رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس: سالمندی جمعیت ابرچالش کشور است

۰۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۵:۰۸
کد خبر: ۴۷۳۷۰۳۴
دسته بندی‌: سیاست ، مجلس و دولت
رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس: سالمندی جمعیت ابرچالش کشور است
پیرهادی با بیان اینکه وقوع سالمندی جمعیت در کشور قبل از طی فرایند توسعه یافتگی ابر چالش ۳ دهه پیش روست، گفت: سالمندی جمعیت بصورت مستقیم بر میزان بهره‌وری و رشد اقتصادی کشور اثر گذار است؛ بنابراین عدم چاره‌جویی درباره مسئله سالمندی آن‌ را به چالش اساسی در آینده اقتصادی ایران تبدیل می‌کند.

خبرگزاری میزان- محسن پیرهادی، رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس در جمع خبرنگاران با بیان اینکه وقوع سالمندی جمعیت در کشور قبل از طی فرایند توسعه یافتگی ابر چالش ۳ دهه پیش روست، گفت: با توجه به اینکه سالمندی جمعیت بصورت مستقیم بر میزان بهره‌وری و رشد اقتصادی کشور اثر گذار است؛ عدم چاره‌جویی درباره مسئله سالمندی آن‌را به چالش اساسی در آینده اقتصادی ایران بدل می‌کند.

پیرهادی بر اساس برآورد‌ها و بررسی‌های انجام شدت تا سه دهه دیگر یک سوم جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می‌دهد، افزود: از آنجا که سالمندی در ایران بر خلاف کشور‌های توسعه یافته قبل از فرآیند توسعه یافتگی حادث می‌شود باید نهاد‌های رفاهی، قدرت کافی برای اجرای اصلاحات در ابعاد مختلف بازنشستگی، سلامت و حتی جایگاه اجتماعی به منظور دستیابی به دوره سالمندی با کیفیت را به دست آورند.

این عضو هیات رئیسه مجلس کوچک شدن خانوارها، افزایش آمار تجرد قطعی و زنانه شدن سالمندی را ازجمله عوامل اثرگذار در تشدید مسئله سالمندی دانست و گفت:افزایش هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی درمانی و نیاز به زیرساخت‌های مراقبت از سالمندان ازجمله چالش‌های سالمندی جمعیت است که باید در سیاستگذاری‌های نظام تامین اجتماعی مورد توجه قرار گیرند.

وی سپس به کمبود زیرساخت‌های مراقبت از سالمندان اشاره کرد و ادامه داد:میزان دسترسی ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفری جمعیت سالمندان کشورمان به تخت مراقبتی سالمندان یک، سی و هشتم کشور‌های توسعه یافته است.

پیرهادی گفت: در حال حاضر سطح دریافت خدمات درمانی و مراقبتی سالمندان ۴ برابر دیگر شهروندان است و با رشد سه برابری جمعیت سالمندان تا سی سال آینده این رقم به ۱۲ برابر خواهد رسید.

ضرورت ارائه خدمات اجتماعی دولتی به سالمندان

رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس با بیان اینکه بر اساس بررسی‌های انجام شده در سال‌های اخیر بیش از نیمی از منابع بیمه کشور به جمعیت کمتر از ۱۰ درصدی سالمندان اختصاص یافته است، افزود: بر همین اساس مواجهه با هزینه‌های سلامتی و مراقبت از سالمندان، افزایش سطح دسترسی سالمندان به خدمات سلامت مورد نیاز، ارایه خدمات اجتماعی دولتی در کنار حمایت‌های خانواده از مهمترین چالش‌های سالمندی جمعیت در سطح کلان است که باید مورد توجه داشته باشیم تابتوان ورود مدیریت شده‌ای چالش سالمندی ایران داشته باشیم.

نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد که در بحث درگیری کشور با مسئله سالمندی نیازمند ایجاد تغییراتی جدی در نظام تأمین اجتماعی کشور هستیم، برنامه‌ریزی و طراحی تدابیری در نظام تأمین اجتماعی که متناسب با اوضاع اجتماعی و اقتصادی شکل کشور با در نظر گرفتن ریسک‌های فقرزایی، چون سالمندی، بیکاری، معلولیت را پوشش دهد.

عدم توازن جمعیت سالمند و شاغل چالش‌ساز است

پیرهادی در ادامه اصلاح قانون بازنشستگی کشور در مقابله با پدیده سالمندی کشور را ضروری دانست و یادآور شد با توجه به متوسط سن ۵۲ سالگی بازنشستگی و با توجه سن امید به زندگی ۷۲ سالگی در کشور، بازنشستگان به صورت متوسط ۲۰ تا ۲۶ سال مستمری دریافت می‌کنند. این امر بار مالی قابل توجهی بر صندوق‌های بازنشستگی وارد می‌کند که می‌تواند به بحرانی شدن سرنوشت آن‌ها بیانجامد.

وی با اشاره به اینکه نرخ جمعیت در سن کار (شاغل) رشدی کمتر از نرخ رشد بازنشستگان داشته و این عدم توازن جمعیت چالش ساز است، افزود: همین امر اجرای اصلاحات در نظام بازنشستگی را اجتناب ناپذیر کرده، اما توجه به ابعاد اجتماعی و حفظ استاندارد‌ها در اصول اساسی بیمه‌های اجتماعی مانند جامعیت، کفایت، پایداری و فراگیری در اجرای اصلاحات نیز انکارناپذیر است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *