رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد: کارشناسان در استقرار عدالت ترمیمی نقش ایفا کنند

14:07 - 26 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۹۹۱۸
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد: کارشناسان در استقرار عدالت ترمیمی نقش ایفا کنند
رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد دقت و سرعت در امر کارشناسی را در جلوگیری از اطاله دادرسی موثر دانست.

خبرگزاری میزان-محبوب افراسیاب رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در نشستی با حضور کارشناسان رسمی دادگستری استان در راستای اجرای کردن سند تحول قضایی گفت: هدف رسیدن به استقرار عدالت است و بخش بسیار مهمی از مؤلفه‌های عدالت متوجه کارشناسی است.

وی ادامه داد: دنیای امروز دنیای صنعتی و بسیار پیچیده‌ای است مقام قضایی رسیدگی کننده در حوزه‌ی حقوقی تخصص دارد و ممکن است به بسیاری از مولفه‌ها آشنایی نداشته باشد که در این مواقع کارشناس می‌تواند این گره‌ها را باز کند و نقطه‌های تاریک را روشن کند.

افراسیاب با بیان این که یک کارشناس متخصص وظیفه دارد وظایف خود را در استقرار مؤلفه‌های عدالت خوب بشناسد، اظهار کرد: هرچند به لحاظ قانون و مقررات آیین دادرسی کیفری و آیین دادرسی مدنی و نظریه کارشناسی جنبه راهگشایی دارد، اما در عرف قضایی امروز در بسیاری از حوزه‌ها نظریه کارشناسی موضوعیت پیدا می‌کند و به لحاظ تخصصی که یک کارشناس به یک موضوع دارد ذهن قاضی به آن سمت سوق پیدا می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به این نکته که کارشناسان در امر قضاوت مشارکت دارند، گفت: کارشناسان باید دغدغه عدالت را داشته باشند نه اینکه نسبت به موضوعات پرونده بی‌تفاوت باشند و بگذارند مسیر پرونده‌ها به انحراف برود.

افراسیاب عنوان کرد: پس در امر قضاوت کارشناس نیز مشارکت دارد، دادگاه به کارشناسان اعتماد می‌کنند و در استقرار عدالت کارشناس نقش برجسته‌ای دارند، بسیاری از موضوعات پیش می‌آید که قاضی قدم به قدم نسبت به نظریه کارشناسی رأی صادر می‌کند و تحلیل قضایی قاضی در اکثر پرونده‌ها نظریه کارشناس را مدنظر خود قرار می‌دهد.

رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویر احمد در ادامه گفت: همه در اجرای عدالت سهیم هستیم و نباید خود را از این قضیه جدا بدانیم، اگر کارشناسی گزارش خلاف واقعیت دهد و یا بی‌توجهی کند به طوری که حقی از کسی ضایع شود وی مورد بازخواست قرار خواهد گرفت.

رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه گفت: در دنیای امروز در کشور‌های صنعتی و پیشرفته، از عدالت کلاسیک سنتی گذر کرده‌اند و  موضوع جدیدی تحت عنوان عدالت ترمیمی وارد موضوع حقوق شده است، یعنی واگذاری امور دادرسی به نهاد‌های مردم سالار مثل شورای حل اختلاف یا واحد‌های میانجیگری و داوری که امورات باید در این عدالت ترمیمی موضوعات به غیر از جرایم امنیتی، به مردم و بخش‌های خصوصی واگذار می‌شود.

وی در ادامه بیان کرد: کارشناسان می‌توانند طرفین را به صلح سازش دعوت کنند که این موضوع یک امر خداپسندانه است.

 افراسیاب افزود: برای اینکه نقش بزه دیده برجسته باشد، مؤلفه‌اش این است که به جبران ضرر و زیان بزه دیده و خسارت وارده توجه شود، و به جای اینکه دادگاه‌ها ورود پیدا کنند کارشناسان می‌توانند با ورود خود، صلح سازش بین طرفین را برقرار کنند.

رئیس کل دادگستری استان در ادامه با دعوت اصحاب دعوی به صلح و سازش گفت: کارشناسان می‌توانند در استقرار عدالت ترمیمی نقش ایفا کنند، بسیاری از کشور‌های پیشرفته این کار را رسمی کرده‌اند و در حوزه قوانین ما نیز این امر مورد تشویق است. هرچه نهاد‌های مردمی صلح و سازش صلح یاران نهاد‌های داوری شورا‌های حل اختلاف تقویت شود ورودی پرونده‌ها به دادگاه‌ها کمتر خواهد بود.

افراسیاب با بیان این که کارشناسان سهم بسزایی برای کمک به دستگاه قضایی را دارند و می‌توانند از آن به درستی استفاده کنند، تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که باعث جلوگیری از اطاله دادرسی می‌شود اصل دقت و سرعت در کارشناسی است. اولین شرط تحقق و استقرار سند تحول و سرعت دهی به دادرسی‌ها تسلط مقام قضایی به قواعد حقوقی اعم از دعوای حقوقی و کیفری است که این امر نیز به کارشناسان بستگی دارد و حتی بخشی از نارضایتی‌ها در پرونده‌ها به دست کارشناسان حل می‌شود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *