لزوم تهیه بانک جامع اطلاعاتی از املاک و مستغلات دانشگاهی

15:51 - 22 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۹۱۷۶
دسته بندی: سیاست ، عمومی
لزوم تهیه بانک جامع اطلاعاتی از املاک و مستغلات دانشگاهی
نشست معاونان اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور با حضور رئیس کل دیوان محاسبات کشور، در دانشگاه علامه طباطبایی (ره) برگزار شد.

خبرگزاری میزان - به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، دستغیب در جلسه نشست معاونان اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور با اشاره به لزوم تحول آفرینی در نظام علمی و دانشگاهی کشور، اظهار داشت: نباید تنها به اداره دانشگاه‌ها اکتفا کنیم، بلکه باید با مدنظر قرار دادن راهکار‌های جدید، معضلات و مشکلات این عرصه را شناسایی و با بررسی مسیر‌های مختلف، آن‌ها را مرتفع نماییم. 

رئیس کل دیوان محاسبات کشور با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در آموزش عالی کشور، گفت: وجود بیش از صدهزار عضو هیات علمی، پتانسیل عظیمی است که می‌تواند منشا تحولات بزرگی در کشور باشد تا از این طریق گامی مهم در راستای منویات رهبر معظم انقلاب برداریم. 

وی با بیان اینکه نقش دیوان محاسبات در تحولات نظام آموزش عالی غیر قابل انکار است، افزود: تمام تلاش ما در دیوان محاسبات این است تا از هیچ کوششی در مسیر ارتباط بیش از پیش دانشگاهیان با حوزه صنعت و تولید، دریغ نکرده و انگیزه‌ها را در بین اساتید و پژوهشگران تقویت کنیم. 

دستغیب، تسری قوانین مالیاتی در حوزه پژوهش‌های علمی و پروژه‌های مشترک میان صنعت و دانشگاه را امری غیرضرور دانست و عنوان کرد: وزارت علوم و دیوان محاسبات باید با همکاری یکدیگر، راهکاری را برای حل این موضوع بیابند تا اگر تضادی با قوانین مصرّح در زمینه انتفاع حداکثری اساتید و اعضاء هیئت علمی دانشگاه‌ها از عواید قرارداد‌های پژوهشی وجود ندارد، این قضیه مرتفع شود. 

رئیس کل دیوان محاسبات با اشاره به دو شعار محوری «شفافیت» و «انضباط مالی» در این نهاد نظارتی، گفت: نگاه ما در دیوان محاسبات بر پیشگیری به جای مُچ گیری متمرکز است؛ بنابراین می‌توان با تعریف کارگروه‌های آموزشی مشترک و مرور انحرافات مبتلابه یا تخلفات پُرتعدادی که از گذشته در حوزه کاری دانشگاه‌ها وجود داشته، انحرافات از معیار را به نحو قابل ملاحظه‌ای کاهش داد. 

دستغیب با بیان اینکه کاهش تعداد پرونده‌های تخلف در دیوان محاسبات، نشان از توفیق این نهاد نظارتی خواهد داشت، بیان کرد: دیوان محاسبات برخلاف ادعا‌های نادرستی که بعضاً مطرح می‌شود، هیچگاه به دنبال گرفتن شجاعت تصمیم گیری از مدیران نبوده و نیست؛ بلکه بالعکس، این نهاد نظارتی درپی اطمینان بخشی به مسئولان و تصمیم گیران اجرایی است. 

وی با اشاره به ضرورت تعیین تکلیف پروژه‌های نیمه تمام دانشگاهی در سراسر کشور، گفت: بنابر یافته‌های دیوان محاسبات حدود ۲میلیون متر مربع، پروژه نیمه تمام در حوزه آموزش عالی وجود دارد که باید هرچه سریع‌تر برای به پایان رساندن آن‌ها تدبیری اندیشید. 

رئیس کل دیوان محاسبات، با اشاره به معضل معارضین املاک و مستغلات دانشگاهی، بیان کرد: فقدان بانک اطلاعاتی جامع از املاک و مستغلات دانشگاهی در وزارت علوم و همچنین وجود بیش از ۲هزار ملک فاقد سند و قرارداد رسمی، از مسائلی است که مشکلات متعددی را سبب خواهد شد و باید با قید فوریت، برای حل آن‌ها چاره اندیشید. 

دستغیب با بیان اینکه اساتید دانشگاه نباید دغدغه مسکن و سرپناه داشته باشند، از مسئولین درخواست تا اهتمام ویژه‌ای در این خصوص بکار گیرند. 
رئیس کل دیوان محاسبات در خاتمه پیرامون موضوع مولدسازی نیز اظهار داشت: مقوله مولدسازی را می‌توان بعنوان یک ظرفیت مهم در عرصه دانشگاهی تلقی کرد و دیوان محاسبات نیز از هیچ کمکی در این باره به نظام آموزش عالی، کوتاهی نخواهد کرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *