بازار داغ لفاظی‌ها و جدال‌های ضد مهاجرتی سیاستمداران اروپایی

7:45 - 18 مهر 1402
کد خبر: ۴۷۳۶۳۷۵
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
بازار داغ لفاظی‌ها و جدال‌های ضد مهاجرتی سیاستمداران اروپایی
سیاستمداران اروپایی به‌عنوان عامل‌های اصلی رقم خوردن بحران مهاجرت در سطح جهان، حاضر به پذیرش مسئولیت خود در قبال پیامد‌های ناشی از بحران‌های مذکور نیستند؛ در نتیجه مرز‌های اروپا در ماه‌های اخیر برای مهاجران و پناهجویان به دیوار‌های بلند مخاطره‌آمیزی تبدیل شده‌اند که از همیشه مرگبارتر هستند.

خبرگزاری میزان – در حالی که جهان درگیر موج گسترده‌ای از درگیری‌ها و جابجایی‌های اجباری ناشی از جنگ، پیامد‌های تغییرات اقلیمی و بلایای طبیعی است، کشور‌های اروپایی عزم خود را برای مقابله با موج مهاجرت ناشی از این بحران‌های درهم تنیده جزم کرده‌اند.

اکنون سیاستمداران اروپایی بدون هر ملاحظه‌ای و حتی با عبور از خطوط قرمز ادعایی حقوق بشری خود، درباره لزوم و ضرورت برخورد‌های خشونت‌بار با مهاجران و پناهجویان و وحدت رویه در این زمینه سخن می‌گویند.

سیاستمداران اروپایی در این مسیر حتی پا را از ادعاهای کلیشه‌‌ای حقوق بشری و استاندارد‌های دوگانه خود فراتر نهاده و به زعم خود خواستار اصلاح کلی قوانین حقوق بشری هستند.

البته این موضع‌‎گیری‌های ضد مهاجرتی سبب شده تا کشور‌های اروپایی در میانه لفاظی‌های خود انگشت اتهام را به سمت دیگر کشور‌های اروپایی بگیرند و همین امر جدال‌های لفظی میان آن‌ها را در پی داشته است.

خط‌ و نشان انگلیس برای قوانین و کنوانسیون‌های حقوق بشری

انگلیس در چند سال گذشته به شکلی خاص سیاست‌های ضد مهاجرتی خود را تشدید و در این مسیر اصطکاک زیادی با نهاد‌ها و سازمان‌های حقوق بشری اروپایی و بین‌المللی پیدا کرده است.

«سوئلا براورمن»، وزیر کشور انگلیس که تاکنون چندین بار تهدید به خروج این کشور از کنوانسیون حقوق بشر اروپا کرده، این بار مدعی شد که سران جهان در اصلاح کلی قوانین حقوق بشر و مدرن‌سازی قوانین بین‌المللی، به دلیل ترس از برچسب خوردن به‌عنوان نژادپرست یا غیر لیبرال، شکست خورده‌اند.

وی در مصاحبه با موسسه «امریکن اینترپرایز» واشنگتن گفت که کنوانسیون پناهندگان سازمان ملل با گسترش تعریف آزار و شکنجه و نقض در رویه قضایی سبب شده تا شمار پناهجویان واجد شرایط افزایش یابد.

وزیر کشور انگلیس همچنین، کنوانسیون پناهندگان سازمان ملل را یکی از بزرگ‌ترین موانع قانونی برای برخورد با افرادی خواند که با قایق‌های کوچک وارد انگلیس می‌شوند و باید در چارچوب طرح «روآندا» به این کشور آفریقایی منتقل شوند.

«براورمن» در ادامه مهاجران و پناهجویان را عامل کمبود مسکن، افزایش نرخ جرم و جنایت و تهدید برای امنیت عمومی در انگلیس خواند؛ وزیر کشور انگلیس همچنین ادعا کرد که مهاجرت دسته‌جمعی، چندفرهنگی و عدم ادغام، غرب را نابود می‌کند.

این موضع‌گیری با بیانیه کم‌سابقه و غیرمعمول کمیساریای عالی آژانس پناهندگان (UNHCR) در دفاع از کنوانسیون پناهندگان مصوب ۱۹۵۱ مواجه شد.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل با رد موضوع بازنگری اساسی در کنوانسیون، خواستار کاربرد منسجم‌تر کنوانسیون و اصل اساسی آن در تقسیم مسئولیت از سوی انگلیس شد و به‌طور مشخص به عقب ماندن انگلیس در رسیدگی به پرونده‌های پناهجویی اشاره کرد که در ماه گذشته به بیش از ۱۷۵ هزار مورد رسید.

«ایوت کوپر»، وزیر کشور در سایه انگلیس نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که موضع‌گیری «براورمن» عمیقا تفرقه برانگیز بود؛ در این بیانیه آمده است که «براورمن» کنترل موضوع مهاجرت را از دست داده و هرج‌ومرجی جدی را در انگلیس رقم زده است.

برخی از سران حزب‌های مختلف در انگلیس نیز اظهارات وزیر مهاجرت این کشور را بی‌جا و توطئه‌ای راست‌گرایانه خواندند.

آن‌ها می‌گویند که «ریشی سوناک»، نخست‌وزیر باید «براورمن» را به دلیل این سخنرانی هولناک از کابینه اخراج کند.

مدیر اجرایی صلیب سرخ انگلیس نیز در واکنش به اظهارات جنجالی «براورمن» تاکید کرد که در دنیای بی‌ثبات کنونی، کنوانسیون پناهندگان سازمان ملل یکی از پایه‌های نظم مبتنی بر قوانین بین‌المللی است و ما نمی‌توانیم دهه‌ها کار خوب را از بین ببریم.

«ساشا دشموک»، مدیر اجرایی عفو بین‌الملل هم گفت: کنوانسیون پناهندگان سنگ‌بنای نظام حقوقی بین‌الملل است و ما باید این تهاجم به کنوانسیون را همان‌گونه که واقعیت دارد، یعنی نمایشی از بدبینی و بیگانه‌هراسی بدانیم.

وی ضمن اشاره به عقب ماندن انگلیس از اجرای تعهدات خود در زمینه پناهجویی اظهار کرد: براورمن به جای ایراد سخنرانی‌های تحریک آمیز در محکوم کردن حقوق مردم آسیب‌پذیر، باید بر ایجاد یک سیستم پناهندگی کارآمد در انگلیس تمرکز کند که با حجم بالایی از عقب ماندگی‌ها مواجه شده است.

سازمان‌های خیریه فعال در زمینه مهاجران نیز سخنان «براورمن» را محکوم و گروه‌های حقوق بشری تلاش انگلیس برای تضعیف حقوق مهاجران و پناهجویان را شرم‌آور توصیف کردند.

وجه اصلی نگرانی درباره ادعا‌های ضد مهاجرتی «براورمن» آن است که وی یکی از نامزد‌های احتمالی ریاست حزب محافظه‌کار انگلیس محسوب می‌شود که در انتخابات سراسری سال آینده حضور خواهد داشت.

جدال مهاجرتی میان ایتالیا و آلمان

«جورجیا ملونی»، نخست‌وزیر ایتالیا که رویکرد‌های ضد مهاجرتی سختگیرانه‌ای از جمله اعمال محدودیت برای فعالیت کشتی‌های نجات خیریه فعال در مدیترانه مرکزی را در دستور کار دارد، با ارسال نامه‌ای به «اولاف شولتز»، صدراعظم آلمان خشم خود را از برلین نشان داد.

وی در این نامه به رویکرد برلین مبنی بر حمایت از سازمان‌های خیریه فعال در زمینه نجات جان مهاجران اعتراض کرده و گفت که برلین این مهاجران را پس از نجات در سواحل ایتالیا رها می‌کند.

نخست‌وزیر ایتالیا ادعا کرد که کشور‌های اروپایی خواهان کمک به ایتالیا در مدیریت مهاجرت غیرقانونی، بهتر است روی راه‌حل‌های ساختاری همکاری کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان در واکنش به نامه مذکور مدعی شد که بودجه حمایت مالی برلین از سازمان‌های خیریه منتخب برای کسی تعجب‌آور نیست و در پارلمان تصویب شده است.

نامه «ملونی» پس از آن منتشر شد که «گیدو کروستو»، وزیر دفاع ایتالیا در مصاحبه‌ای آلمان را به دلیل حمایت از سازمان‌های خیریه مذکور هدف قرار داده بود.

اگرچه قرار بود این نامه خصوصی علنی نشود، دولت ایتالیا خود آن را در ۲۳ سپتامبر (اول مهر) فاش کرد.

در عین حال، حزب ضد مهاجرت «ماتئو سالوینی» که با «ملونی» در قدرت شریک است، اعلام کرد که از خبر کمک مالی آلمان به شدت خشمگین شده است.

تلاش دولت «ملونی» برای محدود کردن فعالیت‌های کشتی‌های نجات خیریه در مدیترانه مرکزی به‌عنوان یکی از مرگ‌بارترین گذرگاه‌های دریایی برای مهاجران در سطح جهان، خشم بین‌المللی را برانگیخته است.

مهاجرت در ماه سپتامبر موضوعی جنجالی میان برلین و رم بوده است؛ در اوایل ماه جاری آلمان مشارکت خود را در طرح داوطلبانه اتحادیه اروپا به حالت تعلیق درآورد؛ براساس این طرح، آلمان برخی از پناهجویان را از ایتالیا به آلمان انتقال می‌داد.

دیدار هفته گذشته «فرانک والتر اشتاین مایر» و «سرجیو مارتالا» روسای جمهور آلمان و ایتالیا در موقعیت‌های غیرسیاسی‌تر از «ملونی» و «شولتز» نیز نتوانست اوضاع را بهتر کند.

ایتالیا در ادامه سیاست‌های ضد مهاجرتی خود قصد دارد با فرمانی دولتی به اخراج مهاجران از این کشور به بهانه نظم عمومی مجوز بدهد.

جنگ آلمان علیه مهاجران با ادعای مقابله با شبکه گسترده قاچاق انسان

سیاست‌های ضد مهاجرتی در آلمان به‌صورت ادعای مقابله با شبکه قاچاق انسان خود را نشان داد.

این کشور همچنین کنترل‌های مرزی خود را در مرز با چند کشور از جمله لهستان و جمهوری چک افزایش داد.

«نانسی فائسر»، وزیر کشور آلمان به تازگی در مصاحبه‌ای بدون اشاره به جزئیات اعلام کرد که کشورش کنترل‌های مرزی قوی‌تری را برای مبارزه بهتر با قاچاقچیان انسان آماده کرده است.

آلمان در عین حال بخشی از بحث تلخ سراسری اتحادیه اروپا درباره مسئول وضعیت پناهجویی است.

اظهارات گستاخانه مکرون درباره مهاجران

فرانسه در میانه تشدید روند بی‌خانمان کردن پناهجویان و مهاجران به بهانه برگزاری المپیک تابستانی شاهد موضع‌گیری ضد مهاجرتی جدید «امانوئل مکرون»، رئیس‌جمهور این کشور است.

«مکرون» به تازگی در یک مصاحبه تلویزیونی ادعا کرد که فرانسه سهم خود را برای کمک به مهاجرانی که به سواحل اروپا می‌رسند، انجام می‌دهد و سالانه حدود ۲ میلیارد یورو برای اسکان اضطراری افراد بی‌خانمان هزینه می‌کند.

وی در ادامه گفت: فرانسه نمی‌تواند تمام بدبختی‌های دنیا را جذب کند.

این موضع‌گیری «مکرون» با انتقادهای گسترده‌ای مواجه شد.

فرانسه در حالی وارد تنش سیاسی با دیگر کشور‌های اروپایی در موضوع مهاجرت شده که لفاظی‌های مهاجرتی شدیدی در عرصه سیاست داخلی این کشور در جریان است.

«مکرون» همچنین در میانه تنش‌های میان ایتالیا و فرانسه با «ملونی» دیدار و درباره موضوع مهاجرت گفت‌وگو کرد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *