سفر وزیر امور خارجه به لبنان|

امیرعبداللهیان: حمایت نامحدود آمریکا از رژیم صهیونیستی شرایط را بیش از پیش بدتر می‎کند

10:50 - 21 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۸۹۸۴
امیرعبداللهیان: حمایت نامحدود آمریکا از رژیم صهیونیستی شرایط را بیش از پیش بدتر می‎کند
وزیر امور خارجه در ادامه برنامه سفر‌های منطقه‌ای خود وارد لبنان شده و با نخست‌وزیر این کشور دیدار کرد.

خبرگزاری میزان - حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه با استقبال مقام‎های وزارت خارجه لبنان، نماینده رئیس مجلس و نماینده جنبش حماس در لبنان وارد فرودگاه رفیق حریری بیروت شد.

امیرعبداللهیان با قدردانی از نبیه بری به دلیل حضور نماینده‌اش و همچنین نماینده حماس، گفت: ضمن تشکر از مقامات لبنانی به مردم فلسطین به خاطر مقاومت و پیروزی در طوفان الاقصی تبریک می‌گویم.

وزیر امور خارجه، اظهار کرد: ما در بیروت هستیم تا با صدای بلند اعلام کنیم همراه با کشور‌ها و دولت‌های اسلامی جنایت رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه را تحمل نمی‌کنیم.

وی بیان کرد: آواره کردن ده‌ها هزار فلسطینی و قطع آب و برق و غذا و دارو یک جنایت جنگی سازمان یافته از سوی رژیم صهیونیستی است. ادامه این جنایت جنگی با واکنش‌هایی در دیگر محور‌ها روبه رو خواهد بود که رژیم صهیونیستی و حامیانش مسئول آن خواهند بود.

امیرعبداللهیان، عنوان کرد: ما در ادامه مشورت با مقامات عراق فردا با دولتمردان لبنان درباره وضعیت موجود در غزه و جنایات جنگی رژیم صهیونیستی و اقدامات مورد نیاز در جهان اسلام رایزنی خواهیم داشت.

وزیر امور خارجه، تاکید کرد: ایران با قدرت به حمایت‌های خود از مقاومت ادامه خواهد داد. برخی از مقامات غربی از من پرسیدند آیا امکان گشایش جبهه‌های جدیدی علیه رژیم صهیونیستی وجود دارد. گفتم که در شرایط ادامه جنایت جنگی صهیونیست‌ها هر احتمالی از سوی دیگر جریان‌های مقاومت محتمل است.

وزیر خارجه کشورمان در بخشی دیگر گفت: رئیس‌جمهور ایران گفت‌وگو‌های فشرده‌ای با کشور‌های منطقه از جمله عربستان انجام داده است و این گفت‌وگو‌ها در چهارچوب استراتژی حمایت از فلسطین ادامه خواهد یافت.

دیدار وزیر امور خارجه با نخست وزیر لبنان

حسین امیرعبداللهیان در ادامه با نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر امور خارجه در دیدار با میقاتی، گفت همیشه گفت‌وگو با برادران لبنانی و تبادل‎نظر با آنها برای ما مفید است.

وی ادامه داد: برای ما امنیت و آرامش لبنان مهم است و از اهداف سفر ما تاکید بر امنیت لبنان و توسعه آن و روند سیاسی این کشور است.

امیرعبداللهیان درباره فلسطین با اشاره به اینکه عملیات اخیر فلسطینی‌ها یک عملیات صد در صد فلسطینی بوده و حتی غربی‌ها این را تایید می‌کنند، گفت: این اقدام فلسطینی‌ها واکنشی طبیعی به جنایات نتانیاهو به ویژه در ماه‌های اخیر بوده‌ است.

وی تاکید کرد: فلسطین بعد از طوفان الاقصی از فلسطین قبل متفاوت است.

اميرعبداللهيان، اضافه کرد: آنچه که این وضع را به وجود آورد، افراطی‌گری نتانیاهو و دولت افراطی اسرائیل بود که تاثیرات زیادی بر میدان و تصمیم فلسطینی‌ها گذاشت.

وی با اشاره به اینکه حمایت نامحدود آمریکا از جنایات جاری رژیم صهیونیستی شرایط را بیش از پیش بدتر خواهد کرد، گفت: برخی نگران گسترش جنگ در منطقه و باز شدن جبهه‌های جدید هستند.

وزير امور خارجه کشورمان، ادامه داد: آمریکا همه را به خویشتنداری دعوت می‌کند مگر اسرائيل را و این غیرقابل قبول است. آنها همه را به خویشتنداری فرا می‌خوانند، اما به اسرائیل سلاح و کمک می‌دهند و دست نتانیاهو را برای ادامه جنایت بازگذاشته‌اند. آمریکا می خواهد به اسرائیل فرصت دهد که غزه را ویران کند و این خطای کامل آمریکاست و اگر آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که جنگ در منطقه توسعه نیابد، باید اسرائیل را کنترل کنند.

وی ادامه داد: جنایات اسرائیل اگر مهار نشود، معلوم‌ نیست چه اتفاقی خواهد افتاد.

به گفته وزیر امور خارجه، مقاومت فلسطین توانمند است و از توانایی بالایی برخوردار است و اگر جنایات اسرائیل ادامه یابد، مقاومت فلسطین از امکانات دیگر خود استفاده خواهد کرد.

امیرعبداللهیان، افزود: جمهوری اسلامی ایران با توجه به‌ شرایط جاری فلسطین پیشنهاد برگزاری نشست فوق‌العاده وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی را مطرح کرد و تاکنون برخی کشورها از آن حمایت کرده و ایران به پیگیری های خود ادامه می‌دهد. وی برگزاری یک جلسه سطح بالا میان کشورهای اسلامی در خصوص فلسطین را ضروری دانست.

نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان نیز شرایط غزه را حزن‌انگیز توصیف کرد و گفت: لبنان از فلسطین به‌عنوان قضیه حق حمایت می‌کند.

وی تماس‌های دیپلماتیک را برای مهار این شرایط مهم دانست و نقش ایران را در این تلاش دیپلماتیک حائز اهمیت توصیف کرد.

میقاتی با تاکید بر اینکه این حمام خون باید سریعا متوقف شود، اضافه کرد: من نیز در تماس‌هایم با همه طرف‌ها تاکید کردم که باید اسراییل را سریعا از ادامه این روش بازدارند.

نخست وزیر لبنان ضرورت به‌کارگیری همه تلاش‌ها برای پیشگیری از یک جنگ منطقه‌ای را مهم و فوری دانست.

دیدار وزاری امور خارجه ایران و لبنان

امیرعبداللهیان با «عبدالله بوحبیب»، وزیر خارجه لبنان دیدار و گفت‌وگو کرد.

امیرعبداللهیان مشورت و گفت‌وگوهای مستمر با برادران لبنانی را برای دو کشور و منطقه مفید دانست و از نقش وزیر خارجه لبنان در کمک به تقویت روابط دو کشور تشکر کرد. 

وی جایگاه لبنان در منطقه را حائز اهمیت ویژه توصیف کرد و گفت: ما امنیت لبنان را امنیت ایران می‌دانیم.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به تحولات فلسطین، اقدامات رژیم صهیونیستی در غزه را جنایت جنگی توصیف کرد و در عین حال عملیات اخیر مقاومت را اقدامی صد در صد فلسطینی دانست.

وی اضافه کرد: به‌رغم جنایات جنگی اسرائیل در غزه، مقاومت فلسطین اعلام کرده که امکانات بزرگی داریم که می‌توانیم تا مدت‌ها در مقابل رژیم صهیونیستی ایستادگی کنیم و هنوز از بسیاری از امکانات خود استفاده نکرده‌ایم.

امیرعبداللهیان وضعیت انسانی و اقدام رژیم صهیونیستی در قطع آب و برق و سوخت و محاصره غزه را نگران کننده و شایسته توجه جهانی توصیف کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران با نگاه به شرایط فلسطین، پیشنهاد برگزاری اجلاس فوق‌العاده وزرای امور خارجه کشورهای اسلامی را مطرح کرد و برگزاری سریع آن را برای بررسی شرایط کنونی فلسطین و حمایت جهان اسلام از فلسطین و ملت آن در غزه مهم می‌داند.

وی گفت که عملیات الاقصی پاسخ فلسطینی‌ها به تندروی‌ها و جنایات مستمر رژیم صهیونیستی و دولت افراطی این رژيم علیه ملت فلسطین و تعرض مکرر به مسجدالاقصی بود و گفت: اگر جنایات رژیم صهیونیستی یابد، واکنش جهان اسلام قوی خواهد بود.
 
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: آمریکا همه را به آرامش و خویشتنداری دعوت می‌کند، اما دست اسرائیل را برای تداوم جنایت علیه ملت فلسطین بازگذاشته و از آن حمایت می‌کند.

امیرعبداللهیان گفت منطقه نیاز به آرامش دارد، اما در سایه جنایات جنگی رژیم صهیونیستی و حمایت آمریکا، تضمینی برای ادامه آرامش در منطقه وجود ندارد.

وی اضافه کرد: از نظر ما فوری‌تربن اقدام در سطح سیاسی، تلاش برای توقف جنایات جنگی علیه مردم غزه است.

عبدالله بوحبیب، وزیر خارجه لبنان نیز در این دیدار با اظهار خرسندی از دیدار مجدد با همتای ایرانی، این دیدارها را فرصتی ارزشمند برای تبادل نظر میان دو کشور در زمینه‌های مورد علاقه دانست.

وی درباره تحولات فلسطین و جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه گفت: ما بارها نسبت به تندروی‌های اسرائیل علیه فلسطین و مقدسات دینی و مقدسات اسلامی جهان اسلام هشدار داده بودیم و اکنون نیز انتقام رژیم اسرائیل از مردم و شهروندان فلسطینی را پاسخی متناسب به آنچه رخ داد، نمی‌دانیم و خواستار توقف فوری جنایات اسرائیل علیه ملت فلسطین و پایان دادن به حملات خونین رژیم علیه غزه و پایان دادن به محاصره ضدانسانی آن هستیم.

بوحبیب گفت: ما ثبات و استقرار در منطقه را مهم می‌دانیم که لازم است همه طرف‌ها در این زمینه تلاش کنند.

وزیر خارجه لبنان تداوم سیاست‌های رژیم صهیونیستی علیه مردم و شهروندان فلسطین در غزه را شدیدا نگران‌کننده دانست و خواستار پایان فوری این حملات شد و از ایده جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری اجلاس فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی حمایت کرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *