دادستان جدید نظامی تهران معرفی شد

۰۴ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۵:۴۰
کد خبر: ۴۷۳۶۱۰۴
دسته بندی‌: قضایی ، حقوقی
دادستان جدید نظامی تهران معرفی شد
آیین تکریم و معارفه دادستان نظامی تهران با حضور دادستان کل کشور و رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح کل کشور برگزار شد.

خبرگزاری میزان- آیین تکریم و معارفه دادستان نظامی تهران صبح امروز (سه‌شنبه ۴ مهرماه) با حضور حجت الاسلام والمسلمین موحد آزاد دادستان کل کشور، حجت الاسلام والمسلمین احمدرضا پورخاقان رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح کل کشور و حجت الاسلام والمسلمین علی رازینی برگزار شد.

در این مراسم، از تلاش‌های حجت الاسلام والمسلمین صالحی، دادستان پیشین نظامی تهران تقدیر و حجت الاسلام والمسلمین کرمی به‌عنوان دادستان جدید نظامی تهران معارفه شد.

حجت الاسلام والمسلمین پورخاقان در این مراسم، اظهار کرد: امروز حفاظت و صیانت از نیرو‌های مسلح وظیفه اساسی همه ما است، فرماندهی کل قوا بار‌ها بر این نکته تاکید کرده‌اند.

وی افزود: در دوران دفاع مقدس همه قدرت‌های دنیا در جنگی نابرابر روبروی ایران ایستادند، اما نیرو‌های نظامی و شهروندان همگی به میدان آمدند و با تمام وجود، از تمامیت ارضی کشور دفاع کردند.

رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح کل کشور گفت: نیرو‌های نظامی تکیه‌گاه امت و زینت حاکمان هستند.

حجت الاسلام والمسلمین پورخاقان اظهار کرد: افتخار ما قبل از اینکه ارائه آمار برای رسیدگی به پرونده‌های کیفری باشد، پیشگیری از وقوع جرم است. در تلاش هستم با برنامه‌های پیشگیرانه و کلاس‌های آموزشی و همه اقدامات موجود مانع از وقوع جرم شویم؛ مطمئنا این روند موجب اقتدار نیروی مسلح می‌شود.

وی افزود: اگر در نیرو‌های مسلح، فردی مرتکب جرم شود، قابل قیاس با جرم فرد عادی نیست چراکه نیروی مسلح دارای قدرت و مکنت است، لذا حفظ این نیرو بسیار مهم و وظیفه همگان، از جمله سازمان قضایی نیرو‌های مسلح است که از وقوع جرم پیشگیری کند.

رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح کل کشور گفت: اگر فردی در نیرو‌های نظامی مرتکب جرمی شود باید طوری با او برخورد کنیم که اقتدار نظامی و جایگاه او حفظ شود، اما این برخورد باید جدی، مقتدرانه و بازدارنده نیز باشد.

حجت الاسلام والمسلمین پورخاقان با اشاره به اینکه دادستان از جایگاه بسیار والایی در دستگاه قضایی برخوردار است، گفت: دادستان، تقریبا همه کاره دستگاه قضایی است و از لحظه وقوع جرم تا کشف آن، صدور کیفرخواست و دفاع از آن، صدور حکم و اعتراض به حکم و پیگیری پرونده و سایر مراحل صاحب منصب است.

رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح کل کشور با بیان اینکه هیچ مانعی برای دادستان در کشف حقیقت وجود ندارد، تصریح کرد: دادستان وظایف بیشماری دارد و همین امر، نشان دهنده جایگاه والای مدعی‌العموم است.

حجت الاسلام والمسلمین پورخاقان عنوان کرد: تلاش‌های حجت الاسلام والمسلمین صالحی بر کسی پوشیده نیست. در طول دو سال خدمت، بسیاری از پرونده‌های راکد رسیدگی و مختومه شد. امروز بیش از ۶۰ درصد از پرونده‌هایی که از زمان انتصاب وی از قبل مانده بود، تعیین‌ تکلیف شده است.

وی اضافه کرد: حجت الاسلام والمسلمین کرمی سالیان طولانی دادستان و معاون دادستان در استان‌های قزوین و زنجان بوده و انجام وظیفه کرده است و در چند سال اخیر نیز با سازمان قضایی نیرو‌های مسلح همکاری داشته است.

حجت الاسلام والمسلمین صالحی، دادستان پیشین نظامی تهران نیز در این مراسم بیان کرد: توجه به پیشگیری و کاهش اطاله دادرسی را در دستورکار قرار دادیم و کارنامه موفقی در این خصوص داشتیم.

حجت الاسلام والمسلمین صالحی با اشاره به اینکه چند گام مهم در دادسرا برداشتیم، گفت: ابتدا به سمت پرونده‌های رسوبی رفتیم و پرونده‌ها را پایش کردیم و سپس قرارگاه رصد را راه اندازی کردیم و پرونده‌های دچار اطاله را پایش کردیم و در نهایت بسیاری از پرونده‌های رسوبی تعیین تکلیف شدند.


انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *