رئیس کمیته پدافند غیرعامل وزارت بهداشت: ایران جزو ۱۰ کشور بلاخیز جهان است

23:53 - 15 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۸۱۱۹
رئیس کمیته پدافند غیرعامل وزارت بهداشت: ایران جزو ۱۰ کشور بلاخیز جهان است
رئیس کمیته پدافند غیرعامل وزارت بهداشت ضمن اشاره به این که باید خود را برای حوادث و اتفاقاتی غیر منتظره آماده نگه داریم، گفت: ایران جزو ۱۰ کشور بلاخیز جهان به شمار می‌رود.

خبرگزاری میزان – جعفر میعادفر، رئیس کمیته پدافند غیرعامل وزارت بهداشت در همایش پدافند غیرعامل در نظام سلامت، گفت: بدیهی است حیاتی‌ترین منبع یک کشور منابع انسانی آن است و حفظ سلامت جسم و روح انسان‌های یک جامعه از مهمترین راهبرد‌های هر کشوری است و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان متولی اصلی سلامت کشور، وظیفه تدوین سیاست‌ها، راهکار‌ها و دستورالعمل‌ها را برای پیشگیری، آمادگی و پاسخ به مشکلات سلامتی دارد.

رئیس کمیته پدافند غیرعامل وزارت بهداشت ضمن تاکید بر آمادگی همیشگی در برابر حوادث و بلایا، اظهار کرد: باید خود را برای حوادث و اتفاقاتی غیر منتظره آماده نگه داریم، چراکه تهدیدات جدید رویکرد‌های نوین می‌طلبد.

وی افزود: در خصوص بلایا و مشکلات سلامتی ناشی از آن، بالاترین متولی در کشور جمهوری اسلامی ایران، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است و ساختار‌های مختلفی در این وزارتخانه برای پاسخ، آمادگی و جبران آسیب‌های ناشی از بحران‌ها و بلایا را داراست.

میعادفر به موقعیت ایران و تهدیدات نظام سلامت اشاره و خاطر نشان کرد: بنابر گزارش جهانی کاهش خطر بلایا منتشره توسط ISDR (International Strategy for Disaster Reduction)، جمهوری اسلامی ایران در کلاس (سطح) خطر ۸ از ۱۰ قرار دارد، در دنیا ۴۰ نوع بلای طبیعی شناخته شده است و در ایران ۳۲ نوع آن به وقوع می‌پیوندد و ایران جزو ۱۰ کشور بلاخیز جهان بوده و رتبه چهارم در قاره آسیا و میزان آسیب‌پذیری مردم ایران در برابر بلایا ۸۰ درصد است.

رئیس کمیته پدافند غیر عامل وزارت بهداشت موقعیت جغرافیایی، خصوصیات توپوگرافیک ایران، آسیب پذیری بالای سازه‌ای و غیرسازه‌ای جامعه را از علل مخاطرات طبیعی دانست که منجر به مرگ و صدمات بی شمار و سایر پیامد‌های سوء‌سلامتی می‌شود.

وی با بیان اینکه در کشور هر ساله به طور متوسط ۲۵۰ مخاطره طبیعی رخ می‌دهد، افزود: در پی این مخاطرات ۳ هزار نفر کشته و  ۹ هزار نفر دچار مصدومیت فیزیکی می‌شوند و ۱.۵ میلیون نفر نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

رئیس اورژانس کشور با بیان اینکه توسعه سریع شهرنشینی باعث شده تا بسیاری از ساکنین روستا‌ها در حاشیه شهر‌های بزرگ ساکن شوند که از مقاومت و آمادگی لازم برای بلایا برخوردار نیستند، تصریح کرد: آمادگی خانوار‌های ایرانی در برابر بلایا، کافی نیست و آسیب ناشی از مخاطرات طبیعی بر مراکز بهداشتی درمانی، بخصوص مخاطرات آب و هوایی، رو به افزایش است.

وی اضافه کرد: به لحاظ موقعیت ژئوپلیتیکی ایران در منطقه و بهره مندی از منابع عظیم نفت و گاز از منظر اقتصادی همواره در طول تاریخ مورد حمله واقع شده و احتمال مورد تهدید قرار گرفتن از سوی سایر کشور‌ها وجود دارد و با ورود جمهوری اسلامی ایران به عرصه فناوری‌های نوین (غنی سازی اورانیوم، نانو و...) از منظر علمی توجه به خطر بالقوه آن را نیز الزامی می‌کند.

میعافر، استمرار خدمات بهداشتی درمانی به صورت مناسب با حفظ مراکز و مجموعه‌های حیاتی، حساس و مهم و تامین سلامت نیروی انسانی متخصص مورد نیاز در شرایط حوادث متعارف و غیر متعارف با توجه به حساسیت‌های جامعه را اهداف و مقاصد پدافند غیرعامل در نظام سلامت کشور برشمرده و گفت: سامان‌دهی و تقویت ساختار پدافند غیرعامل در ستاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه ‎های علوم پزشکی کشور با مساعدت وزیر بهداشت، ایجاد سامانه‎‌های هوشمند رصد و پایش تهدیدات کلاسیک و نوین و تقویت آمادگی و افزایش ظرفیت نظام سلامت در مدیریت تهدیدات CBRNE از هداف کلان پیش‎رو در پدافند غیر عامل هستند.

همایش پدافندغیرعامل در نظام سلامت به مدت دو روز ۱۵ و ۱۶ مهر سال‌جاری با حضور مسئولین و مدیران و کارشناسان کشوری و استانی در مرکز همایش‌های بین المللی روزبه دانشگاه علوم پزشکی زنجان در حال برگزاری است.

 

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *