دادستان کل کشور: باید اصول و راهبرد‌های پیشگیری از جرایم انتخاباتی به صورت کامل اجرا شود

13:17 - 25 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۹۶۹۳
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
دادستان کل کشور: باید اصول و راهبرد‌های پیشگیری از جرایم انتخاباتی به صورت کامل اجرا شود
دادستان کل کشور گفت: باید اصول و راهبرد‌های پیشگیری از تخلفات و جرایم انتخاباتی به صورت دقیق و کامل و مستمر رعایت و اجرا شود.

خبرگزاری میزان_ دومین جلسه ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی کشور به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین موحدی دادستان کل کشور و با حضور جهانگیر معاون اجتماعی و پیشگیری از قوع جرم قوه قضاییه و دبیر ستاد و سایر اعضا برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد موحدی در ابتدای این جلسه با محکوم کردن جنایات ضدبشری رژیم صهیونیستی و کشتار زنان و کودکان بی گناه مردم فلسطین اظهار کرد: رژیم غاصب و کودک‌کش اسرائیل سعی می‌کند با این حملات دیوانه‌وار انتقام فضاحت شکست اطلاعاتی، نظامی و سیاسی خود را از مردم و غیرنظامیان غزه بگیرد.

پیروزی نهایی با مردم فلسطین است

وی گفت: آنچه که مسلم است پیروزی نهایی از آن مردم مظلوم و بی دفاع فلسطین است و امیدواریم به زودی شاهد شکست و نابودی کامل این رژیم منحوس بوده و این غده سرطانی به طور کامل از روی زمین محو شود.

دادستان کل کشور با بیان اینکه همه دنیا و آزادی خواهان باید علیه این جنایات واکنش نشان دهند گفت: در عرصه داخلی و بین الملل باید حقوقدانان و وکلا این اقدام را محکوم کرده و پرونده‌هایی را که از ۷۰ سال پیش باز شده را از طرق حقوقی و قضایی پیگری کرده و به ادامه حیات این رژیم نامشروع پایان دهند.

حجت‌الاسلام والمسلمین موحدی در ادامه به موضوع انتخابات پیش رو و اهمیت مشارکت گسترده مردم در این انتخابات پرداخت و گفت: امیدوار هستیم با مشارکت بالای مردم یک انتخابات باشکوه را شاهد بوده و دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته سرشکسته و مایوس شوند.

وی در ادامه در توصیه‌های به کاندیدا‌های انتخاباتی اظهار کرد: همه عزیزانی که در این انتخابات کاندیدا هستند باید نسبت به اهمیت این جایگاه حساس بوده و در وجدان و باطن خود احساس مسئولیت و ادای تکلیف داشته باشند.

اگر فردی توان انجام مسئولیتی را ندارد نباید آن را بپذیرد

دادستان کل کشور افزود: در آموزه‌های دین مبین اسلام بر این موضوع تاکید شده است که اگر فردی توان انجام مسئولیتی را ندارد نباید آن مسئولیت و تکلیف را بپذیرد؛ لذا هر فردی در ابتدا باید خود را توان‌سنجی کند که آیا قدرت انجام آن تکلیف مهم را دارد یا خیر؟ این توانمندی باید در بخش‌های مختلف وجود داشته باشد و فرد ضمن احساس ادای تکلیف، از توانمندی‌های علمی، اجتماعی، روحی، فکری، انگیزشی و اندیشه نیز برخوردار باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین موحدی در ادامه توصیه‌هایی هم به مسئولان به ویژه برگزارکنندکان انتخابات داشت و اظهار کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بسیاری از کسانی که دارای توانمندی و ویژگی‌های بارز مدیریتی بودند برای خدمت به کشور هیچگونه احساس تکلیفی نداشتند، چراکه حکومت را طاغوتی و فاقد مشروعیت می‌دانستند، اما با پیروزی انقلاب اسلامی افرادی همچون شهید آیت الله بهشتی، شهدای محراب و دیگر عزیزان به میدان خدمت‌رسانی آمده و با جان و مال و اندیشه و هرآنچه که داشتند به نظام نوپای جمهوری اسلامی کمک و مساعدت کردند.

پیروی از دستورات و منویات مقام معظم رهبری بر ما واجب است

وی ادامه داد: لذا مشروعیت داشتن خود نظام یکی از مولفه‌هایی بود که بسیاری را پای کار انقلاب آورد. طبیعتا مشروعیت مناصب و مسئولیت‌هایی که به مسئولان هم داده شده وابسته به وجود ولایت فقیه است. طبیعتا توجه و پیروی از دستورات و منویات، ولی فقیه بر ما تکلیف و واجب است. همه ما باید فرمایشات مقام معظم رهبری را نصب‌العین قرار داده و بر رعایت و انجام آن‌ها جدیت داشته باشیم.

دادستان کل کشور بر رعایت راهبرد‌های پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی تاکید کرد و گفت: مسئله دیگر این است که باید اصول و راهبرد‌های پیشگیری از تخلفات و جرایم انتخاباتی به صورت دقیق و کامل و مستمر رعایت و اجرا شود. باید تمام تمرکز ما بر جرایم و تخلفات اولویت‌دار باشد. این تخلفات و جرایم که طبق گزارش‌ها احصاء شده باید اولویت بندی شده و مانع تکرار آن‌ها شویم.

یکی از وظایف اصلی مسئولان پیشگیری از سوءاستفاده از بیت‌المال است

حجت‌الاسلام والمسلمین موحدی در ادامه به موضوع صیانت و مراقبت از بیت‌المال هم اشاره کرد و در توصیه به مسئولان مربوطه گفت: پیشگیری از سوءاستفاده از بیت‌المال یکی دیگر از وظایف ما است که باید در آن جدیت داشته باشیم. این وظیفه یک وظیفه عمومی است، اما برای کسانی که اختیارات قانونی و مسئولیت دارند باید این تکلیف از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و اجازه ندهند از بیت‌المال مسلمین سوءاستفاده شود.

وی ادامه داد: مسئله دیگر این است که نباید اجازه داد مدیران و مقامات از جایگاه خود به نفع و ضرر فرد و یا جناحی سوءاستفاده کنند. این قبیل افراد باید مراقبت کنند که حرف و سخنی و عملکردی داشته باشند که شائبه جانبداری و سوءاستفاده از قدرت مطرح شود و ما هم در این ستاد باید به این مولفه توجه کرده و با انذار‌ها و هشدار‌ها مانع این کار شویم.اجازه ندهید افرای با هدف شخصی به دنیال سیاه‌نمایی و تخریب نظام باشند

دادستان کل کشور در بخش دیگری از سخنان خود به برخی دستاورد‌های کشور در حوزه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: بحمدالله پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران شاهد یک رشد و شکوفایی بی‌نظیر در کشور در عرصه‌های مختلف هستیم که امروز می‌توانیم با افتخار بگوییم در بسیاری از این حوزه‌ها جزو پنج یا ده کشور برتر دنیا هستیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین موحدی با بیان اینکه طبیعتا ممکن است نواقص و ضعف‌هایی هم در برخی امور داشته باشیم گفت: متاسفانه گاهی اوقات مشاهده می‌شود یک فرد کاندیدا برای کسب چند رای بیشتر به هر چیزی دستاویز شده و با سیاه‌نمایی به دنبال جلب رای است.

وی افزود: ما موظف هستیم از این اقدام جلوگیری کنیم. کسی نباید به خود اجازه دهد با تخریب و سیاه‌نمایی خدمات نظام و پایمال کردن خون شهدای عزیز به دنبال منفعت شخصی باشد. نباید به گونه‌ای باشد که فردی بخواهد به دروغ نظام را ناتوان و کشور را در بن بست جلوه دهد. این امر هم باید در اولویت کاری این ستاد باشد تا از این قبیل اقدامات پیشگیری شود.

دادستان کل کشور در بخش پایانی سخنان خود گفت: ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی باید بر طبق قانون عمل کرده و ستاد‌های استانی و شهرستانی هم به موازات ستاد مرکزی به وظایف خود عمل کنند. ضرورت دارد ستاد‌های استانی و شهرستانی برگزاری جلسات خود را با جدیت بیشتری ادامه داده و ستاد‌های غیر فعال جلسات خود را هرچه زودتر آغاز کنند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *