واکنش ایران به ادعا‌های امارات درباره جزایر سه‌گانه ایرانی

۰۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۸:۵۸
کد خبر: ۴۷۳۵۸۴۶
واکنش ایران به ادعا‌های امارات درباره جزایر سه‌گانه ایرانی
نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل به ادعا‌های امارات درباره جزایر سه‌گانه ایرانی پاسخ داد.

خبرگزاری میزان - هیئت جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل، ضمن رد ادعای تکراری نماینده امارات درباره جزایر سه‌گانه خلیج فارس، گفت: باعث تاسف است که نمایندگان این کشور هر ساله در این نشست همان ادعای بی‌پایه را درباره این جزایر ایرانی در خلیج فارس تکرار می‌کنند.

بیانیه جمهوری اسلامی ایران می‌گوید: ما چنین اظهارات و ادعا‌های بی‌پایه در تعرض به حاکمیت و تمامیت ارضی یک عضو سازمان ملل را به منزله نقض فاحش حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد قلمداد کرده و آن را ناقض اصل همسایگی مطلوب و ضرورت احترام به تمامیت ارضی کشور‌ها می‌دانیم.

نمایندگی ایران در سازمان ملل، تاکید کرد: جزایر سه‌گانه ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک در خلیج‌فارس همواره بخشی جداناپذیر از سرزمین ایران و تحت حاکمیت کامل ایران بوده و همواره همین‌گونه خواهد ماند. هرگونه ادعای در مغایرت با این حقیقت، بی‌اعتبار است.

بر اساس بیانیه هیئت جمهوری اسلامی ایران در نشست هفتاد و هشتم مجمع عمومی سازمان ملل، ایران همواره به سیاست دوستی و همسایگی مطلوب نسبت به تمام همسایگان خود پایبند بوده و نسبت به توسعه روابط با تمام همسایگان خود از جمله امارات متحده عربی اهتمام کامل دارد. در عین حال تاکید می‌کند تمامیت ارضی ایران و حاکمیت ایران بر این جزایر موضوع هیچ مذاکره‌ای نخواهد بود.

این بیانیه همچنین در ادامه با اشاره به اظهارات هیئت کویت در جریان این نشست در خصوص منابع مشترک گازی در خلیج‌فارس اظهار می‌دارد، دولت ایران معتقد است مسائل مربوط به تحدید حدود مرز‌های دریایی و بهره‌برداری از منابع طبیعی مشترک بین کشور‌ها باید از طریق گفت‌وگو و مذاکرات دوجانبه و با در نظر گرفتن اصل حسن همجواری حل‌وفصل شود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *