عملیات اجرایی احداث گذرگاه مرزی ایران و آذربایجان آغاز می‌شود

9:42 - 14 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۷۸۰۶
دسته بندی: اقتصاد ، عمومی
عملیات اجرایی احداث گذرگاه مرزی ایران و آذربایجان آغاز می‌شود
وزیر راه و شهرسازی که به عنوان رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان عازم باکو شده، از آغاز عملیات اجرایی ساخت گذرگاه مرزی دو کشور در منطقه آغبند طی این سفر خبر داد.

خبرگزاری میزان- به گزارش وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی و رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان در آستانه سفر به آذربایجان در گفت‌وگوی زنده با صدا و سیما در خصوص اهداف این سفر توضیح داد: با برگزاری جلسات متعدد کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و آذربایجان روابط در حال بازگشت به شرایط عادی است.

بذرپاش گفت: در جلسه اخیری که این کمیسیون در شهر آستارا داشت، توافقات خوبی به تصویب رسید و پیرو دعوت معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان عازم باکو شده‌ایم.

وی افزود: در ابتدای این سفر بازدید از منطقه مرزی انجام خواهد گرفت تا عملیات اجرایی گذرگاه مرزی که از منطقه آغبند شروع می‌شود، پس از گذشت سال‌ها انتظار با حضور روسای کمیسیون اقتصادی مشترک دو کشور امروز آغاز شود.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: پیمانکار پروژه تعیین شده و در این پروژه مسئولیت احداث پل با کشور آذربایجان و مسئولیت احداث جاده با ایران است.

وی افزود: همچنین احداث پل و مسیر ریلی نیز مورد توافق قرار گرفته و با سرمایه‌گذاری آذربایجان توسط این کشور همسایه انجام می‌شود.

رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان با اشاره به تعریف دو سد در منطقه مرزی میان دو کشور گفت: عملیات اجرایی یکی از سد‌ها به پایان رسیده و سد دوم نیز ۹۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در مراحل پایانی است.

وزیر راه و شهرسازی به توافقات مالی انجام شده میان وزارت نیرو و وزارت آب و برق آذربایجان اشاره کرد و گفت: این توافقات با حضور نماینده وزیر نیرو طی این سفر پیگیری و جمع‌بندی خواهد شد.

وی یادآور شد: میان ایران و آذربایجان درباره وضعیت ترانزیتی و مشکلات کامیون‌های متردد از مرز‌های دو کشور به ویژه در ایام اوج جابه‌جایی کالاها، توافقاتی انجام شده است که در این سفر نهایی می‌شوند.
انتقال پیام رئیس جمهور ایران به رئیس‌جمهور آذربایجان

بذرپاش گفت: طی دیداری که با رئیس جمهور آذربایجان خواهیم داشت، پیام رئیس جمهوری کشورمان را انتقال می‌دهم تا بهبود روابط دو کشور را به دنبال داشته باشد.

وی با اشاره به قرابت‌های فرهنگی و دیرینه میان دو کشور گفت: برخی مشکلات رخ داده نیز در دست بررسی است تا روابط سیاسی به سطح قبل بازگردد.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: تراز تجاری دو کشور طی سال‌های گذشته افت داشته که باید مجددا ارتقا یابد و از آنجایی که بخش زیادی از این روابط مرتبط با حمل‌ونقل و ترانزیت است، به دنبال توافقات مثبت در این حوزه هستیم.

وی افزود: توافقات سه‌جانبه در گذشته در خصوص فروش برق میان ایران و روسیه و آذربایجان منعقد شده بود و در این سفر آن را نهایی خواهیم کرد تا فرآیند خرید و فروش برق بین ۳ کشور برقرار شود و تکمیل دو سدی که اشاره شد به اجرای این روند کمک می‌کند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *