امیرعبداللهیان: ایران همواره از حقوق مسلم فلسطینیان حمایت کرده‌ است

19:07 - 20 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۸۹۴۸
امیرعبداللهیان: ایران همواره از حقوق مسلم فلسطینیان حمایت کرده‌ است
وزیر امور خارجه در دیدار با مشاور امنیت ملی عراق، گفت: مواضع جمهوری اسلامی درباره فلسطین روشن است و ما همواره از حقوق مسلم فلسطینیان حمایت کرده‌ایم.

خبرگزاری میزان - حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه در بدو ورود به بغداد در محل شورای امنیت ملی عراق، با قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد. 

امیرعبداللهیان با تشکر از حُسن استقبال برادران عراقی، از این دیدار اظهار خرسندی کرد و افزود: ما در مسائل مهم منطقه‌ای همواره با هم مشورت داشته و این مشورت‌ها ادامه خواهد یافت.

وی با تاکید بر نقش مهم عراق در منطقه، گفت: امروز نقش عراق در خصوص قضیه فلسطین نیز مورد توجه همه قرار دارد و ما از مواضع خوب شما در حمایت از فلسطین مطلع هستم. 

امیرعبداللهیان، بیان کرد: مواضع جمهوری اسلامی در خصوص فلسطین روشن است و ما همواره از حقوق مسلم فلسطینیان حمایت کرده‌ایم، اما آنچه که در عملیات طوفان الاقصی رخ داد، یک اقدام کاملا فلسطینی بود که اقدامی خودجوش در واکنش به جنایات مستمر و تحریک آمیز صهیونیست‌ها علیه فلسطینیان و تعرض مکرر به مسجد الاقصی بود. 

امیرعبداللهیان، تاکید کرد: اتفاقاتی در غزه توسط رژیم صهیونیستی در حال رخ دادن است که مصداق بارز جنایت جنگی است و عدم توقف آن می‌تواند بر کل منطقه تاثیر بگذارد. 

وی افزود: ارسال سلاح توسط آمریکا برای اسرائیل در شرایطی که رژیم صهیونیستی مردم فلسطین و غزه را قتل عام‌می کند، در برابر دیدگان جهانیان است. 

وزیر امور خارجه کشورمان، تاکید کرد: چنانچه اسرائیل حملات خود به غیرنظامیان غزه را متوقف نکند، منطقه با شرایط جدیدی مواجه خواهد شد و آن‌ها نمی‌توانند غزه را در محاصره کامل قرار دهند و شهروندان را بمباران کنند و مرتکب جنایت جنگی شوند و انتظار داشته باشند هیچ واکنشی نسبت به این جنایات رخ نخواهد داد.

امیرعبداللهیان، ادامه داد: ما پیگیر برگزاری اجلاس فوق‌العاده وزرای خارجه کشور‌های اسلامی هستیم و آماده‌ایم میزبان این نشست در تهران باشیم و انتظار داریم که عراق هم در زمینه جلب نظر کشور‌های اسلامی برای برگزاری این نشست تلاش کند. 

امیرعبداللهیان از تلاش دولت و شخص الاعرجی برای اجرای توافقنامه امنیتی تشکر کرد و بر ضرورت اجرای کامل آن تاکید کرد. وی افزود ما به تلاش شما اطمینان داریم و بغداد ضامن اجرای آن است.

قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق نیز در این دیدار، ضمن خوشامدگویی، گفت: فلسطین قضیه مهم و جوهری از نظر عراق و ایران است و مواضع دولت عراق و حضرت آیت‌الله سیستانی بر موضع دولت عراق در این زمینه تاکید دارد. 

وی افزود: فردا جمعه حمایت میلیونی مردمی در حمایت از فلسطین در بغداد برگزار خواهد شد. 

الاعرجی، گفت: اتفاقات امروز در غزه جنایت در حق زنان و کودکان است که قطعا قابل قبول نیست. فلذا متوقف کردن کشتار‌ها باید مورد توجه باشد و حقوق ملت فلسطین باید در نظر گرفته شود.

وی افزود که در این رابطه هماهنگی و یکپارچه کردن مواضع ایران و عراق و کشور‌های اسلامی مسئله بسیار مهمی است. 

الاعرجی گسترش روابط ایران با بسیاری از کشور‌های منطقه و جهان را تبریک گفت و آنرا نشانه حکمت و درایت ایران دانست. 

وی اجرای توافقنامه امنیتی میان ایران و عراق و اخراج گروه‌های مسلح را یک موفقیت بزرگ دانست که در طول سال‌های طولانی انجام نشده بود. 

این مقام عراقی با بیان اینکه دولت و همه جریان‌های عراقی به این توافقنامه پایبند هستند و ما آن را به نفع دو کشور می‌دانیم، گفت: دولت عراق در عالی‌ترین سطح اجرای توافقنامه امنیتی را دنبال می‌کند و ما در اجرای کامل آن جدی هستیم.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *