رهایی یک محکوم‌ به قصاص در اراک در پی «پویش به عشق امام رئوف می‌بخشم»

13:26 - 19 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۸۷۴۷
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
رهایی یک محکوم‌ به قصاص در اراک در پی «پویش به عشق امام رئوف می‌بخشم»
رئیس‌کل دادگستری استان مرکزی از بخشش زندانی محکوم‌ به قصاص در راستای «پویش به عشق امام رئوف می‌بخشم»، در شهرستان اراک خبر داد.

خبرگزاری میزان - حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالمهدی موسوی با اشاره به گذشت از قصاص اولیاء دم در یک پرونده، اظهار کرد: در سال ۱۳۹۹ به دنبال وقوع یک درگیری در خیابان بهزیستی اراک، یکی از شهروندان بر اثر ضربه فردی به وسیله چکش به سرش مضروب و در نهایت فوت می‌کند.

وی افزود: بلافاصله پس از این واقعه متهم دستگیر و پرونده‌ی وی در شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اراک تشکیل و در نهایت کیفر خواست نامبرده در خرداد ماه سال ۱۴۰۰ صادر و به دادگاه کیفری یک ارسال شد. نامبرده از سوی دادگاه کیفری یک استان مرکزی محکوم به قصاص نفس شد که این حکم پس از فرجام خواهی متهم، در اسفند ماه سال ۱۴۰۰ در دیوان عالی کشور قطعیت یافت.

رئیس کل دادگستری استان مرکزی ادامه داد: پدر و مادر مرحوم به عنوان اولیاء دم درخواست قصاص متهم را داشتند و در روز اجرای حکم در تاریخ ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ با دعوت از آن ها و با حضور معاون دادستان، قاضی اجرای احکام، مسئولین زندان و تلاش‌های اعضای شعبه ۳۵ شورای حل اختلاف مستقر در زندان، خادمین حرم مطهر رضوی و خیرین و صلح یاران پس از رایزنی و مذاکرات چندین ساعته، اولیائ دم با توسل به امام رضا (ع) و در راستای «پویش به عشق امام رئوف می‌بخشم»، از حق قصاص خود، در ازای دریافت دیه کامله مرد مسلمان، صرف نظر و گذشت خود را اعلام کردند.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی بیان کرد: چنانچه اولیای دم از حق قصاص خود بگذرند و مصالحه کنند و بخشش داشته باشند، آن اجر و صبری که خداوند متعال به آن‌ها می‌بخشد، بسیار بالاتر از سوز دل و آن مسئله عاطفی است که در افکار و احساسات آن‌ها به وجود آمده است.

رئیس کل دادگستری استان مرکزی اظهار کرد: از سوی دیگر یک فرد مجرم در یک لحظه و بر اساس وسوسه‌های شیطانی دست به جرم می‌زند و چنانچه خانواده اولیای دم رضایت ندهند و فرد متهم را قصاص کنند،  تا سالیان سال احساسات و افکار خانواده اولیای دم جریحه‌دار می‌شود و حتی ممکن است این موضوع به یک کینه تبدیل شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی تصریح کرد: قصاص حق طبیعی خانواده اولیای دم است و هیچکس اجازه ندارد گذشت از این حق را به خانواده اولیای دم تحمیل کند، اما همانطور که قرآن کریم و خداوند مهربان توصیه کرده‌اند از خانواده اولیای دم می‌خواهیم که از حق خود بگذرند چرا که در بخشش برکات فراوانی وجود دارد و پاداش و جزای خیری که خداوند متعال به واسطه گذشت از قصاص به خانواده اولیای دم می‌دهد، آن داغ بزرگ از دست دادن عزیز را تشفی می‌دهد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *