اسلامی: فناوری هسته‌ای ایران به‌صورت بومی و درون‌زا توسعه یافته است

18:39 - 26 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۹۹۷۶
اسلامی: فناوری هسته‌ای ایران به‌صورت بومی و درون‌زا توسعه یافته است
رئیس سازمان انرژی اتمی می‌گوید که رژیم صهیونیستی با توسل به قدرت رسانه و ظرفیت‌ساز‌ی‌هایی که انجام داده، سعی می‌کند فعالیت‌های غیرانسانی و باطل خود را حق جلوه دهد.

خبرگزاری میزان - آیین اختتامیه اردوی ملی آموزش دانش‌آموز خبرنگاران روز (چهارشنبه) ۲۶ مهرماه با حضور محمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی و بیش از ۷۰۰ نفر از دانش‌آموزان سراسر کشور در مجتمع فرهنگی اردویی کشوری شهید باهنر برگزار شد.

معاون رئیس‌جمهور در ابتدای این مراسم ضمن ابراز انزجار از جنایت‌های رژیم صهیونیستی در غزه، اظهار کرد: رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا و غربی‌ها، مردم مظلوم و بی‌گناه غزه به‌ویژه کودکان و زنان را به خاک و خون کشیده است؛  این رژیم جنایت‌کار با بمباران اماکن مسکونی و حتی بیمارستان‌ها، ضمن کشتار مردم مظلوم، سعی می‌کند که جلوه‌های باطل را با قدرت رسانه، حق جلوه دهد؛ آن‌ها با توسل به قدرت رسانه و ظرفیت‌ساز‌ی‌هایی که انجام داده‌اند، سعی می‌کنند فعالیت‌های غیرانسانی و باطل خود را حق جلوه داده و در مقابل حق را باطل نشان دهند.

وی خطاب به دانش‌آموز خبرنگاران حاضر در این مراسم، گفت: شما عزیزان در راهی قدم گذاشته‌اید که راه مقابله با ظلمت و سیاهی است؛ سال‌ها قبل امام خمینی (ره) فرمودند که انقلاب ما انفجار نور بود؛ نوری که ظلمت و سیاهی را از بین برد؛ در راهی گام برداشته‌اید که راه نور و اعتلای کلمه حق است؛ قدر خود را بدانید و خوشحال باشید که وارد این مسیر شده‌اید تا به‌عنوان خبرنگار بتوانید روایت‌های صحیح را بیان کرده و کار‌ها را به‌نحو احسن انجام دهید.

اسلامی با اشاره به تبلیغات دروغین غربی‌ها نسبت به برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: استکبار با پیشرفت جمهوری اسلامی ایران مخالف است؛ در بحث هسته‌ای نیز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز شاهد تهمت‌ها، افترا‌ها و دروغ پردازی‌های فراوان مبنی بر تصمیم ایران برای ساخت بمب هسته‌ای بوده‌ایم؛ در حالی که ما به دنبال بهره‌گیری از جنبه‌های صلح‌آمیز فناوری هسته‌ای هستیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه آن‌ها با تهمت‌های سیاسی و بلوا‌های رسانه‌ای به دنبال القای این مسئله به جهانیان بوده و هستند، گفت: جمهوری اسلامی ایران و مقامات بلندپایه کشور بار‌ها اعلام کرده‌اند که به دنبال ساخت بمب هسته‌ای نیستیم؛ در این سال‌ها هیچ همکاری در زمینه فناوری هسته‌ای با ما نشده و هر آنچه امروز به عنوان صنعت هسته‌ای کشور می‌شناسیم، نتیجه تلاش و کوشش جوانان غیور و دانشمندان ایرانی است؛ فناوری هسته‌ای ایران به‌صورت بومی و درون‌زا توسعه یافته است.

معاون رئیس‌جمهور تاکید کرد: ما با وجود فضای سنگین تخریب و ترور دانشمندان توانسته‌ایم تراز فناوری هسته‌ای ایران را به تراز جهانی برسانیم و این مسئله موجب عصبانیت غربی‌ها شده است، زیرا سیاست‌های آن‌ها شکست خورده است و حتی با وجود تحریم‌های گسترده هم نتوانسته‌اند در پیشرفت‌های صنعت هسته‌ای ایران، خللی ایجاد کنند.

وی تصریح کرد: آن‌ها تمام تلاش خود را برای موفق نشدن برنامه و صنعت هسته‌ای ایران به‌کار برده‌اند، اما با شکست مواجه شده‌اند.

کیفیت قابل توجه رادیودارو‌های ایرانی در سطح جهانی

وی در ادامه این مراسم به شرح مواردی از علوم و فناوری هسته‌ای نظیر شکافت هسته، تولید کیک زرد، سوخت هسته‌ای و کاربرد‌های مهم فناوری هسته‌ای در زندگی مردم پرداخت و با اشاره به تولید انواع رادیودارو‌ها در سازمان انرژی اتمی، گفت: با توجه به برخورداری از اوانیوم و غنی‌سازی آن توانسته‌ایم به تولید انواع رادیودارو‌های تشخیصی، درمانی و تسکینی دست یابیم؛ تولید رادیودارو بر مبنای دانش و فناوری هسته‌ای است و باید بدانید که کیفیت رادیودارو‌های ایرانی آنچنان خوب است که این دارو‌ها در رتبه‌های اول تا سوم جهان قرار دارند؛ تولید رادیودارو‌ها در ایران سبب نجات جان یک میلیون بیمار شده و اکنون این دارو‌ها به کشور‌های مختلف جهان صادر می‌شود؛ جمهوری اسلامی ایران تبدیل به یکی از قطب‌های تولید رادیودارو در جهان شده است.

ارتقای سلامت جامعه با پرتودهی محصولات کشاورزی

وی در ادامه با اشاره به نقش مهم فناوری هسته‌ای و پرتودهی محصولات کشاورزی و مواد غذایی، گفت: با استفاده از فناوری هسته‌ای و پرتودهی، باقی‌مانده سموم از محصولات کشاورزی دفع می‌شود و در مقابل مدت زمان انبارمانی و نگهداری آن‌ها نیز افزایش می‌یابد.

معاون رئیس‌جمهور تصریح کرد: پرتودهی مواد غذایی و محصولات کشاورزی در راستای خدمت به اهداف بشردوستانه و سلامت جامعه است و در دولت سیزدهم بسیار جدی به این فناوری نگریسته شده و خدمت بزرگی به سلامت جامعه است.

بی‌اثر بودن تحریم‌های فلج‌کننده علیه ایران

اسلامی درباره بی‌اثر بودن تحریم‌ها بر ایران، اظهار کرد: غربی‌ها به تعبیر خود اقدام به اعمال تحریم‌های فلج‌کننده کردند و بر مبنای آن، واردات سامانه‌های اندازه‌گیری و ابزار دقیق مورد نیاز صنایعی نظیر نفت و گاز، پتروشیمی، سیمان، فولاد و ... به کشور ممنوع شد که متخصصان و دانشمندان سازمان انرژی اتمی ایران بومی‌سازی این ابزار‌ها را انجام داده و حتی در راه ارتقای تکنولوژی گام برداشتند؛ اکنون تمام صنایع کشور می‌توانند از سامانه‌های اندازه‌گیری و ابزار دقیق استفاده کنند.

وی تاکید کرد: به معنای واقعی کلمه کارکرد این ابزار‌ها و سامانه‌ها، نسبت به محصولات خارجی کامل‌تر و قابل اعتمادتر است.

جایگاه چشمگیر آب سنگین ایران در عرصه جهانی 

معاون رئیس‌جمهور در ادامه این مراسم خطاب به دانش‌آموز خبرنگاران، گفت: امروز کیفی‌ترین و خالص‌ترین آب سنگین جهان متعلق به جمهوری اسلامی ایران است؛ این مهم با تلاش‌های دانشمندان کشور محقق شده است؛ آب سنگین، سهم بسیار مهمی در تکنولوژی‌های روز دنیا دارد؛ آب سنگین را می‌توان یکی از حلقه‌های زنجیره توسعه علوم و فنون پیشرفته دانست.

وی با اشاره به نقش مهم آب سنگین در تولید کیت‌های غربالگری نوزادان، گفت: این کیت‌ها قادرند ۵۶ نوع بیماری متابولیک رو تشخیص دهند که اتفاق بسیار مهمی در حوزه سلامت محسوب می‌شود؛ براساس ظرفیت ایجاد شده علاوه بر تامین نیاز داخلی، قادر به صادرات این کیت‌ها نیز هستیم.

دستاورد‌های فناوری پلاسما در زندگی مردم

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره فناوری پلاسما نیز توضیحاتی داده و گفت: با استفاده از فناوری پلاسما توانسته‌ایم، دستاورد‌هایی را برای خدمت به مردم انجام دهیم؛ اکنون از پلاسما برای درمان سرطان و نیز آفت‌زدایی و سم‌زدایی از محصولات کشاورزی به ویژه محصول پسته استفاده می‌شود.

نقش موثر نیروگاه اتمی بوشهر در حفظ محیط زیست

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به لزوم ممانعت از انتشار آلاینده‌ها و کنترل گاز‌های گلخانه‌ای، گفت: با توجه به تغییرات اقلیمی، همه کشور‌های جهان مکلف به ممانعت از انتشار آلاینده‌ها و کنترل گاز‌های گلخانه‌ای هستند؛ بنابراین در کشور ما نیز این مسئله در دستور کار قرار دارد و با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی؛ برنامه‌ریزی و بستر لازم برای توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای و تولید ۲۰ هزار مگاوات برق اتمی فراهم شده است.

اسلامی تصریح کرد: نیروگاه اتمی بوشهر مانع از مصرف ۹۷ میلیون بشکه نفت خام و یا صرفه‌جویی حدود ۸ میلیارد دلاری شده است.

معاون رئیس‌جمهور تاکید کرد: امیدوارم شما دانش‌آموزان بتوانید با هوشمندی، آگاهی و سواد رسانه‌ای خود را به‌صورت روزافزون پرورش دهید و بر دانش خود بیافزایید و همواره در محیط خانواده و اجتماع، ادب را سرلوحه تفکرات و امور خود قرار دهید.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پایان این مراسم به سوالات دانش‌آموزان در حوزه‌های مختلف پاسخ داد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *