معاون سازمان انرژی اتمی: نیروگاه اتمی بوشهر موجب تولید ثروت برای کشور شده است

15:12 - 17 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۸۴۴۳
معاون سازمان انرژی اتمی: نیروگاه اتمی بوشهر موجب تولید ثروت برای کشور شده است
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی می‌گوید که با بهره‌برداری از نیروگاه اتمی بوشهر در ۱۰ سال گذشته توانسته‌ایم از مصرف قابل‌توجه سوخت‌های فسیلی و نیز تولید گاز‌های آلاینده جلوگیری کنیم.

خبرگزاری میزان - حسین درخشنده، معاون سازمان انرژی اتمی و مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی در آیین گرامیداشت دهمین سال بهره‌برداری تجاری از نیروگاه اتمی بوشهر که با حضور معاون‌ محمد اسلامی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، آیت‌الله صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر و جمعی از مدیران صنعت هسته‌ای برگزار شد، به ارائه گزارشی از عملکرد ۱۰ ساله بهره‌برداری تجاری از این نیروگاه پرداخت.

وی اظهار کرد: در یک دهه اخیر و با بهره‌برداری از نیروگاه اتمی بوشهر توانسته‌ایم از تولید و انتشار بیش از ۶۰ میلیون تن انواع گاز‌های آلاینده جلوگیری کنیم؛ بهره‌برداری از نیروگاه اتمی بوشهر ضمن صرفه‌جویی‌های چشمگیر در مصرف سوخت‌های فسیلی، موجب تولید ثروت برای کشور شده است.

درخشنده گفت: امیدوارم با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته واحد‌های ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر در موعد مقرر به بهره‌برداری برسند و نقش موثرتری را در تولید پایدارتر برق هسته‌ای در کشور ایفا کنند.

معاون سازمان انرژی اتمی با اشاره به نحوه فعالیت واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر در یک دهه گذشته، توضیح داد: در این واحد شاهد تولید برق و ممانعت از تولید و انتشار گاز‌های آلاینده بوده‌ایم؛ خوشبختانه این دستاورد‌ها با برنامه‌ریزی‌های منظم و توسط همکاران منظم، تلاش‌گر و متخصص شاغل در نیروگاه اتمی بوشهر و صنعت هسته‌ای کشور به‌دست آمده است.

وی همچنین گفت: نیروگاه اتمی بوشهر جزو معدود صنایع با تکنولوژی بالا و به اصطلاح «های تک» به‌شمار می‌آید که در مدت زمان محدود و پس از تحویل به طرف ایرانی توانسته به شکل قابل‌توجهی توسط نیرو‌های بومی به کار خود ادامه دهد؛ هرآنچه برنامه‌ریزی درستی برای آن صورت گیرد، قطعا مشمول الطاف الهی است و دستاورد‌های فعلی نیروگاه اتمی بوشهر نیز با لطف خداوند و تلاش، کوشش و بردباری همکاران به‌دست آمده و باید تاکید کنم که قله‌های آتی پیشرفت و توسعه قابل فتح خواهد بود.

درخشنده با اشاره به تاثیر فعالیت‌های نیروگاه اتمی بوشهر در ایجاد نهاد‌ها و مراکز تخصصی دانش‌بنیان، گفت: تولید برق هسته‌ای در نیروگاه اتمی بوشهر نقش موثری در ایجاد نهاد‌ها و مراکز دانش‌بنیان با هدف پشتیبانی از این نیروگاه داشته است که می‌توان به ایجاد و شکل‌گیری شرکت تبنا به عنوان بزرگترین مجموعه تعمیرات تخصصی اشاره کرد که در کنار واحد یکم نیروگاه در حال نقش آفرینی است؛ همچنین شاهد شکل‌گیری شرکت توانا و مجموعه سازمان پشتیبانی فنی بوده‌ایم که نقش بسیار اساسی را در رفع نیاز‌های پشتیبانی فنی نیروگاه بر عهده داشته است؛ برخی از این شرکت‌ها نیز در بومی‌سازی خدمات و قطعات مورد نیاز نیروگاه اتمی بوشهر نقش آفرینی می‌کنند.

معاون سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: آنچه در نیروگاه اتمی بوشهر انجام می‌شود چه در زمینه فعالیت‌های بهره‌برداری و چه از نظر فعالیت‌های تخصصی پشتیبانی فنی منطبق بر بالاترین استاندارد‌های این صنعت باشد.

رییس نیروگاه اتمی بوشهر نیز در آیین گرامیداشت دهمین سال بهره‌برداری تجاری از این نیروگاه به ارائه گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته در یک دهه اخیر به ویژه تولید ایمن و اقتصادی برق هسته‌ای توسط شرکت بهره‌برداری نیروگاه اتمی بوشهر پرداخت.

رضا بنازاده در این مراسم اظهار کرد: از تلاش‌های کارکنان نیروگاه اتمی بوشهر قدردانی می‌کنم، زیرا تلاش‌های همکاران ما در نیروگاه اتمی بوشهر سبب تولید ۶۱ میلیارد کیلووات ساعت برق پاک و تزریق آن به شبکه سراسری شده است.

وی همچنین به بیان جزئیاتی از نحوه فعالیت‌های عمرانی و روند اجرایی احداث واحد‌های ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر پرداخت.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *