وزرای گردشگری ایران و عربستان جنایات رژیم صهیونیستی را محکوم کردند

12:39 - 26 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۹۸۹۳
وزرای گردشگری ایران و عربستان جنایات رژیم صهیونیستی را محکوم کردند
ضرغامی در دیدار وزیر گردشگری عربستان با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین گفت: لازم می‌دانم در ابتدای صحبت‌هایم ناراحتی عمیق خود و جهان اسلام را به خاطر حملات وحشیانه این رژیم اعلام کنم.

خبرگزاری میزان- به گزارش میراث‌آریا، سید عزت الله ضرغامی امروز (چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۲) در دیدار با احمد الخطیب وزیر گردشگری عربستان که در حاشیه برگزاری بیست و پنجمین مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری در ازبکستان، انجام شد، با اشاره به جنایات اسرائیل علیه مردم فلسطین گفت: لازم می‌دانم در ابتدای صحبت‌هایم ناراحتی عمیق خود و جهان اسلام را به خاطر حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی اعلام کنم. نسل کشی که آغاز شده به ویژه حملات وحشیانه به بیمارستان در غزه در تاریخ کم سابقه است و ایران و عربستان وظیفه مهم و رسالت تاریخی مشترکی برای روشنگری درباره رفتار رژیم صهیونیستی و دفاع از مردم فلسطین دارند.

ضرغامی با اشاره به صحبت‌های وزیر گردشگری عربستان و پیشنهاد امضای تفاهم نامه از سوی او، افزود: پیشنهاد تفاهم نامه مشترک که تا امروز وجود نداشته است پیشنهاد بسیار خوبی است و کارشناسان دو کشور بر روی این تفاهم نامه می‌توانند کار کنند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یادآور شد: گردشگری می‌تواند حوزه بسیار خوبی برای صلح و رابطه صمیمانه پایدار بین کشور‌ها باشد و درباره عربستان و ایران، گردشگری می‌تواند پیشران این موضوع باشد.

وی گفت: گردشگری حق همه مردم دنیا است و مردم ما می‌توانند روی این رابطه پایدار تلاش کنند. موضوعاتی که مطرح کردید در قالب یک تفاهم نامه کاملا مورد تائید من است. من هم پیشنهاد‌هایی را مانند برگزاری تور‌های تلفیقی دارم که می‌تواند از نقاط مختلف دنیا به مقصد ایران و عربستان اجریی شود.

ضرغامی گفت: تسهیل در صدور روادید و تقویت پرواز‌ها و نیز تسهیل در گردشگری زمینی از جمله پیشنهاد‌های ما است که با توجه به توافق‌های انجام شده با عراق، گردشگران عربستانی می‌توانند از طریق عراق به به صورت زمینی به ایران سفر کنند.

وی در پایان صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: همچنین با توجه به توانمندی ایران در حوزه صنایع دستی و نیز مرمت آثار تاریخی، توجه به این دو حوزه نیز می‌تواند روابط ما را تقویت کند.

موضع قوی علیه جنایت‌های اسرائیل داریم

احمد الخطیب وزیر گردشگری عربستان نیز در این دیدار در سخنانی گفت: بسیار خوشحالم که روابط بین ایران و عربستان مجددا گسترش یافته است ما کشور‌های همسایه هستیم که تاریخ طولانی داریم.

وی نیز با محکوم کردن حملات اسرائیل به غزه افزود: ما بیانیه‌های زیادی را علیه حمله اسرائیل به غزه صادر کردیم و ما موضع قوی در برابر این مسئله داریم.

وی در پاسخ به دعوت مهندس ضرغامی برای حضور در نمایشگاه گردشگری تهران ادامه داد: بر اساس ملاقات‌های دو جانبه که انجام شده در حوزه گردشگری با ایران همکاری خواهیم کرد و من حتما سعی می‌کنم در رویدادی که در کشور ایران است شرکت کنم.

الخطیب ادامه داد: عربستان در حوزه گردشگری سرمایه گذاری کرده است در نتیجه قصد داریم تحولات را جدی‌تر پیگیری کنیم و سازمان جهانی گردشگری را قوی‌تر کنیم و مرکز سازمان جهانی گردشگری را از مادرید به ریاض منتقل کنیم.

وی اضافه کرد: ما از دبیرکل سازمان جهانی گردشگری پشتیبانی می‌کنیم چرا که ایشان از کشور‌های منطقه حمایت می‌کند. گردشگری بسیار مهم است و معنای صلح آشتی و امنیت را به ارمغان می‌آورد و بسیار خرسند خواهیم بود که در خاورمیانه شاهد ثبات باشیم. ما برای شکوفایی هرچه بیشتر ایران و عربستان بسیار مشتاق هستیم.

وزیر گردشگری عربستان افزود: پیشنهاد من این است که یک یادداشت تفاهم باهم امضا کنیم تا در حوزه گردشگری در آینده شاهد همکاری‌های بیشتر باشیم. این یادداشت تفاهم می‌تواند متمرکز بر آموزش و نیز توسعه روابط گردشگری بین ایران و عربستان باشد. به عنوان مثال از ایران افرادی برای تشرف به حج به عربستان می‌آیند و تمایل داریم تعداد بیشتری از ایرانیان به عربستان سفر کنند و متقابلا نیز تمایل داریم از عربستان نیز گردشگرانی به ایران بیاید.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *