اهمیت توجه به امنیت توان‌یابان در فراجا

12:29 - 22 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۹۱۱۷
اهمیت توجه به امنیت توان‌یابان در فراجا
معاون فرهنگی اجتماعی فراجا گفت: حوزه توان‌یابان و توجه ویژه به آن‌ها درفراجا، بخش قابل توسعه و ارتقایی است که در اهداف بلند مدت فراجا قرار خواهد گرفت.

خبرگزاری میزان- سردار سعید منتظرالمهدی، معاون فرهنگی اجتماعی فراجا در یادداشتی به مناسبت روز عصای سفید نوشت: روز عصای سفید، روز کم بینایان و نابینایان عزیزی است که هر چند با چالش بزرگی روبرو هستند، اما استعداد‌های شگرفی دارند که نیاز به پرورش و گسترش دارد؛ این روز یک نماد است برای توجه بیشتر به این گرامیان.

روز ایمنی عصای سفید فقط نباید مختص به یک روز و هفته باشد؛ توجه به نیاز‌ها و درخواست‌های آن‌ها شعار نباشد؛ این قشر توانمندی‌های خارق العاده‌ای دارند که از آن غافل شده‌ایم؛ ما در مجموعه معاونت فرهنگی و اجتماعی پلیس سعی بر بهره گیری از این توانایی و خلاقیت‌ها داریم.

بالا رفتن مهارت‌های اجتماعی و توانمندسازی افراد دارای معلولیت که به طور ملموس بر کیفیت، پویایی و شکوفایی زندگی فردی و اجتماعیشان تاثیر می‌گذارد؛ نبایستی فراموش شود.

بی شک افراد کم بینا و نابینا به دنبال خارج شدن از حالت وابستگی و برجسته‌تر شدن مشارکت اجتماعیشان هستند؛ ما نیز برخودمان فرض می‌دانیم که تا سر حد ممکن مسائل مرتبط با حوزه انتظامی این عزیزان را مرتفع و تسهیل کنیم.

کم بینایان و نابینایان، عضوی از جامعه شهری و مدرن امروزی هستند؛ حقوق اجتماعی واضح و مشخصی دارند؛ نیاز به ترحم نداشته و به دنبال رعایت شدن حقوق حقه خودشان از سوی سایرین هستند.

حوزه توان یابان و توجه ویژه به آن‌ها درفراجا، بخش قابل توسعه و ارتقایی است که در اهداف بلند مدت فراجا قرار خواهد گرفت.

الزام تعامل دوسویه با نابینایان کاملا احساس می‌شود؛ پلیس می‌تواند از ظرفیت‌های هنری و رسانه‌ای جامعه توانمند و فرهیخته نابینا استفاده کند.

امنیت توان یابان جامعه و توجه به دغدغه‌های روزمره آن‌ها که بخشی با حوزه‌ی ماموریت‌های پلیس درهم تنیده است برای فراجا حائز اهمیت است.

باید حوزه‌های مشترک همکاری، هماهنگی و ارتقاء نظام شهروندی میان نابینایان عزیز و پلیس را بیابیم؛ این موضوعات مغفول مانده و کمتر توجه شده است؛ عزیزان خودشان در این زمینه پیشقدم شده و ایده‌ها و راهکارهایشان را به اشتراک بگذارند.

نیازمندی‌های امنیت و آرامش یک شهروند توان یاب، متفاوت بوده و باید مورد مداقه قرار گیرد، به دنبال تعارفات معمول و روزمره با این قشر عزیز جامعه نباشم؛ رعایت حقوق این عصا به دستان، با احترام ظاهری به دست نمی‌آید؛ ضروری است که همه جامعه به ویژه فرزندانمان را در خصوص نحوه برخورد با کم بینا و نابینا آشنا کنیم.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *