حفظ امنیت مردم و برخورد قاطع با فساد در دستور کار ویژه دادگستری مازندران

14:49 - 21 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۹۰۰۸
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
حفظ امنیت مردم و برخورد قاطع با فساد در دستور کار ویژه دادگستری مازندران
در نشست فصلی روسا و دادستان‌های حوزه‌های قضایی استان، بر لزوم حفظ و ارتقای امنیت و آسایش عمومی مردم و برخورد قاطع با هرگونه فساد به عنوان یک برنامه و راهبرد مهم در دادگستری مازندران تاکید شد.

خبرگزاری میزان - حجت‌الاسلام والمسلمین محمدصادق اکبری در بخش نخست نشست فصلی روسا و دادستان‌های حوزه‌های قضایی استان که با حضور نماینده، ولی فقیه در مازندران، معاونین دادگستری استان، قضات دادگاه تجدید نظر مازندران و قضات دادگاه‌های بدوی مرکز استان برگزار شد، با بیان اینکه قضات و کارکنان دادگستری استان رسالت مهم و سنگین رسیدگی به دعاوی را جهادگونه در دستور کار خود دارند، افزود: آمار‌ها و شاخص‌های موجود نشان دهنده عملکرد مطلوب دادگستری استان در سطح کشور است.

رئیس کل دادگستری مازندران با اشاره به در پیش بودن انتخابات به عنوان یک رخداد مهم و تاثیرگذار، تاکید کرد: قطعاً قضات و کارکنان دادگستری استان مازندران در راستای وظایف قانونی خود بر ۴ حوزه سلامت، امنیت، میزان مشارکت و نحوه رقابت‌های انتخاباتی نظارت دقیق خواهند داشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین اکبری خاطرنشان کرد: حفظ و ارتقای امنیت و آسایش عمومی مردم و برخورد با انواع مفاسد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی به عنوان یک برنامه و راهبرد مهم مورد توجه ویژه بوده و در دستور کار دادگستری استان قرار دارد.

نماینده، ولی فقیه در مازندران و امام جمعه مرکز استان نیز در این نشست اظهار کرد: امروز امنیت کامل را در کشور شاهد هستیم که بخشی از این امنیت مرهون زحمات دستگاه قضایی است که همراه با دیگر نهاد‌های امنیتی با وحدت و انسجام مطلوب، وظیفه حفظ امنیت را به عنوان یک نعمت بزرگ بر عهده دارند که این مهم جای تقدیر دارد  و ان شاء الله با این وحدت موجود در دستگاه قضایی و تعامل و همراهی دیگر نهاد‌های امنیتی به بهترین شکل ممکن حافظ این امنیت باشیم.

آیت الله محمدی لائینی با اشاره به توطئه‌های دشمن برای ضربه زدن به نظام و انقلاب، تصریح کرد: قطعاً با هوشیاری دستگاه قضایی و نهاد‌های امنیتی، دشمنان در نیل به اهداف شوم خود ناکام خواهند ماند.

وی با بیان اینکه کار قضات، پیامبرگونه و ضرورت و عبادتی بسیار بزرگ است، افزود: کاهش تعداد پرونده‌ها به دستگاه قضایی نیازمند اقدامات فرهنگی و فرهنگسازی در جامعه است.

آیت الله لائینی خاطرنشان کرد: بزرگترین دشمن انسان هوای نفس است و انسان باید نسبت به این مساله هوشیار باشد؛ اگر حق پرستی در انسان حاکم شود، سلامت انسان ارتقاء یافته و شاهدکاهش فساد در جامعه خواهیم بود.

وی تاکید کرد: همگرایی و تعامل ضابطان با دستگاه قضایی می‌تواند در بهبود شرایط و ارتقای امنیت در جامعه بسیار مفید و موثر باشد.

رئیس کل دادگستری استان مازندران در خاتمه بخش اول این نشست، برگزاری جلسات مشورتی بین قضات دادگاه بدوی و تجدیدنظر را در رسیدگی مطلوب‌تر به پرونده‌های وارده مفید و موثر دانست و گفت: برگزاری این گونه نشست‌ها و استماع نظرات همکاران مستمر بوده و موجب وحدت رویه آرای همکاران محترم خواهد بود.

وی همچنین بر صدور آرای مستدل، مستند و موجه توسط قضات محاکم قضایی استان تاکید کرد.

رئیس کل دادگستری استان مازندران در بخش دوم نشست فصلی روسا و دادستان‌های حوزه‌های قضایی استان که با حضور فرمانده سپاه کربلای مازندران برگزار شد، بر اهمیت صلح و سازش در پرونده‌ها تاکید و اظهار کرد: روسای حوزه‌های قضایی استان مازندران توجه ویژه به ایجاد صلح و سازش در محاکم را مدنظر قرار دهند.

وی همچنین اجرای کامل و دقیق برنامه عملیاتی سال ۱۴۰۲ را توسط روسا و دادستان‌های حوزه‌های قضایی مازندران خواستار شد و افزود: همکاران محترم با استعانت از خداوند متعال همه توان حوزه قضایی متبوع خود را برای اجرای درست و کامل این برنامه بکار گیرند.

حجت‌الاسلام والمسلمین اکبری با تاکید بر لزوم توجه ویژه به تعیین تکلیف پرونده‌های مسن در حوزه‌های قضایی، خاطرنشان کرد: پرداختن به پرونده‌های معوق باید در اولویت اقدامات همکاران محترم قرار گیرد.

وی ادامه داد: پرونده‌های مهم و کثیرالشاکی نیز باید با نهایت دقت و رعایت تمام ضوابط و مقررات قانونی و سرعت مورد رسیدگی قرار گیرد.

رئیس کل دادگستری استان مازندران تصریح کرد: باید از تجدید بی مورد و بی جهت اوقات و اطاله دادرسی در محاکم قضایی استان جداً اجتناب شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین اکبری برخورد قاطع و قانونی با اشرار، سارقان و قاچاقچیان و صدور احکام متناسب در محاکم قضایی استان را مورد توجه قرار داد و گفت: احکام صادره باید بهنگام و به موقع اجرا شود.

وی بر لزوم حسن خُلق، برخورد مناسب و تکریم مراجعان به حوزه‌های قضایی استان مازندران تاکید کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین اکبری همچنین با تقدیر از تعامل و همراهی مجموعه سپاه کربلای استان با دستگاه قضایی استان، ارتباط مطلوب مجموعه سپاه و دستگاه قضایی را در ارتقای عملکرد‌ها حوزه‌های مختلف بسیار مفید و موثر برشمرد و افزود: کارکنان دادگستری استان در حوزه عدالت، بسیجی وار و جهادگونه تلاش می‌کنند تا شاهد امیدافزایی در سطح استان باشیم.

فرمانده سپاه کربلای استان مازندران نیز در این نشست اظهار کرد: تعامل و همکاری مطلوبی بین سپاه و دستگاه قضایی استان برقرار است و همراهی و حمایت دادگستری استان از سپاه کربلای مازندران جای تقدیر و تشکر دارد.

سردار سیاوش مسلمی، فعالیت دستگاه قضایی را بسیار مهم و ارزشمند عنوان کرد و افزود: به همت دادگستری مازندران، امروز، امینتی پایداری در سطح استان وجود دارد و اشراف دستگاه قضایی در ایجاد امنیت در استان بسیار مهم و موثر بوده است.

وی همچنین با اشاره فعالیت‌های بسیج سازندگی در سطح استان مازندران، خاطرنشان کرد: بسیج سازماندگی امروز بالغ بر ۳۰۰ پروژه محرومیت زدایی را در سطح استان انجام می‌دهد و در حوزه فعالیت‌های بسیج سازندگی حمایت، تعامل و هم افزایی دستگاه قضایی استان در بحث‌هایی مانند صدور مجوز پروژه‌ها و  موارد مرتبط با امنیت، بسیار ارزشمند بوده است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *