۲۰ توصیه برای حفظ سلامت روان کودکان؛ از تشویق به حل مسائل شخصی تا کنترل ترس کودک از شکست

10:04 - 22 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۹۰۶۵
۲۰ توصیه برای حفظ سلامت روان کودکان؛ از تشویق به حل مسائل شخصی تا کنترل ترس کودک از شکست
یک مشاور کودک و خانواده به مناسبت هفته کودک و هفته بهداشت روان به بیان توصیه‌هایی برای سلامت روان کودکان پرداخت.

فرشته کریمی زاده در گفت‌وگو با میزان به مناسبت هفته کودک و هفته بهداشت روان به بیان توصیه‌هایی برای سلامت روان کودکان پرداخت و گفت: اولین نکته در این خصوص پیگیری سلامت روان در والدین است چرا که رفتار، گفتار و افکار آن‌ها بر سلامت روان کودکانشان تاثیر مستقیم دارد.

وی ضمن اشاره به لزوم داشتن فعالیت علمی و اجتماعی والدین ادامه داد: فعالیت علمی و اجتماعی والدین بر سلامت روان و افزایش آگاهی آن‌ها و به تبع آن بر سلامت روان فرزندانشان نقش مهمی دارد.

این مشاور کودک و خانواده با بیان اینکه اختصاص دادن زمان کافی برای صحبت وتفریح با کودکان تاثیر بسزایی بر سلامت روانشان دارد، افزود: والدین باید به رشد تفکر کودک کمک کرده و او را به حل مسائل خود تشویق کنند و نباید خودشان به تنهایی مشکلات فرزندشان را حل کنند.

این روان‌شناس ضمن تاکید به همدلی و درک کودکان توسط والدین گفت: احترام و محبت بدون قید و شرط نقش بسیار مهمی بر سلامت روان کودکان دارد. 

 وی با بیان این تذکر که هرگز نباید کودک را سرزنش و با دیگران مقایسه کرد افزود: لازم است کودک از شکست خوردن ترسانده نشود و حتما باید در طول روز زمانی را برای بازی کردن با کودک اختصاص داد.

وی به عدم کمالگرایی والدین نسبت به رفتار و یادگیری کودکان تاکید کرد و ادامه داد: در آغوش گرفتن و گوش کردن به حرف‌های کودک نیز بر سلامت روان کودکان بسیار موثر است.

این مشاور کودک و خانواده با بیان اینکه لازم است کودک با همسالان و اقوام ارتباط داشته باشد، عنوان کرد: آشنایی کودک با طبیعت و حیوانات و احترام به محیط زیست و لذت بردن از آن نیز در افزایش سلامت روان کودکان نقش مهمی دارد.

کریمی زاده با بیان این نکته که لازم است در صورت مشاهده رفتار و یا افکار غیر طبیعی حتما به روانشناس کودک مراجعه شود، بیان کرد: والدین باید نسبت به مراحل رشد جسمی و روانی کودکان آگاهی داشته باشند و این مسئله تاثیر بسزایی بر سلامت روان کودکان دارد.

این روان‌شناس گفت: لازم است والدین از به کارگیری افکار غلطی نظیر اینکه کودک باید مطیع، ساکت و کاملا مورد پسند همه باشد، خودداری کنند تا فرزندی با روان سالم داشته باشند.

وی با تاکید بر آشنا کردن کودک با اعضای خصوصیش و عدم دسترسی دیگران و حفظ خود یادآوری کرد: این مسئله چه در دوران کودکی و چه در بزرگسالی نقش مهمی بر سلامت روان دارد.

این مشاور کودک و خانواده توضیح داد: کودک باید بتواند بدون ترس، نگرانی، قضاوت و سرزنش والدین مشکلاتش را با والدین خود در میان بگذارد و همچنین لازم است کودک شاهد دوست داشته شدن، محبت و احترام بین والدین و خواهر و برادرش باشد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *