قدردانی امیرعبداللهیان از تلاش‌های دبیرکل در مسیر تحقق وحدت اسلامی

19:32 - 31 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۵۵۷۱
قدردانی امیرعبداللهیان از تلاش‌های دبیرکل در مسیر تحقق وحدت اسلامی
وزیر امور خارجه کشورمان با دبیرکل سازمان همکاری اسلامی دیدار و رایزنی کرد.

خبرگزاری میزان – «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه کشورمان با «حسین ابراهیم طه»، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل دیدار و گفت‌وگو کرد.

امیرعبداللهیان در این دیدار با اشاره به اینکه رهبری و دولت جمهوری اسلامی ایران مسائل جهان اسلام را با دقت دنبال می‌کنند، به سخنرانی رئیسی در مجمع عمومی سازمان‌ ملل اشاره کرد و گفت: ایشان با بلند کردن قرآن در سخنرانی خود، لزوم توجه و اقدام جامعه جهانی در ممانعت از هتک حرمت قرآن و مقدسات اسلامی را مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار امیدواری کرد که مصوبات اجلاس اضطراری وزرای امور خارجه کشور‌های اسلامی در خصوص ممانعت از اهانت به قرآن کریم مورد اهتمام و پیگیری قرار گیرد.

وی همچنین از تلاش‌های ارزشمند دبیرکل در مسیر تحقق وحدت اسلامی تشکر و قدردانی کرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به اهمیت تحولات افغانستان گفت جمهوری اسلامی ایران میزبان چندین میلیون آواره افغانستانی است و هرگونه تحول و بی‌ثباتی در افغانستان بر امنیت منطقه به‌ویژه همسایگان تاثیر مستقیم دارد. 

وی همچنین با استقبال از گفت‌وگو‌های سیاسی عربستان و یمن گفت، ایران از روند سیاسی برای حل بحران یمن حمایت می‌کند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به موضوع فلسطین، بر لزوم حمایت بیش از پیش جهان اسلام از فلسطین و ملت و مقاومت آن تاکید کرد.

امیرعبداللهیان با ابراز خرسندی از گفت‌وگو‌های بسیار خوب انجام شده میان مقام‌های عالی ایران و عربستان، از روند پیشرفت روابط و توافق انجام شده برای گسترش روابط سازنده میان ۲ کشور اظهار خرسندی کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان از دبیرکل سازمان همکاری اسلامی جهت سفر به ایران دعوت کرد.

حسین ابراهیم طه نیز ضمن اظهار خرسندی از دیدار و تاکید بر اهمیت جایگاه ایران در جهان اسلام گفت: از روند بهبود و ارتقا روابط میان ایران و کشور‌های منطقه خرسندیم و آن را به نفع جهان اسلام می‌دانیم.

وی افزود امکان ایستادگی در مقابل تهدیدات پیش روی جهان اسلام از جمله اسرائیل جز با وحدت جهان اسلام و کشور‌های اسلامی میسر نیست؛ مشکلات و سوءتفاهمات میان کشور‌های اسلامی می‌بایست از طریق گفت‌وگو‌ها حل‌وفصل شوند.

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی همچنین بر اهمیت قوت جهان اسلام برای مقابله با تهدیدات تاکید کرد.

وی در ادامه با رد اهانت به قرآن و مقدسات اسلامی با توسل به شعار آزادی بیان گفت: آزادی بیان نباید آزادی و حقوق دیگران را در معرض آسیب قرار دهد.

در این دیدار آخرین وضعیت تحولات سودان و راه‌های کمک به حل بحران این کشور مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *