مرگ و استثمار؛ سرنوشت احتمالی کودکان مهاجر بدون همراه

۰۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۰:۱۱
کد خبر: ۴۷۳۶۹۷۰
دسته بندی‌: حقوق بشر ، عمومی
مرگ و استثمار؛ سرنوشت احتمالی کودکان مهاجر بدون همراه
کودکان مهاجر بدون همراه چه در مسیر مهاجرت به اروپا و آمریکا و چه پس از ورود به مقصد با چالش‌های مرگباری مواجه هستند که زندگی‌ آن‌ها را برای همیشه تحت تاثیر قرار می‌دهد.

خبرگزاری میزان – حدود ۴۰ درصد از آوارگان جهان را کودکان تشکیل می‌دهند؛ در حالی که برخی از خانواده‌ها در پی بروز جنگ، فقر و خشونت، کودکان خود را به‌تنهایی وارد جریان تلاش ناامیدانه مهاجرت می‌کنند، هزاران کودک در پی از دست دادن خانواده‌های خود به دلایل پیش‌گفته، پا در مسیر مخاطره‌آمیز مهاجرت می‌گذارند.

این کودکان در صورتی که از سوءاستفاده، آزار و تجاوز جنسی، گرسنگی، استثمار و حتی مرگ در مسیر مهاجرت جان سالم به در ببرند، پس از ورود به مقصد در مراکزی نگهداری می‌شوند که شرایط دشواری را برای زندگی آن‌ها رقم می‌زنند.

کودکان مهاجر بدون همراه در اقامتگاه‌های یا بازداشتگاه‌های ویژه کودکان، امکان حرکت محدودی دارند و از امکانات اولیه زندگی محروم هستند.

سناریو‌های دیگری که برای این کودکان در پی ورود به کشور مقصد در اروپا یا آمریکا رخ می‌دهد، بیگاری و استثمار از سوی قاچاقچیان انسان یا کارفرما‌ها هستند.

دریای مدیترانه؛ گورستان کودکان مهاجر بدون همراه و آینده آن‌ها

صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) در جدیدترین گزارش خود درباره وضعیت مهاجران در مدیترانه، این دریا را گورستان کودکان مهاجر بدون همراه و آینده آن‌ها خواند، زیرا از آغاز سال ۲۰۲۳ تاکنون بیش از ۲ هزار مهاجر در این دریا در پی غرق یا واژگون شدن قایق‌هایشان جان باختند که ۹۹۰ نفر آن‌ها کودکان بودند.

یونیسف پس از اعلام آمار مذکور، تاکید کرد که به دلیل بی رد و نشان ماندن برخی از قایق‌های مهاجرتی، رقم واقعی تلفات احتمالا به میزان قابل‌توجهی بالاتر است.

این آژانس سازمان ملل همچنین یادآوری کرد: کودکانی که به‌تنهایی این سفر‌های دشوار و مرگ‌بار را انجام می‌دهند، اغلب در قایق‌های بادی پر ازدحام یا قایق‌های ماهیگیری چوبی نامناسب قرار می‌گیرند؛ برخی از کودکان نیز در انبار کشتی سفر می‌کنند.

 

مرگ و استثمار؛ سرنوشت احتمالی کودکان مهاجر بدون همراه

 

براساس اعلام آژانس بشردوستانه سازمان ملل، فقدان ظرفیت‌های جست‌وجو، نجات و همکاری در سطح منطقه و نیز عدم هماهنگی و همکاری کافی در دریا برای پیاده‌سازی، خطراتی را که کودکان هنگام عبور از مدیترانه با آن مواجه می‌شوند، تشدید می‌کند.

یونیسف تاکید کرد که شواهد نشان می‌دهد که کودکان بدون همراه در هر مرحله از سفر خود در معرض خطر استثمار و سوءاستفاده قرار می‌گیرند و دختران و کودکان از کشور‌های جنوب صحرای آفریقا با نرخ احتمال بالاتری در معرض آزار و اذیت قرار می‌گیرند.

به گفته این سازمان، بین ژوئن تا آگوست سال جاری، دست‌کم ۹۹۰ نفر از جمله کودکان در تلاش برای عبور از مدیترانه مرکزی جان خود را از دست داده یا ناپدید شده‌اند، که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه تابستان گذشته که دست‌کم ۳۳۴ کودک جان خود را از دست دادند، سه برابر شده است.

«رجینا دی دومینیسیس»، مدیر منطقه‌ای یونیسف و هماهنگ‌کننده ویژه پاسخگویی به پناهندگان و مهاجران در اروپا، گفت: تلفات ویران‌گر کودکانی که به دنبال پناهندگی و امنیت در اروپا هستند، نتیجه انتخاب سیاست‌های ضد مهاجرتی و سیستم مهاجرتی خراب است.

 

مرگ و استثمار؛ سرنوشت احتمالی کودکان مهاجر بدون همراه

 

یونیسف در راستای قوانین بین‌المللی و کنوانسیون حقوق کودک، از کشور‌های اروپایی می‌خواهد تا راه‌های امن‌تر و قانونی‌تری برای پناهندگی فراهم کنند و اطمینان حاصل کنند که کودکان در مراکز بسته نگهداری نمی‌شوند.

بخش عمده کودکان مهاجر بدون همراه در اروپا وارد ایتالیا می‌شوند؛ این موضوع با در نظر داشتن حرکت ایتالیا در مسیر دشوارتر کردن سیاست‌های ضد مهاجرتی بسیار نگران‌کننده است.

یونیسف اعلام کرد که بیش از ۱۱ هزار و ۶۰۰ کودک بدون همراه در سال جاری از مدیترانه مرکزی به ایتالیا رفته‌اند؛ این رقم نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد افزایش داشته است.

کودکان مهاجر بدون همراه در کشور‌های اروپایی غالبا در خیابان‌ها رها شده و از خدمات حفاظتی و اولیه محروم می‌شوند؛ آن‌ها در برابر سوءاستفاده و بهره‌کشی بسیار آسیب‌پذیر هستند.

بی‌خانمانی برای این کودکان به معنای گرسنه ماندن نیز است.

بیگاری و استثمار؛ سرنوشت محتوم کودکان مهاجر بدون همراه در آمریکا

سیاست‌های سختگیرانه مهاجرتی آمریکا به موازات نظارت ضعیف این کشور بر وضعیت کودکان مهاجر بدون همراه، به بحران کار این کودکان در مشاغل ناامن و غیرقانونی منجر شده است.

به‌تازگی یک گروه حقوق بشری در آمریکا ضمن طرح نگرانی‌های جدید در مورد عملکرد وزارت بهداشت و خدمات انسانی به‌عنوان آژانسی که وظیفه پناه دادن به کودکان مهاجر بدون همراه پس از عبور از مرز را بر عهده دارد، گفت که نظارت ضعیف ممکن است منجر به کار بیشتر کودکان مهاجر در شرایط ناامن و و غیرقانونی در خاک آمریکا شود.

 

مرگ و استثمار؛ سرنوشت احتمالی کودکان مهاجر بدون همراه

 

شرایط وخیم کودکان مهاجر بدون همراه در آمریکا از بهار و تابستان ۲۰۲۱ در پی افزایش جمعیت این دسته از مهاجران به آمریکا بیش از همیشه مورد توجه قرار گرفت؛ اگرچه دولت «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا ادعا می‌کند که اقدام‌هایی را برای بهبود این روند انجام داده، گروه‌های حقوق بشری تاکید دارند که وضعیت به روال سابق و در مسیر وخامت است.

دولت آمریکا کودکان مهاجر بدون همراه را پس از ورود به خاک این کشور، به تاسیسات اسکان اضطراری منتقل می‌کند که به گفته کارشناسان شرایط بدی دارند؛ عدم ارائه مراقبت‌های پزشکی، تغذیه نامناسب، بی‌توجهی به مشکلات روحی و روانی آنان که به‌شکل عمده از اضطراب رنج می‌برند و عدم امکان حرکت از انتقاد‌های مهمی است که به این مراکز وارد شده‌اند.

 

مرگ و استثمار؛ سرنوشت احتمالی کودکان مهاجر بدون همراه

کودکان مهاجر بدون همراه در این مراکز مورد سوءاستفاده و آزار جنسی قرار می‌گیرند و به دلیل تهدید به اخراج قادر به گزارش این حوادث به پلیس نیستند.

در سال ۲۰۲۲، حدود ۱۳۰ هزار کودک مهاجر بدون همراه وارد سیستم پناهگاه‌های آمریکا شدند که خود یک رکورد محسوب می‌شود.

مرگ و استثمار؛ سرنوشت احتمالی کودکان مهاجر بدون همراه

 

کودکان مهاجر بدون همراهی که به بازداشتگاه‌های ویژه کودکان در آمریکا منتقل می‌شوند، در ادامه براساس قوانین آمریکا به دلیل نداشتن وضعیت مهاجرت قانونی، به میزبانانی سپرده می‌شوند که عمدتا از آن‌ها بهره‌کشی می‌کنند.

شمار قابل‌توجهی از کودکان مهاجر بدون همراه غالبا در مشاغل خطرناک با موقعیت‌های استثماری مانند صنعت بسته‌بندی گوشت به‌کار گرفته شده و استثمار می‌شوند؛ کودکان مذکور با نرخ قابل‌توجهی در این مراکز آسیب‌دیده یا کشته می‌شوند.

گزارش‌های مبنی بر بهره‌کشی از کودکان مهاجر در آمریکا در حال افزایش هستند؛ برخی از آمار‌ها در این رابطه می‌گویند که از سال ۲۰۱۸ تاکنون، تعداد کودکانی که برخلاف قوانین کار در صنایع مختلف آمریکا به‌کار گرفته شدند، حدود ۷۰ درصد رشد داشته است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *