ضرورت راه‌اندازی سیستم هشدار سریع زلزله در بیمارستان‌های تهران

9:09 - 19 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۸۶۹۵
ضرورت راه‌اندازی سیستم هشدار سریع زلزله در بیمارستان‌های تهران
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: سیستم هشدار سریع زلزله باید به درد بیمارستان‌ها بخورد، در چهار منطقه تهران بیش از نیمی از بیمارستان‌های شهر قرار گرفته است و باقی بیمارستان‌ها در سایر مناطق توزیع شده است، ما باید در برنامه‌ریزی‌ها به این موارد توجه کنیم.

خبرگزاری میزان- به گزارش روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، علی نصیری در نشست تخصصی هشدار سریع زلزله شهر تهران، چالش‌ها و راهکارها، به بررسی ضرورت استفاده از سامانه هشدار سریع زلزله در مراکز درمانی پرداخت و گفت: مراکز درمانی متولی مهمترین مولفه یعنی نجات جان انسان هستند. اگر جان انسان از دست برود چیزی نمی‌ماند و حفظ سلامت در ادامه راه‌اندازی سامانه‌های هشدار مهمترین نکته‌ای که برای چنین مراکزی وجود دارد.

وی با بیان اینکه بیمارستان نماد آرامش شهر است و پابرجایی آن به رفع نگرانی کمک می‌کند، افزود: با آسیب به بیمارستان اختلال در مراقبت‌های ضروری ایجاد شده و این موضوع موجب ناامیدی می‌شود. بیمارستان‌ها مراکز راهبردی در هنگام رخداد‌های لرزه‌ای هستند و اختلال در کارکرد آن‌ها مانع ارائه مراقبت‌های بهداشتی و درمانی می‌شود.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ادامه داد: سیستم هشدار باید به درد بیمارستان‌ها بخورد. در چهار منطقه تهران بیش از نیمی از بیمارستان‌های شهر قرار گرفته است و باقی بیمارستان‌ها در سایر مناطق توزیع شده است، ما باید در برنامه‌ریزی‌ها به این موارد توجه کنیم.

وی اشاره‌ای هم به طرح بررسی ایمنی ساختمان‌ها کرد و یادآور شد: در ارزیابی ساختمان‌ها، به ساختمان‌های مهم و بلندمرتبه می‌پردازیم که چند مورد از این سازه‌ها مربوط به بیمارستان‌ها است و از این رو موضوع اتصال هشدار سریع به مراکز درمانی از موضوعات بسیار مهم است.

نصیری در ادامه مدل چهار مرحله‌ای سامانه هشدار سریع را توضیح داد و عنوان کرد: دانش خطر، پایش و هشدار، انتشار هشدار و ظرفیت پاسخ به عنوان بخش‌های مختلف این مدل شناخته می‌شود.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به مزایای سامانه هشدار سریع زلزله در مراکز درمانی اظهار کرد: امکان ایمن‌سازی غیر سازه‌ای، امکان از سرگیری فعالیت مرکز درمانی، مراقبت بدون وقفه از بیماران با فراهم آوردن امکان فعالیت تجهیزات حیاتی در حین و پس از زلزله، امکان غیر فعال کردن سامانه‌های حساس یا هدف به حداقل رساندن آسیب‌ها و خطرات احتمالی و کاهش خسارات و تلفات در مراکز درمانی از جمله این مزایا است.

وی همچنین درباره فرآیند ادغام سامانه هشدار در زیرساخت‌های درمانی نیز توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: تجربیات کشور‌هایی نظیر آمریکا، ژاپن، مکزیک و ترکیه را در ادغام سامانه هشدار در مراکز درمانی در اختیار داریم و از آن‌ها بهره خواهیم برد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *