مدیرعامل سازمان انتقال خون: سازمان انتقال خون ایران، الگویی برای کشور‌های منطقه است

16:02 - 24 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۹۵۵۰
مدیرعامل سازمان انتقال خون: سازمان انتقال خون ایران، الگویی برای کشور‌های منطقه است
معاون آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در رأس هیأتی متشکل از مدیران، مشاوران و دبیران شورا‌های تخصصی آموزشی، با مدیرعامل و جمعی از معاونان و مدیران سازمان انتقال خون و اعضای هیأت علمی مؤسسه عالی آموزشی پژوهشی طب انتقال خون دیدار و گفت‌وگو کردند.

خبرگزاری میزان- به گزارش سازمان انتقال خون ایران، مصطفی جمالی مدیرعامل سازمان انتقال خون در دیدار معاون آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، با اشاره به فعالیت‌های اختصاصی مؤسسه و نقش آموزشی پژوهشی آن، تاکید کرد: با این مرکز فوق تخصصی مثل یک دانشگاه برخورد نمی‌شود در حالی که در برخی از زمینه‌های آموزشی باید بتواند دانشگاه‌ها را هم پوشش دهد و حتی در عرصه بین الملل دارای دستاورد‌ها و جایگاه و ظرفیت‌های بزرگی است.

وی با اشاره به موفقیت‌های علمی آموزشی سازمان انتقال خون در عرصه بین الملل و توانمندی سازمان انتقال خون به عنوان یک ارگان ملی گفت: ایران از سوی سازمان جهانی بهداشت به عنوان یک الگوی موفق مدیریت ملی انتقال خون در دنیا معرفی شده است و چندین کشور تا کنون برای تشکیل انتقال خون ملی خواستار استفاده از الگوی انتقال خون ایران شده‌اند.

جمالی تاکید کرد: سازمان جهانی بهداشت از وزرای بهداشت کشور‌ها خواسته است تاسیس یک انتقال خون ملی برپایه اهدا کنندگان داوطلب را در برنامه نظام سلامت خود قرار دهند در حالی که این الگو سال‌ها است در ایران پیاده سازی و اجرا شده است.

در ادامه صدیقه امینی رئیس مؤسسه عالی آموزشی پژوهشی طب انتقال خون با ارائه گزارشی از آغاز فعالیت و ترکیب دانشجویان این مؤسسه گفت: آموزش‌های این مرکز در بخش آموزش‌های تخصصی آکادمیک در رشته‌های مرتبط در دوره کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی و فلوشیپ و دوره‌های رزیدنتی تعریف می‌شود.

همچنین آموزش‌های تخصصی و دوره‌ای مدیریت خون بیمار، همووژلانس، آموزش مراکز درمانی، توسط مؤسسه انجام می‌شود.

وی افزود: آموزش مستمر و روز آمد کارکنان در مسائل طب انتقال خون و علوم مربوط، بخش دیگری از خدمات مؤسسه به شمار می‌رود.

امینی فعالیت‌های مؤسسه در قالب مرکز همکار سازمان جهانی بهداشت و آموزش‌های کوتاه مدت بین المللی را بخش دیگری از ابعاد آموزش توصیف کرد.

در ادامه این نشست مهتاب مقصودلو معاون آموزشی و پژوهشی موسسه، گزارشی از توسعه رشته‌های تحصیلات تکمیلی، تعداد دانشجویان و نحوه پذیرش آنان ارائه داد.
همچنین در مورد دوره‌های آموزشی طب انتقال خون برای رشته‌های دانشگاهی مربوطه و نحوه برنامه ریزی برای کارورزی دانشجویان مرتبط و زمان تعیین شده برای دوره‌ها در طی سال توضیح داد.

وی همچنین اعلام کرد: مؤسسه عالی آموزشی پژوهشی طب انتقال خون از سال ۲۰۱۳ مرکز همکار سازمان جهانی بهداشت در امر آموزش سلامت خون بوده و این همکاری طی سه دوره تا سال ۲۰۲۵ تمدید شده است.

معاون آموزشی پژوهشی مؤسسه در ادامه این جلسه گزارشی از دوره‌های آموزشی برگزار شده توسط سازمان انتقال خون برای کشور‌های عضو منطقه امرو، ارائه داد.

وی تاکید کرد: بودجه مؤسسه ما فقط پژوهشی است و نداشتن ردیف بودجه آموزشی ما را با مشکل مواجه کرده و سبب شده تمام فعالیت‌های مرتبط را تنها با حمایت و بودجه سازمان انتقال خون انجام دهیم.

باقری فرد معاون آموزشی وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی نیز در این جلسه فعالیت‌های آموزشی سازمان انتقال خون و مؤسسه را خوب توصیف کرد و گفت: فعالیت‌های این موسسه، گسترده، مأموریت محور و فراگیر است و خدمات سازمان انتقال خون به نحوی است که تمام مردم چشمشان به این سازمان است و سازمان انتقال خون مصداق کامل آموزش و پژوهش در حوزه سلامت است و نمونه بارز طرح ادغام است که در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد، زیرا مرکز علمی و عملی است که در کنار آموزش، مشکلات مهارتی دانشجویان را نیز برطرف می‌کند و ارتباط کاملی می‌تواند بین رشته‌های علمی تخصصی، میزان پذیرش و اشتغال تخصصی دانشجویان در آینده وجود داشته باشد.

وی پیشنهاد داد: بسیاری از مشکلات موسسه می‌تواند با ارتقای آن به انیستیتو برطرف شود و با توجه به نوع فعالیت‌های مؤسسه گسترش خدمات و فعالیت‌های آموزشی پژوهشی و خدمات مرتبط به خوبی امکان پذیر خواهد بود.

باقری فرد با اشاره به ظرفیت بالای سازمان انتقال خون برای آموزش بین المللی، خواستار افزایش دانشجویان خارجی بورسیه شد و گفت این دانشجویان سفیران انتقال خون در کشورهایشان می‌شوند و دانشجویان بیشتری از طریق آن‌ها به کشور می‌آیند و شما با ارتباطی که با سازمان جهانی بهداشت دارید می‌توانید این موضوع را درخواست کنید.

وی در بخش دیگری از سخنانش در مورد پالایشگاه پلاسما گفت: از سال‌های پیش محصولات مورد نیاز مشتق از پلاسما از آلمان و فرانسه و دیگر کشور‌های دارای تکنولوژی پالایش پلاسما تهیه می‌شد و در سال‌های بعد پلاسمای ایران برای تهیه دارو‌های مشتق از پلاسما به این کشور‌ها ارسال شد. اما اکنون بعد از سال‌ها باید خودمان به تکنولوژی تولید داروی مشتق از پلاسما دست پیدا می‌کردیم و این انتقال تکنولوژی صورت می‌گرفت.

باقری فرد با اشاره به ظرفیت‌های مرکز مهارتی این معاونت گفت: برای دوره‌های آموزشی داخلی و خارجی این مرکز می‌تواند به موسسه کمک کند.

وی از آمادگی این معاونت برای حمایت موسسه در اخذ مجوز برای برگزاری دوره ها، همکاری در ایجاد رشته‌های جدید و رشته‌های وابسته و بین رشته‌ای خبر داد و گفت: با تعامل مناسب میان موسسه و بخش‌های مختلف این معاونت اتفاق‌های خوبی را شاهد خواهیم بود و از توسعه موسسه آموزشی پژوهشی طب انتقال خون حمایت می‌کنیم.

در این جلسه مباحثی مربوط به جذب هیأت علمی، طبق تناسب دانشجو به استاد، نبود مرکز توسعه آموزش EDC و توسعه تعریف موسسه به انیستیتو با توجه به فعالیت‌های تعریف شده و سایر چالش‌های این حوزه مطرح شد و معاون آموزشی و مدیران زیر مجموعه این معاونت حاضر در این جلسه برای همکاری و برون رفت از چالش‌ها قول مساعدت دادند.

در این جلسه کاظم قهرمان زاده رئیس مرکز خدمات آموزشی، حوریه محمدی رئیس مرکز مطالعات و آموزش پزشکی، سعید چنگیزی آشتیانی رئیس مرکز امور هیأت علمی، جلیل کوهپایه زاده دبیر شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی از معاونت آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی حضور داشتند. همچنین فردین بلوچی معاون اجتماعی، عبادله سالک مقدم معاون فنی و فناوری‌های نوین سازمان انتقال خون و جمعی از مدیران و اعضای هیأت علمی موسسه آموزشی پژوهشی طب انتقال خون میزبان این جلسه بودند.

در پایان این جلسه مدعوین از آزمایشگاه‌های انعقاد، هماتولوژی و خون بند ناف بازدید کردند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *