چالش‌های مشترک زیست‌محیطی ایران و عراق بررسی شد

16:19 - 24 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۹۵۵۳
چالش‌های مشترک زیست‌محیطی ایران و عراق بررسی شد
میزگرد مشترک مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه و موسسه بحرالعلوم عراق با موضوع «چالش‌های مشترک زیست محیطی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق» برگزار شد.

خبرگزاری میزان - میزگرد مشترک مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و موسسه بحرالعلوم عراق با موضوع «چالش‌های مشترک زیست محیطی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق» با حضور «محمدحسن شیخ‌الاسلامی»، رئیس مرکز  مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امورخارجه، «ابراهیم بحرالعلوم»، رئیس موسسه بحرالعلوم، «جاسم فلاحی»، معاون وزیر محیط زیست عراق، «میثاق عبدالحسین الخفاجی»، معاون وزیر کشاورزی عراق و «نیازی شهرکی» معاون آب و خاک وزارت کشاورزی و برخی مدیران و  نهاد‌ها و سازمان‌های تخصصی و متخصصان در روز‌های ۲۳ و ۲۴ مهر ۱۴۰۲ برگزار شد.  

شیخ‌الاسلامی، در ابتدای مراسم افتتاحیه ضمن تبریک عملیات افتخارآفرین گروه‌های فلسطینی در غزه و محکومیت جنایت‌های رژیم صهیونیستی، این نشست را فرصتی ارزشمند برای تبادل نظر و تجربیات دو کشور در جهت توسعه و تقویت مناسبات ایران و عراق عنوان کرد.  وی تاکید کرد که دو کشور از منظر تاثیرات مخرب تغییرات آب و هوایی در یکی از آسیب‌پذیرترین نقاط جهان قرار دارند؛ لذا شناسایی زمینه‌های بروز و گسترش چالش‌ها و تهدیدات زیست محیطی از جمله گرمایش جهانی نیازمند گسترش همکاری‌های و تعاملات منطقه‌ای است.  

 در ادامه ابراهیم بحرالعلوم نیز با اشاره به پیروزی‌های افتخارآفرین جبهه مقاومت در عملیات اخیر غزه گفت که تاسیس مرکز مشترک بین‌المللی برای پیشبرد طرح‌های مشترک برای مقابله با چالش‌های زیست محیطی ایران و عراق و منطقه ضروری است.  

رئیس مرکز بحرالعلوم بیان کرد که چالش‌های محیط زیستی را می‌توان از موضوعات جهانی دانست که ایران و عراق در این حوزه بسیار متضرر شده‌اند و باید ظرفیت‌های دانشگا‌هی و علمی دو کشور برای ارائه راهکار برای برون‌رفت از این چالش‌ها به کار گرفته شود.

جاسم فلاحی نیز بیان کرد که مقابله با تاثیرات و تغییرات آب و هوایی نیاز به تلاش و همکاری جدی منطقه‌ای و دوجانبه میان کشور‌ها دارد. در این راستا عراق عزم جدی دارد که برای حل معضل‌های زیست محیطی در تمام سطوح اقدام کند و راهبرد‌هایی را در این زمینه در دستور کار قرار داده است. عبدالحسین الخفاجی نیز اظهار داشت که چالش‌های محیط زیستی در تمامی منطقه به هم پیوسته است و راه حل آن نیز از طریق همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی خواهد بود. وی دو موضوع امنیت غذایی و امنیت آبی را به عنوان دو اولویت مهم کشور‌های منطقه از جمله ایران و عراق قلمداد کرد.  

این نشست بعد از مراسم افتتاحیه در زمینه‌های چهارگانه با موضوع «تاثیرات مخرب آب و هوایی بر دو کشور ایران و عراق»، «منابع آبی مشترک و آلودگی‌ها»، «طوفان‌های ماسه و گرد و غبار» و «کمبود آب» با حضور پژوهشگران، مدیران و کارشناسان در حوزه‌های مربوطه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

طرف‌های ایرانی و عراقی با درک مشترک از چالش‌های زیست محیطی در حوزه‌های ذکر شده، بر ضرورت تبادل نظر مستمر و اجرای ابتکارات مشترک میان دو کشور در جهت مدیریت و کاهش چالش‌های زیست محیطی تاکید کردند.

انتهای پیام/


برچسب ها: ایران عراق

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *