رایزنی امیرعبداللهیان و بن‌فرحان در نیویورک

۰۱ مهر ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۶:۱۲
کد خبر: ۴۷۳۵۷۳۸
رایزنی امیرعبداللهیان و بن‌فرحان در نیویورک
وزیران امور خارجه ایران و عربستان در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل دیدار و گفت‌وگو کردند.

خبرگزاری میزان - در ادامه دیدار‌های دیپلماتیک حسین امیرعبداللهیان در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، وزیر امور خارجه کشورمان با فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه کشور عربستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

طرفین در این دیدار در مسیر عزم جدی دو کشور برای ورود به مرحله جدید، از بازگشایی سفارتخانه‌ها و استقرار سفرای دو کشور در تهران و ریاض اظهار خرسندی کردند. 

امیرعبداللهیان، گفت: بر مبنای ایده مطرح شده در دیدار ولیعهد عربستان، آمادگی تنظیم و امضای سند جامع همکاری‌های دو کشور را داریم؛ همچنین لازم است در مسیر عزم دو کشور برای گسترش روابط در زمینه‌های مختلف دوجانبه به‌ویژه اقتصادی و تجاری، کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را فعال کنیم.

امیرعبداللهیان بر ضرورت فعال سازی خطوط حمل و نقل هوایی و دریایی میان دو کشور به‌منظور تسهیل روند مسافرت و تجارت میان دو کشور تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین ایده پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران برای تشکیل مجمع گفت‌وگو و همکاری بین ۸ کشور شمال و جنوب خلیج فارس را مورد تاکید قرار داد. 

فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان نیز در این دیدار سرعت روند پیشرفت امور در روابط دو کشور از زمان انتشار اعلامیه از سرگیری روابط را رضایت بخش دانست و گفت: علاوه بر آن افق‌های جدید نیز باز کرده ایم. 

وی ضمن اعلام تمایل کشورش برای تقویت همکاری‌های دوجانبه و اجرای ایده‌های مطرح شده، دیدار سران را زمینه‌ساز افزایش سرعت روند همکاری‌ها ارزیابی کرد.

دو طرف در این دیدار اتفاق نظر خود را در خصوص تسریع در تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، تشکیل کمیته هماهنگی، راه‌اندازی خطوط حمل و نقل هوایی و دریایی، تسهیلات کنسولی برای شهروندان و تقویت همکاری‌های ورزشی دو کشور اظهار کردند.

وزیران امور خارجه ایران و عربستان همچنین از هماهنگی فدراسیون دو کشور برای انجام مسابقات ورزشی دو کشور در میادین خانگی ابراز خرسندی کردند و آن را دارای آثار مثبت بر افکار عمومی دو کشور دانستند.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *