رژیم پهلوی دستگیر و به ترکیه تبعید شد، در همین روز از سال ۵۷ جمعی از دانش‌آموزان در مقابل دانشگاه تهران به شهادت رسیدند و ۱۳ آبان سال ۵۸ نیز با تسخیر لانه جاسوسی به دست دانشجویان در تاریخ ثبت شده است.

خبرگزاری میزان - یوم الله ۱۳ آبان به عنوان روز دانش‌آموز و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران نامگذاری شده است.

رهبر معظم انقلاب ۱۰ آبان ماه سال جاری در دیدار با هزاران نفر از دانش‌آموزان و دانشجویان ضمن اشاره به ۳ مناسبت ۱۳ آبان، گفتند: آمریکایی‌ها در دو مناسبت به ملت ایران ضربه زدند؛ در ۱۳ آبان ۱۳۴۳ که پس از خروش امام خمینی در مخالفت شدید با مصوبه خفت‌بار کاپیتولاسیون، یعنی «مصونیت آمریکایی‌ها در ایران از پیگیری قضایی هرگونه جرم و جنایت»، ایشان را تبعید کردند و در ۱۳ آبان ۵۷ که رژیم دست‌نشانده آمریکا در ایران، جمعی از دانش‌آموزان را در مقابل دانشگاه تهران به خاک و خون کشید. اما در مناسبت سوم یعنی تسخیر سفارت آمریکا به دست دانشجویان، ملت ایران به آمریکا ضربه زد و با افشای اسرار و اسناد پنهان سفارت، آبروی آمریکا را در جهان برد.

 در ادامه این سه مناسبت تاریخی در روز ۱۳ آبان را مرور خواهیم کرد.


تبعید امام خمینی (ره)
کاپیتولاسیون یا حق قضاوت کنسولی حقی است که به اتباع بیگانه داده می‌شود و آن‌ها را از شمول قوانین کشور مصون و مستثنی می‌کند؛ در واقع در صورت ارتکاب جرم در خاک کشور، دولت میزبان حق محاکمه آن مجرم را ندارد. کاپیتولاسیون ریشه در استعمار دارد و کشور‌های استعمارگر این قانون را به کشور‌های ضعیف تحت سلطه تحمیل می‌کردند. طی معاهده ترکمانچای قانون کاپیتولاسیون برای اتباع روسیه در ایران به رسمیت شناخته شد و پس از آن نیز برخی از کشور‌های استعماگر از این قانون استفاده کردند. با فشار‌های ایجاد شده قانون کاپیتولاسیون در سال ۱۳۰۶ لغو شد؛ اما پس از سه دهه از لغو این قانون محمدرضا پهلوی احیاگر مجدد آن شد.

کابینه اسدالله علم در سیزدهم مهر سال ۱۳۴۲ به دستور محمدرضا پهلوی پیشنهاد آمریکا مبنی بر اعطای مصونیت قضایی به اتباع آمریکایی را به صورت یک لایحه قانونی در هیئت دولت تصویب کرد.

پس از تصویب این قانون خبر آن به حضرت امام خمینی (ره) رسید و ایشان را به خروش و فریاد واداشت به طوری که در ۴ آبان ۱۳۴۳ ایشان طی نطقی تاریخی به رسوایی این اقدام ننگین پرداختند.

فراز‌هایی از سخنرانی ایشان چنین بود: «دولت با کمال وقاحت از این امر ننگین طرفداری کرد، ملت ایران را از سگ‌های آمریکایی پست‌تر کردند. اگر چنانچه کسی یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد، بازخواست از او می‌کنند؛ اگر شاه ایران یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد بازخواست می‌کنند و اگر چنانچه یک آشپز آمریکایی شاه ایران را زیر بگیرد، مرجع ایران را زیر بگیرد، بزرگترین مقام ایران را زیر بگیرد، هیچ کس حق تعرض ندارد...».

پس از سخنان امام خمینی (ره) رژیم که در طول دو سالی که امام قیام کرده بودند، نتوانسته بود با هیچ شیوه‌ای، ایشان را آرام کند، تنها یک راه پیش پای خود می‌دید و آن تبعید امام بود. در شب ۱۳ آبان ۱۳۴۳، صد‌ها کماندو به همراه مزدوران ساواک به منزل امام در قم حمله‌ور شدند ایشان را دستگیر و به تهران منتقل کردند و سپس با یک هواپیمای نظامی ایشان را به ترکیه تبعید کردند. این سرآغار هجرتی بود که ۱۴ سال بعد پیروزی انقلاب اسلامی را به بار آورد.

 

چرا اسناد لانه جاسوسی در کتب درسی گنجانده نشده است/ یوم الله ۱۳ آبان جنایات رژیم صیهونیستی با چراغ سبز آمریکا در غزه

 


روز دانش‌آموز
انقلاب به رهبری امام خمینی (ره) به روز‌های سرنوشت ساز نزدیک می‌شد و همه اقشار مردم از زن، مرد، پیر و جوان در صحنه‌های مختلف حاضر می‌شدند و نقش خود را ایفا می‌کردند؛ در این میان باید به نقش دانش ‎آموزان توجه داشت، دانش‌آموزان در حالی که مدارس را تعطیل کرده بودند، به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند تا صدای اعتراض خود را به گوش همگان برسانند. با همراهی دانشجویان و مردم با دانش‌آموزان همه در زمین دانشگاه جمع شدند ماموارن ساعت ۱۱ صبح ابتدا چند گلوله گاز اشک‌آور در میان این جمعیت پرتاب کردند اما جمعیت همچنان به تظاهرات ادامه دادند، در این هنگام تیراندازی آغاز شد و جوانان و نوجوانان بی‌گناه، یکی پس از دیگری، در خون خود غلتیدند. در این روز ۵۶ نفر شهید و صد‌ها نفر مجروح شدند. حضرت امام (ره) در پیامی به همین مناسبت فرمودند: «عزیزان من صبور باشید، که پیروزی نهایی نزدیک است و خدا با صابران است ... ایران امروز جایگاه آزادگان است... من از این راه دور، چشم امید به شما دوخته‌ام ... صدای آزادی‌خواهی و استقلال‌طلبی شما را به گوش جهانیان می‌رسانم». به خاطر گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان دانش‌آموز، این روز در تاریخ انقلاب اسلامی به نام روز دانش‌آموز نام‌گذاری شده است.

تسخیر لانه جاسوسی
یکی دیگر از رخداد‌هایی که همواره در طول تاریخ ماندگار شده و در آن زمان و هر ساله رسانه‌های جهان همواره به آن می‌پردازند؛ تسخیر لانه جاسوسی بود که به روز مبارزه با استکبار جهانی نامگذاری شده است.

در ابتدای انقلاب و دولت موقت با هدف وادار کردن آمریکا به استرداد شاه و اموال ملت ایران، دانشجویان تصمیم به اشغال سفارت آمریکا گرفتند. دانشجویان گرد هم آمدند و علیرغم مقاومت محافظین و آمریکایی‌ها، سفارت را به تصرف کامل درآوردند.

امام خمینی (ره) نیز در پیامی این حرکت را انقلاب دوم و بزرگ‌تر از انقلاب اول نامیدند. این حرکت دانشجویان معترض، خشم آمریکایی‌ها را برانگیخت و آن‌ها که ناتوان از درک ملتی استقلال‌طلب و آزادی‌خواه بودند، دست به اقداماتی ضد جمهوری اسلامی ایران زدند؛ از آن جمله فشار آوردن به مجامع بین‌المللی مانند سازمان ملل، سازمان کنفرانس اسلامی، شورای امنیت و ...، ایجاد جو منفی تبلیغاتی علیه دانشجویان مسلمان و برخی اقدامات دیگر از جمله آنهاست. اما پس از بی‌ثمر ماندن، آن‌ها به اقدامات جدی‌تری روی آوردند؛ از جمله قطع کامل روابط سیاسی در ۲۰ مهر ۱۳۵۹، حمله نظامی به ایران و تجاوز به خاک کشورمان که به شکست مفتضحانه آن‌ها در صحرای طبس انجامید و نیز محاصره اقتصادی و بلوکه کردن دارای‌ها و اموال ایران و... که هیچ‌کدام تاکنون درعزم ملت ایران برای مقابله با ظلم وبی‌عدالتی جهانی و منشا اصلی آن در جهان یعنی استکبار جهانی و آمریکا خللی وارد نکرده است.

 

چرا اسناد لانه جاسوسی در کتب درسی گنجانده نشده است/ یوم الله ۱۳ آبان جنایات رژیم صیهونیستی با چراغ سبز آمریکا در غزه

 

در رابطه با نامگذرای این روز به نام روز دانش‌آموز و مبارزه با استکبار جهانی حجت الاسلام سیدمحسن محمودی، رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به تلاش دشمن برای ایجاد فاصله میان نوجوانان امروز و نسل اول انقلاب و راه‌های مقابله با این اقدام بیان کرد: خوشبختانه نوجوانان و جوانان امروز روشن و با آگاهی هستند اگر بتوانیم به زبان هنرمندانه و توسط چهره‌هایی که مورد اعتماد آنها هستند به عنوان مثال در نظام تعلیم و تربیت توسط معلمان و در دانشگاه‌ها به وسیله اساتید مفاهیم را منتقل کنیم فطرت پاک و سلیم جوانان راه را برای نفوذ دشمن خواهد بست و تعالیم را می‌پذیرد.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران ادامه داد: در تحولات فلسطین و کشتار فجیع غیرنظامیان در غزه توسط رژیم کودک‌کش رژیم صهیونیستی با حمایت آشکار آمریکا مشاهده می‌کنیم اگر تا دیروز کسی بر شعار «مرگ بر اسرائیل و مرگ بر آمریکا» تردید داشت امروز کسی مخالف این شعارها نیست؛ چرا که واقعیت‌ها را محسوس و از نزدیک لمس کرده و دیده‌اند.

وی اظهار کرد: تحولات فلسطین طی روزهای گذشته فرصتی مناسب است تا جنایات امریکا و رژیم صهیونیستی را به طور ملموس به نسل نوجوان و دانش‌آموزان انتقال بدهیم. اینکه رهبر انقلاب بر گنجاندن اسناد لانه جاسوسی در کتب درسی تاکید دارند برای این است که نسل امروز به طور مستند از جنایات استکبار آگاه شوند اما متاسفانه هنوز این مهم به انجام نرسیده است.

محمودی با بیان اینکه وقتی لانه جاسوسی آمریکا و اسناد آن به نوجوانان و دانش‌آموزان در کتب درسی شناسانده و تبیین نشود چه انتظاری از این قشر می‌توان داشت!؟ تاکید کرد: وظیفه دستگاه‌ها و رسانه‌ها امروز سنگین‌تر از دیروز است. با جنایات فجیع امریکا و رژیم صهیونیستی در غزه و سرزمین‌های اشغالی جهان به خروش آمده است و در سراسر کشور و دنیا شاهد حضور چشم‌گیر جوانان و نوجوانان هستیم. اگر بتوانیم هنرمندانه و درست واقعیت‌ها را منتقل کنیم مورد قبول جوانان خواهد بود و آنها درست انتخاب خواهند کرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *