بررسی گزارش دوره‌ای ایران‌ در نشست کمیته حقوق بشر

22:05 - 18 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۸۶۷۵
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
بررسی گزارش دوره‌ای ایران‌ در نشست کمیته حقوق بشر
هیئت جمهوری اسلامی ایران در نشست کمیته حقوق بشر بر تعامل سازنده و حرفه‌ای با نهاد‌های حقوق بشری از جمله کمیته حقوق بشر به‌دور از استفاده ابزاری سیاسی تاکید کرد.

خبرگزاری میزان - نشست ۱۳۹ کمیته حقوق بشر که به‌منظور بررسی گزارش‌های دوره‌ای ۶ کشور عضو میثاق حقوق مدنی و سیاسی از جمله جمهوری اسلامی ایران اختصاص دارد، از روز دوشنبه ۱۷ مهر در ژنو آغاز و طی روز‌های دوشنبه و سه‌شنبه ۱۷ و ۱۸ مهر، چهارمین گزارش دوره‌ای جمهوری اسلامی ایران در اجرای میثاق حقوق مدنی و سیاسی را مورد بررسی قرار داد.   

هیئت عالی‌رتبه سیاسی و فنی کشورمان به سرپرستی رضا نجفی، معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه و متشکل از نمایندگان نهاد‌ها و دستگاه‌های مختلف کشور، از جمله مجلس شورای اسلامی، معاونت زنان و امور خانواده نهاد ریاست جمهوری، قوه قضاییه، ستاد حقوق بشر، وزارت کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت امور خارجه در این جلسه شرکت و ضمن دفاع از گزارش ارائه شده کشورمان، به سوالات و نظرات اعضای این کمیته پاسخ دادند.   

نجفی، معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه در سخنان خود در افتتاحیه و همچنین سخنرانی پایانی خود در این نشست ضمن اذعان به وجود برخی چالش‌ها در کشور از جمله در حوزه آثار تحریم‌های یکجانبه بر حقوق بشر مردم ایران، بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تداوم تعامل با سازوکار‌های حقوق بشری از جمله کمیته حقوق بشر و اراده کشورمان برای استمرار در اقدامات برای پایبندی به تعهدات بین‌المللی حقوق بشری خود و افزودن به تلاش‌های خود در این زمینه، تاکید کرد. 

در این نشست هیئت جمهوری اسلامی ایران با ارائه مستندات و گزارش‌های قوی ضمن تاکید بر پایبندی ایران به مقررات میثاق مدنی سیاسی و  رد برخی از ادعاها، از تعامل سازنده و حرفه‌ای با نهاد‌های حقوق بشری از جمله کمیته حقوق بشر به‌دور از استفاده ابزاری سیاسی از نهاد‌های حقوق بشری تاکید کرد.

کمیته حقوق بشر متشکل از ۱۸ کارشناس است که در نشست ۱۳۹ خود در ژنو به بررسی گزارش‌های ۷ کشور جمهوری اسلامی ایران، ونزوئلا، آمریکا، کویت، ترینیداد و توباگو و کره جنوبی می‌پردازد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *