نژادپرستی در فرانسه؛ ۹۱ درصد سیاه‌پوستان در معرض تبعیض قرار دارند

۰۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۳:۰۵
کد خبر: ۴۷۳۷۰۰۲
دسته بندی‌: حقوق بشر ، عمومی
نژادپرستی در فرانسه؛ ۹۱ درصد سیاه‌پوستان در معرض تبعیض قرار دارند
فرانسه در ماه‌های اخیر بیش از همیشه با انتقاد‌های جدی درباره نژادپرستی نهادینه در بخش‌های مختلف این کشور مواجه شده است.

خبرگزاری میزان – موضوع نژادپرستی در سطوح مختلف در فرانسه برای این کشور چالش‌های جدی را ایجاد کرده است؛ این چالش‌ها طیف گسترده‌ای از چالش‌های حقوقی تا اعتراض‌های سراسری را شامل می‌شوند.

فرانسه از ماه ژوئن جاری و در پی قتل «ناهل مرزوق»، نوجوان الجزایری مراکشی به دست پلیس «نانتر» در حومه پایتخت شاهد تشدید اعتراض‌ها به نژادپرستی پلیس است.

جمعه گذشته دولت فرانسه در یک دادگاه در پاریس به داشتن رویکرد نژادپرستانه علیه سیاه‌پوستان و آفریقایی‌تبار‌ها متهم شد.

گذشته از اینکه رای دادگاه مذکور چه باشد، نژادپرستی در فرانسه در سطوح مختلف در جریان است و نمود‌های مختلفی دارد.

نژادپرستی علیه مهاجران در فرانسه

موضوع افزایش تعداد ساس‌ها در فرانسه در روز‌های اخیر به چالشی جدی در حوزه بهداشت عمومی این کشور تبدیل شده است.

فرانسه در حالی به زمان برگزاری المپیک ۲۰۲۴ نزدیک می‌شود که براساس آمارها، از هر ۱۰ خانوار فرانسوی یکی از آن‌ها اخیرا ساس داشته است.

همین امر نگرانی‌های جدی را برای فرانسه رقم زده و سبب اعلام وضعیت اضطراری در این کشور شده است؛ فرانسه مدعی است که این کشور در دهه ۱۹۵۰ در پی افزایش مسافرت‌های بین‌المللی به فرانسه با این چالش مواجه شده بود.

یک مجری تلویزیونی در فرانسه به تازگی در برنامه‌ای در این باره، تلاش کرد تا موضوع افزایش ساس‌ها را به حضور مهاجران در این کشور مربوط کند.

به گزارش «آناتولی»، پس از آن که مجری تلویزیون CNews فرانسه موضوع افزایش تعداد حشره ساس در حمل‌ونقل عمومی این کشور را به مهاجران ارتباط داد، انتقاد‌ها درباره رویکرد نژادپرستانه وی بالا گرفت.

منتقدان تاکید دارند که این مجری تلویزیونی به دنبال بهانه‌جویی برای نژادپرستی بود.

اظهارات مجری مذکور در حالی صورت گرفت که موجی از وحشت و انزجار در سراسر فرانسه گسترش یافته است، زیرا مسافران عکس‌ها و فیلم‌هایی را منتشر کرده‌اند که شمار زیادی ساس را در سیستم حمل‌و قل محلی پاریس، قطارهای سریع‌السیر و فرودگاه شارل دوگل نشان می‌دهد.

از هر ۱۰ سیاه‌پوست در فرانسه ۹ نفر از تبعیض رنج می‌برد

«پاتریک لوز»، موسس و رئیس شورای نمایندگان انجمن‌های سیاه‌پوست در فرانسه (CRAN) گفت: از هر ۱۰ سیاه‌پوست در این کشور ۹ نفر از نژادپرستی رنج می‌برند.

آمار ارائه شده از سوی «لوز» براساس نظرسنجی است که موسسه تحقیقاتی «ایپسوز» به‌تازگی انجام داده است.

یافته‌های نظرسنجی مذکور نشان می‌دهد که سیاه‌پوستان در فرانسه به‌صورت روزمره در معرض تبعیض هستند؛ اکثریت قریب به اتفاق یعنی ۹۱ درصد سیاه‌پوستان در فرانسه تبعیض را نگرانی بزرگی برای خود می‌دانند.

لوز ضمن انتقاد از رویکرد دولت فرانسه در این زمینه تاکید کرد: با وجود نژادپرستی گسترده در این کشور، دولت فرانسه معضل نژادپرستی را نادیده می‌گیرد.

وی درباره گستردگی این معضل گفت: سیاه‌پوستان در فرانسه در هنگام تهیه مسکن و شغل با تبعیض مواجه می‌شوند؛ تبعیض در ابتدایی‌ترین خدمات مانند حمل‌و نقل عمومی هم رخ می‌دهد.

نژادپرستی گسترده در فرانسه

نژادپرستی سیستماتیک در پلیس فرانسه موضوعی است که در سال‌های اخیر مورد اعتراض و انتقاد جدی قرار گرفته و تاکنون چند بار به اعتراض‌های سراسری جدی نیز منجر شده است.

اگرچه دولت فرانسه ادعا می‌کند که نژادپرستی در نهاد پلیس سیستماتیک نیست و محدود به چند افسر پلیس است، گزارش‌ها و مستندات واقعیت را در این زمینه آشکار می‌کنند.

یکی از دلایل تداوم نژادپرستی ریشه‌دار در فرانسه، رویکرد رسانه‌های این کشور است؛ آن‌ها با انتشار سوگیرانه اخبار نقش مهمی در تثبیت نگرش منفی به سیاه‌پوستان دارند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *