نقش پزشکی‌ قانونی در اجرای عدالت غیرقابل انکار است

9:31 - 25 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۹۶۰۸
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
نقش پزشکی‌ قانونی در اجرای عدالت غیرقابل انکار است
رئیس سازمان پزشکی‌ قانونی کشور گفت: پزشکی قانونی امروز در قوه قضاییه و کل حاکمیت، روی سکوی قابل قبولی ایستاده و اگر چه تا رسیدن به قله فاصله دارد اما از اعتبار و جایگاه بسیار مناسبی برخوردار است.

خبرگزاری میزان - عباس مسجدی در دیدار مجازی با همکاران استان‌های اردبیل، کردستان و همدان که با هدف بیان مشکلات و ارائه نظرات و پیشنهادت همکاران این استان‌ها برگزار شد، گفت: هرگونه پیشرفت در سازمان پزشکی قانونی کشور و کسب جایگاه و اعتبار مناسب برای آن حاصل تلاش و زحمات همکاران عزیز در مراکز پزشکی قانونی است که با تحمل تمام سختی‌ها و کمبود‌ها به نیاز‌های مراجعان پاسخ می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه پزشکی قانونی امین دستگاه قضا در اجرای عدالت است، تصریح کرد: به اذعان تمامی مسئولان و بر اساس آنچه نسبت به پزشکی قانونی عنوان شده، همگان به شأن علمی سازمان واقف هستند و نقش آن در اجرای عدالت و صدور احکام قضایی غیرقابل انکار است.

مسجدی با تأکید بر اینکه پزشکی قانونی یک سازمان علمی و تخصصی است اظهار داشت: پزشکی قانونی یک سازمان علمی است که اقدامات و عملکرد آن را صرفا به پزشکان محدود نمی‌دانیم بلکه همه افراد شاغل در این مجموعه تخصصی به مثابه یک تیم هستند که همگی در جایگاه و مسئولیت خود سازمان را در جهت تحقق اهداف و برنامه‌های متعالی آن به جلو می‌برند.

وی با بیان اینکه پزشکان و کارشناسان سازمان در صدور آرا و نظراتشان حکم قاضی را دارند، ادامه داد: افراد شاغل در مجموعه پزشکی قانونی به دلیل شرایط و حساسیت‌های کاری خاص آن باید شاخصه‌ها و ویژگی‌هایی داشته باشند که از جمله آن دقت نظر، ثبات اخلاقی، همدلی و صداقت و شکاک بودن است به عنوان مثال با داشتن همین روحیه شکاک بودن کارشناسان سازمان توانسته اند درصد بالایی از تصادفات ساختگی را تشخیص دهند.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور شکیبایی، خلاقیت، جرأت مندی، رازداری و خودآگاهی را از دیگر مشخصه‌های کارکنان سازمان دانست و گفت: زمانی می‌توانیم در انجام کار و مسئولیت‌ها موفق باشیم که به خودآگاهی کافی دست یافته باشیم و ضمن آگاهی از نقاط قوت و توانمندی هایمان، نسبت به احصای نقاط ضعف و تلاش برای رفع آن نیز اقدام کنیم.

به گفته وی تلاش در حوزه‌های مهارت آموزی، داشتن نگاه علاج‌جویانه به مسایل که انتظار و خواسته جدی من است و داشتن نظارت علی الدوام از دیگر مشخصه‌های کارکنان سازمان است.

مسجدی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص توسعه فعالیت‌های دادپزشک و استفاده از این ظرفیت در بخش معاینات نیز خاطرنشان کرد: نگاه سازمان به دادپزشک و استفاده از ظرفیت پزشکان سازمان و پزشکان معتمد برای ارائه خدمات به مردم عزیز نگاهی کاملا همراه و موافق است، اما استفاده از این امکان باید به گونه‌ای باشد که به اقتدار، جایگاه و اعتبار سازمان خدشه‌ای وارد نکند.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور افزود: ورود دادپزشک در حوزه‌هایی از معاینات پزشکی قانونی منعی ندارد، اما باید زمانی این اقدام را عملیاتی کرد که شرایط اجرای آن فراهم و امکان نظارت کامل بر عملکرد این پزشکان وجود داشته باشد تا حقی از مردم عزیز ضایع نشده و حقوق آنان نادیده گرفته نشود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *