رایزنی‌های دوجانبه امیرعبداللهیان با وزیران خارجه امارات، مالت و اکوادور

10:21 - 31 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۵۵۰۱
رایزنی‌های دوجانبه امیرعبداللهیان با وزیران خارجه امارات، مالت و اکوادور
وزیر امور خارجه کشورمان در دیدارهای جداگانه با وزیران خارجه کشورهای امارات، مالت و اکوادور، موضوع‌های مورد علاقه طرفین را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

خبرگزاری میزان - «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، دیدارهای دوجانبه‌ای با وزیران خارجه امارات، مالت و اکوادور داشت.

امیرعبداللهیان دیدار با «شیخ عبدالله بن زائد»، وزیر خارجه و همکاری‌های بین‌المللی امارات ضمن تشکر از میزبانی گرم طرف اماراتی در سفر اخیرش به این کشور و نیز گفت‌وگو‌های بسیار خوب انجام شده، گفت: شاهد تحولات سریعی در منطقه هستیم و لازم است اجرای توافقات فیمابین ۲ کشور نیز با همان سرعت به پیش برود.

امیرعبداللهیان با اظهار خرسندی از حجم بالای تبادل تجاری میان ۲ کشور و با اشاره به تاکید مشترک در دیدار با «شیخ محمد بن زائد»، رئیس امارات در گفت‌وگو‌های ابوظبی برای دستیابی به سقف بالاتری از روابط تجاری، بر لزوم تمهید برگزاری دور بعدی اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های ۲ کشور تاکید کرد.

‌وزیر امور خارجه کشورمان دعوت رئیس‌جمهور کشورمان از شیخ محمد بن زائد، رئیس امارات و نیز دعوت خود از همتای اماراتی جهت سفر به ایران را تجدید کرد.

شیخ عبدالله بن زائد وزیر خارجه امارات نیز ضمن اظهار خرسندی از این دیدار و تشکر از دعوت به‌عمل آمده، از تمایل خود جهت سفر به ایران در آینده نزدیک خبر داد و گفت: لازم است مقدمات سفر رئیس امارات به ایران را نیز فراهم کنیم.

وزیر خارجه امارات همچنین از آمادگی کشورش جهت برگزاری اجلاس بعدی کمیسیون مشترک ۲ کشور خبر داد و گفت: منتظر نهایی شدن تاریخ پیشنهادی هستیم.

وی همچنین بر ضرورت امضای موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف با هدف کمک به افزایش تجارت میان ۲ کشور تاکید کرد.

در این دیدار همچنین برخی دیگر از زمینه‌های همکاری مشترک میان ۲ کشور از جمله همکاری‌های کنسولی مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت.

در گزارش امیرعبداللهیان از دیدار با وزیر خارجه امارات در شبکه اجتماعی ایکس آمده است: در قالب سیاست همسایگی با برادرم شیخ عبدالله بن زائد، وزیر خارجه امارات در نیویورک دیدار و در خصوص شماری از مسائل دوجانبه و منطقه‌ای گفت‌وگو کردیم؛ اتفاق نظر داشتیم که تحولات سریع در منطقه، سرعت‌بخشیدن به توافقات دوجانبه را ضروری‌تر می‌سازد؛ مناسبات ایران و امارات در مسیر رو به رشد قرار دارد.

رایزنی امیرعبداللهیان با وزیران خارجه امارات، مالت و اکوادور

امیرعبداللهیان همچنین با «یان بورگ» وزیر امور خارجه، امور اروپایی و تجارت مالت دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به سوابق خوب همکاری‌های تجاری ۲ کشور در گذشته، ابراز امیدواری کرد که این همکاری‌ها به زودی در مسیر درست خود قرار گیرد.

وی ضمن اشاره به ظرفیت‌های همکاری ۲ کشور در زمینه‌های شیلات، کشاورزی، دارو و فناوری، گفت: علاقمند به تقویت همکاری ۲ کشور در زمینه‌های بندری و کشتیرانی هستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به عضویت مالت در شورای امنیت سازمان ملل، آن را یک فرصت برای نقش‌آفرینی سازنده در فضای بین‌المللی دانست.

امیرعبداللهیان در ادامه با اشاره به عضویت مالت در اتحادیه اروپا و ساختار‌های اروپایی، گفت: در دیدار با آقای بورل، مسئول عالی سیاسی اتحادیه اروپا توافق کردیم که گفت‌وگو‌های نیرومندتری میان ایران و اتحادیه انجام شود.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین مواضع کشورمان در خصوص برجام و مذاکرات رفع تحریم ها، فلسطین و اوکراین را برشمرد.

وزیر امور خارجه، امور اروپایی و تجارت مالت نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار گفت: علاقمند به همکاری‌های دوستانه و سازنده با ایران هستیم.

وی افزود: همواره نیازمند دیدار و گفت‌وگو برای شناخت و درک بهتر تحولات هستیم و از پیشرفت تحولات مثبت در روابط خارجی و منطقه‌ای ایران حمایت می‌کنیم.

در گزارش امیرعبداللهیان از این دیدار در شبکه اجتماعی ایکس آمده است: در نیویورک با آقای یان‌بورگ وزیر خارجه مالت دیدار و گفت‌وگو کردم؛ بر زمینه‌های مختلفی توسعه همکاری ۲ کشور اتفاق نظر وجود دارد؛ با توجه به عضویت غیردائم مالت در شورای امنیت و عضویت در اتحادیه اروپا بر مواضع ایران در لغو تحریم، اوکراین، فلسطین و حقوق‌بشر تصریح کردم.

رایزنی امیرعبداللهیان با وزیران خارجه امارات، مالت و اکوادور

دیگر دیدار امیرعبداللهیان در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل وزیر خارجه اکوادور بود.

امیرعبداللهیان عصر پنجشنبه با «گوستاو مانریک»، وزیر خارجه اکوادور در محل اقامت خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان تقویت روابط با کشور‌های حوزه آمریکای لاتین را برای جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت دانست و گفت: اخیرا به همراه رئیس جمهور سفری به آمریکای لاتین داشتیم و امیدوارم که در مرحله آتی فرصت دیدار از کشور شما به‌منظور تقویت روابط دوجانبه فراهم شود.

امیرعبداللهیان همچنین عضویت اکوادور در شورای امنیت سازمان ملل را تبریک گفت و افزود: مواضع سازنده کشور شما موجب اعتبار شورای امنیت خواهد بود.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: علیرغم تحریم‌های آمریکا، پیشرفت‌های زیادی به‌ویژه در زمینه‌های تکنولوژی در ایران داشتیم و ما هیچ‌گونه محدودیتی برای توسعه روابط با اکوادور نداریم.

امیرعبداللهیان افزود: لازم است نقشه راه توسعه روابط را ۲ کشور را ترسیم کنیم؛ همچنین از گسترش روابط ایران و اکوادور در مجامع بین‌المللی استقبال می‌کنیم.

وزیر خارجه اکوادور نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار گفت: علاقمند به توسعه روابط با ایران در زمینه‌های مختلف زیرساختی، انرژی، گردشگری، فرهنگی، شیلات و آبزیان هستیم و مشورت‌ها و گفت‌وگو‌های مشترک را برای تقویت روابط ۲ کشور ادامه خواهیم داد.

امیرعبداللهیان درباره این دیدار در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: در نیویورک میزبان آقای گوستاو مانریک وزیر خارجه اکوادور بودم؛ ضمن تبریک عضویت غیردائم اکوادور در شورای امنیت تاکید کردم جایگاه آمریکای لاتین در سیاست خارجی متوازن ایران حائز اهمیت است؛ ضرورت ترسیم نقشه راه توسعه روابط ۲ کشور مورد توجه ماست.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *