مدیرکل جدید پزشکی قانونی استان البرز معرفی شد

12:25 - 16 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۸۲۰۱
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
تعداد نظرات: ۱ دیدگاه
مدیرکل جدید پزشکی قانونی استان البرز معرفی شد
در مراسمی از زحمات بهزاد، ولی زاده تقدیر و آرتین کمالی به عنوان مدیرکل جدید پزشکی قانونی استان البرز معرفی شد.

خبرگزاری میزان_ آئین تودیع و معارفه مدیرکل پزشکی قانونی استان البرز با حضور رئیس کل دادگستری استان، معاون آموزش و پژوهش سازمان پزشکی قانونی کشور، رئیس حفاظت و اطلاعات سازمان پزشکی قانونی، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان کرج، اعضای شورای قضایی و جمعی از پزشکان و کارکنان اداره کل پزشکی قانونی در سالن شهدای قوه قضائیه دادگستری کل استان البرز برگزار شد.

 حسین فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری استان البرز در این مراسم با تاکید بر اهمیت و جایگاه پزشکی قانونی در نظام قضایی کشور تدبیر قانون‌گذار در خصوص تشکیل و نحوه مدیریت پزشکی قانونی را یادآور شد و عنوان کرد: کارشناسان و متخصصان رشته‌های مختلف از جمله کارگزاران عدالت هستند که در احراز موضوع و واقعیت خارجی و در فرایند رسیدگی به پرونده‌ها به قاضی کمک می‌کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه قاضی کارشناس علم حقوق است و متخصص همه‌رشته‌ها و موضوعات نیست بنابراین در زمینه‌های مختلف از کارشناس استفاده می‌کند این بدان معناست که کارشناس در احراز یکی از مهم‌ترین ارکان سه‌گانه یعنی عنصر مادی جرم و یا تشخیص موضوع در پرونده‌های حقوقی یا کیفری دخالت و نقش موثری دارد.

رئیس کل دادگستری استان البرز متذکر شد: قانون‌گذار هرجا که ارائه نظریه کارشناسی در رسیدگی به پرونده‌ها نیاز به تخصص پزشکی داشته باشد قاضی را مستقیم و یا غیرمستقیم مکلف به اخذ نظریه از پزشکی قانونی کرده است.

وی با اشاره به بند یک ماده یک قانون تشکیل سازمان پزشکی قانونی کشور مصوب۱۳۷۲ و  ماده ۱۳۶ قانون آیین دادرسی کیفری تصریح کرد: بر این اساس قاضی در اموری که ضرورت به اخذ نظریه کارشناسی در امور پزشکی باشد باید از نظرات پزشکی قانونی استفاده کند.

فاضلی هریکندی در تشریح نقش نظریات کارشناسی پزشکی قانونی در حصول علم برای قاضی به مواد ۱۶۰ و ۲۱۱ قانون مجازات اسلامی اشاره کرد و گفت: یکی از مستندات مهم در حصول علم برای قاضی در صدور حکم محکومیت و یا حتی برائت متهم داده‌ها و نظریات پزشکی قانونی است.  

وی با بیان اینکه پزشکی قانونی از معدود سازمان‌هایی است که از ابتدای فرایند رسیدگی از احراز مسئولیت کیفری تا امکان اجرای مجازات‌های بدنی در مرحله اجرای حکم در معیت قاضی است عنوان کرد: کارشناسان دیگر عموما در خصوص افعال و اعمالی که منتسب به انسان می‌شود نظر کارشناسی می‌دهند، اما پزشکی قانونی علاوه بر آن در خصوص خود شخص انسان نظر می‌دهد و به عبارت دیگر پزشکی قانونی به قاضی در خصوص دادرسی و قضاوت صحیح نسبت به جسم و جان اشخاص در امور کیفری و حتی وضعیت روحی و روانی وی در افعال و اعمال حقوقی کمک می‌کند.

رئیس کل دادگستری استان البرز ادامه داد: فرق پزشکی قانونی با دیگر کارشناسان این است که قاضی حسب مورد علاوه بر احراز رکن مادی در احراز رکن معنوی جرم از جمله بررسی شرایط و موانع مسئولیت کیفری از نظریه وی استفاده می‌کند.

وی در ادامه ضمن تقدیر از زحمات انجام شده به بیان برخی انتظارت دادگستری کل استان البرز از پزشکی قانونی پرداخت و گفت: حضور پزشک قانونی خصوصا در خارج وقت اداری و کشیک در صحنه جرم، وجود روانپزشک قانونی در معاینات مربوط به احراز سلامت روانی، توجه ویژه به موضوع بررسی قصور و تقصیر پزشکی به‌ویژه در خصوص اعمال پزشکی که از سوی افراد غیرمتخصص انجام می‌شود، نحوه برخورد و نوع رسیدگی در کمیسیون‌های پزشکی قانونی، کمک به اتقان آرا و احکام و کاهش اطاله دادرسی از جمله انتظارات از مدیرکل جدید پزشکی قانونی استان البرز است.

فاضلی هریکندی در ادامه گفت: دادگستری کل استان آمادگی دارد جلسات مشترک بین قضات و پزشکان قانونی برای فهم مشترک موضوعات و مسائل را برگزار کند.

امیرحسین مهدوی معاون آموزش و پژوهش سازمان پزشکی قانونی کشور نیز در این مراسم از حمایت‌ها و همچنین نگاه تخصصی و دانش‌محور رئیس کل دادگستری استان به پزشکی قانونی تقدیر کرد.

وی با تشریح برخی اقدامات در پزشکی قانونی کشور در راستای توسعه تحقیقات اظهار کرد: در نتیجه تلاش‌های انجام شده در حال حاضر کشورمان جزو چند کشور معدود در جهان است که تکنولوژی کیت تشخیص ژنتیکی که در تعیین هویت اشخاص و DNA کاربرد دارد را ساخته است.

در این نشست همچنین بهزاد، ولی زاده مدیرکل سابق پزشکی قانونی استان البرز به تشریح عملکرد خود در مدت زمان مدیریت این سازمان پرداخت و گفت: در این مدت مجموعه پزشکی قانونی استان موفق به گسترش و ایجاد آزمایشگاه تخصصی آزمایش اجساد و آزمایشگاه بالینی شده و یکی از پیشرفته‌ترین آزمایشگاه‌های کشور در استان تاسیس شده است.

گفتنی است در این مراسم از زحمات بهزاد، ولی زاده تقدیر و اَرتین کمالی به عنوان مدیر کل جدید پزشکی قانونی استان البرز معرفی شد.

انتهای پیام/


ناصر ممی زاده
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۱۶
0
0
بنده از پرسنل پزشکی قانونی می باشم و حدود شش سال با آقای دکتر ولی‌زاده همکار بودم در استان اردبیل، و با دکتر کمالی نیز در استان آذربایجان شرقی همکار بودم ،واقعا هر دو بزرگوار پر تلاش هستند انشاا... همیشه شاد و سلامت باشند
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *