اسلامی: توسعه صنعت هسته‌ای به عنوان یک فناوری پیشران دنبال می‎شود

12:32 - 17 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۸۳۹۶
اسلامی: توسعه صنعت هسته‌ای به عنوان یک فناوری پیشران دنبال می‎شود
رئیس سازمان انرژی اتمی می‌گوید که توسعه صنعت هسته‌ای نه تنها در بحث انرژی هسته‌ای بلکه به عنوان یک فناوری پیشران و راهگشای مسیر پیشرفت دنبال می‌شود.

خبرگزاری میزان - محمد اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در جریان آغاز عملیات اجرایی فاز دوم پروژه‌های جانبی واحد‌های ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر، با اشاره به انجام این پروژه در ماه ربیع‌الاول که ماه جشن و سرور است، گفت: این مراسم در حالی است که در این ایام شاهد ضربه کارساز و بی‌سابقه جبهه مقاومت به صهیونیست‌ها هستیم که در دهه‌های گذشته سابقه نداشته است؛ این اقدام و ضربه موثر و کارساز فلسطین مظلوم علیه این رژیم جانی و کودک‌کش، چیزی جز اعتماد به نصرت الهی، توکل به خداوند، پیروی از قرآن و هدایت مقام عظمای ولایت نیست.

اسلامی، اظهار کرد: این اقدام علیه رژیم صهیونیستی در حالی است که آن‌ها به‌ویژه در یک سال گذشته عملیات روانی سنگینی را علیه جمهوری اسلامی اجرا کردند؛ به نحوی که از همه ظرفیت خودشان برای ناامید کردن مردم و خالی کردن دل مسلمین و طرفداران انقلاب اسلامی بهره بردند، اما یک سیلی محکم از مردم و ملت دریافت کردند؛ اتفاقی که نشان داد، وعده او حق است و ایمان به خدا و ثابت قدم ماندن در راه او، نتیجه‌ای غیر از این تحقق وعده نخواهد بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه این آیین با بیان اینکه توسعه و پیشرفت، ۲ دستاورد همیشگی برای سربلندی ملت بوده و این وعده و هدف انقلاب اسلامی بوده است، تصریح کرد: سرافرازی، آبادانی، پیشرفت و زیربار سلطه نرفتن یک ملت، همه از مهم‌ترین جلوه‌های پیروزی انقلاب اسلامی و تحقق شعار‌های آن بوده است.

وی با اشاره به اینکه دشمنان انقلاب اسلامی از بدو پیروزی با آن دشمنی داشتند و با خرابکاری و تحریم از سوی استکبار جهانی به دنبال به چالش کشاندن مقبولیت جمهوری اسلامی بوده‌اند، گفت: آن‌ها در این راه برای زیر سوال بردن مشروعیت این انقلاب، تلاش‌های فراوانی کرده‌اند؛ این در حالی است که اتفاقی رخ نداد، زیرا مردم ما همیشه در صحنه بوده‌اند و نشان داده‌اند که پای انقلاب خودشان ایستاده‌اند.

اسلامی ادامه داد: دشمنان انقلاب اسلامی بسیار سعی کردند تا با تحریم، سازوکار‌های طبیعی و جاری را برای تبادلات به سازوکار‌های فرعی و غیرقابل اعتماد تبدیل کنند و مقبولیت این انقلاب را زیر سوال ببرند؛ آن‌ها با این هدف به دنبال مایوس کردن مردم بودند و با سیاه‌نمایی و استفاده از همه ظرفیت خودشان به‌ویژه در یک سال گذشته سعی کردند جمهوری اسلامی ایران را ناموفق و انقلاب اسلامی را برخاسته از تفکر یک قشر معرفی کنند که به لطف خدا همه این اقدام‌های آن‌ها با شکست مواجه شده است.

معاون رئیس جمهور با تاکید بر اینکه امروز استکبار همانند گذشته و در اشکال گوناگون به دنبال غارت‌گری و تاراج ثروت یک ملت است، اظهار کرد: امروز استکبار در تلاش است تا با تزریق ناامیدی در جامعه، ثروت یک ملت را به غارت ببرد؛ بنابراین هرچه در راستای پیشرفت و تاثیرگذاری در زیرساخت‌های پیشرفته و توسعه آفرین سرمایه‌گذاری کنیم در اصل با این جریان مقابله کرده‌ایم؛ جریانی که با یک عملیات روانی قوی و پرفشار به دنبال تولید ناامیدی در کشور است.

انرژی هسته‌ای یک فناوری پیشران است

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه با اشاره به هدف‌گذاری انجام شده در واحد‌های ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر، براساس منویات مقام معظم رهبری در بحث توسعه صنعت هسته‌ای کشور، گفت: در این هدف‌گذاری با لطف خداوند و حمایت‌های مقام معظم رهبری، توسعه صنعت هسته‌ای را نه تنها در بحث انرژی هسته‌ای بلکه به عنوان یک فناوری پیشران و راهگشای مسیر پیشرفت دنبال می‌کنیم.

وی اظهار کرد: برهمین اساس، نگاه ما در سازمان انرژی اتمی، توسعه این فناوری قدرت‌ساز و اقتدارآفرین است که مسیر‌های جدیدی را با شکافت علم ایجاد می‌کند؛ نگاهی که جزو تاکیدات و محور‌های مورد حمایت دولت سیزدهم و رییس جمهور محترم نیز قرار دارد؛ بر همین مبنا امروز در بخش انرژی، هدف تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای را دنبال می‌کنیم که یک هدف بسیار مهم بوده و رسیدن به این سقف، تلاش بسیار گسترده‌ای را می‌طلبد؛ به همین منظور و برای رسیدن به این هدف، حداقل یک سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیارد دلاری را با توجه به استفاده از ظرفیت‌های داخلی به همراه دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی، تصریح کرد: در همین راستا شرکت‌های مختلف تاسیس، مکان‌ها تعیین شده و پروژه‌ها در مراحل مختلفی قرار دارند و در حال پیگیری هستند؛ یکی از این کانون‌ها در استان بوشهر و در نیروگاه اتمی بوشهر قرار دارد و برای آن تولید برق ۴ هزار مگاواتی هدف‌گذاری شده است و امروز در واحد‌های ۲ و ۳ این نیروگاه، پروژه‌های جانبی مهمی را با ظرفیت ۶۰۰ میلیون یورو آغاز کردیم.

اسلامی با اشاره به اینکه این پروژه‌های جانبی، لازمه‌های مهم و کلیدی بهره‌برداری از واحد‌های ۲ و ۳ هستند و امروز عملیات اجرایی آن‌ها آغاز شد، گفت: این پروژه‌ها با بودجه ۶۰۰ میلیون یورویی به‌عنوان بخشی از بودجه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورویی که در یک سال گذشته هدف‌گذاری کرده‌ایم، اجرایی می‌شوند؛ همچنین امسال در مقایسه به سال گذشته شاهد ۱۰ برابر شدن جمعیت فعال و شاغل در نیروگاه اتمی بوشهر هستیم.

چگونگی تاثیرگذاری صنعت هسته‌ای در زندگی مردم

رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه با اشاره به اینکه سایت‌های دیگری برای احداث و تحقق تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای تعریف شده‌اند، گفت: نکته مهم در این مسیر، تاثیرگذاری فناوری هسته‌ای در زندگی مردم است؛ یکی از این موارد در حوزه سلامت و بخش رادیوداروهاست که تقریبا همه آگاه به تولید آن‌ها توسط سازمان انرژی اتمی و فناوری هسته‌ای هستند.

وی تاکید کرد: رادیودارو‌ها یک فناوری مهم محسوب می‌شوند که اگر آن را در اختیار نداشتیم و همچنین فاقد امکان بهره‌مندی از تولید سوخت هسته‌ای بودیم؛ به حتم امکان ایجاد این ظرفیت و میزان فعلی تولید چنین دارو‌هایی نیز وجود نداشت.

متوقف کردن چرخه سوخت هسته‌ای، هدف دشمنان در ۳ دهه گذشته

معاون رئیس جمهور گفت: دشمنان ما در سه دهه گذشته با اتهام‌های مستمر و فشار روانی، سیاسی و حقوقی بر کشور، تنها هدف‌شان متوقف کردن چرخه سوخت هسته‌ای در کشور بوده است تا جمهوری اسلامی به این فرآیند ورود نکند؛ این تولید یک نیاز جانبی نیست بلکه یک نیاز اصلی برای ورود به حوزه سلامت محسوب می‌شود که ما به آن دست پیدا کرده‌ایم.

اسلامی تاکید کرد: به لطف الهی و با همه خرابکاری‌ها و دشمنی‌ها این چرخه به شکل بومی، خودکفا، درون‎زا و پرافتخار در حال حرکت است و سالانه یک میلیون بیمار از ظرفیت تولید رادیودارو‌های ایرانی استفاده می‌کنند؛ اکنون در مسیر اجرای طرح توسعه‌ای هستیم و سال آینده و با یاری خداوند و نیز همکاری و تلاش همکاران، ظرفیت جدیدی را افتتاح می‌کنیم که حداقل ۵ برابر ظرفیت موجود است؛ این پروژه، ایران را تبدیل به یک قطب تولید رادیودارو در جهان و منطقه می‌کند و بر اثر آن امکان ارائه خدمات در این زمینه به دیگر کشور‌ها وجود خواهد داشت.

لزوم توجه به پرتودهی به محصولات غذایی و کشاورزی به عنوان یک نیاز مهم و اساسی

معاون رئیس جمهور در ادامه با اشاره به بحث پرتودهی محصولات غذایی و کشاورزی به‌عنوان یک نیاز مهم که سال‌ها از آن غفلت کرده‌ایم، گفت: پرتودهی محصولات کشاورزی و غذایی، نقش مهمی در امنیت غذایی جامعه خواهد داشت و در اقتصاد کشور و معیشت مردم نقش مهمی ایفا می‌کند.

وی افزود: در همین راستا در ۱۲ منطقه توسعه پرتودهی را در دست اجرا داریم که یک گام بسیار موثری بوده و یکی دیگر از برکات دستابی به چرخه سوخت و فناوری هسته‌ای محسوب می‌شود و سازمان انرژی اتمی این مسئله را دنبال می‌کند.

تولید و تامین ابزار دقیق مورد نیاز صنایع بزرگ کشور

اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع مهم ابزار دقیق تولیدی توسط سازمان انرژی اتمی توضیح داد: هم اکنون کل ابزار دقیق مجتمع‌های بزرگ صنعتی شامل پتروشیمی‌ها، پالایشگاه‌ها، صنایع فولاد، سیمان و سلولوزی توسط سازمان انرژی اتمی تولید و تامین می‌شود؛ این درحالی است که صنایع تا پیش از این، وابسته به خارج از کشور بودند و به دلیل تحریم‌ها هیچ‌گونه خدمات پس از فروش و پشتیبانی را نمی‌توانستند دریافت کنند، اما این ابزار‌ها توسط سازمان انرژی اتمی و در داخل کشور ساخته شد که نمونه‌هایی از پیشرفت محسوب می‌شوند.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه گام‌های برداشته شده و قابلیت‌های بزرگ ایجاد شده، یک راه مقابله با تحریم‌ها بوده است، گفت: این مسئله جز با عنایت خداوند، خودباوری، تلاش جوانان در سازمان انرژی اتمی به‌دست نیامده و سبب شده تا آن را به‌عنوان یک ثروت ملی در اختیار داشته باشیم؛ این همان چیزی است که مقام معظم رهبری از آن به عنوان «آبرو» یاد کردند؛ این آبرو حاصل غیرت، خودباوری، تلاش گسترده و شبانه‌روزی شما عزیزانی است که در این سرزمین و این نقطه در استان بوشهر مشغول خدمت هستید.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در پایان بر اجرای دقیق، به موقع و بدون تاخیر اقدامات براساس برنامه‌ریزی‌ها تاکید کرد و گفت: برای مشهود بودن حرکت در مسیر منویات مقام معظم رهبری باید این موارد را مورد توجه قرار داد تا مردم از برکات و نتایج آن بیش از پیش بهره ببرند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *