دیدار امیرعبداللهیان با رئیس مجمع عمومی سازمان ملل

۳۱ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۶:۰۹
کد خبر: ۴۷۳۵۴۹۷
دیدار امیرعبداللهیان با رئیس مجمع عمومی سازمان ملل
امیرعبداللهیان در دیدار با رئیس مجمع عمومی سازمان ملل گفت که برای ما مهم است که در مجمع عمومی تصمیمات از طریق حداکثر مشارکت جمعی حاصل شود که نتیجه آن اعتبار بخشی بیشتر به مجمع عمومی خواهد بود.

خبرگزاری میزان - «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه کشورمان با «دنیس فرانسس» رئیس مجمع عمومی سازمان ملل دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن ابراز خرسندی از این دیدار گفت: توجه شما به ارزش‌های انسانی در تحولات پیچیده کنونی دنیا بسیار ارزشمند است و شما در نقطه مهمی از تحولات بین‌المللی مسئولیت ریاست مجمع عمومی سازمان ملل را در اختیار دارید و این فرصت مهم در اختیار دارید که ایده‌های ارزشمندتان را دنبال کنید.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: امروز توجه کشور‌ها به چندجانبه‌گرایی یک واقعیت مهم است و در این چارچوب نقش شما بسیار کلیدی است؛ در این راستا بسیار مهم است که کشور‌های در حال توسعه احساس کنند که صدایشان در مجمع عمومی سازمان ملل شنیده شود.

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه سازمان ملل محلی است که همه دولت‌ها باید بتوانند با استفاده از آن حرف‌هایشان را بزنند و نقش اثرگذار خود را داشته باشند، افزود: ما در ایران برای تحقق ارزش‌ها انسانی، دینی و اخلاقی تلاش کنیم؛ فلذا مایلم در این زمینه تاکید کنم که ما جنگ را در مناسبات میان کشور‌ها راه‌حل نمی‌دانیم و معتقدیم اختلافات و بحران‌ها باید از طریق گفت‌وگو حل شوند.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ما در اوکراین جنگ را راه‌حل نمی‌دانیم، همچنین سرنوشت ملت اصیل فلسطین برای ما مهم است و معتقدیم که سازمان ملل به‌عنوان مرجع صلح و امنیت در جهت احقاق حقوق ملت فلسطین باید توجه ویژه‌ای داشته باشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: برای ما مهم است که در مجمع عمومی تصمیمات از طریق حداکثر مشارکت جمعی حاصل شود که نتیجه آن اعتبار بخشی بیشتر به مجمع عمومی خواهد بود.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به پرسش رئیس مجمع عمومی، وی را در جریان آخرین تحولات مذاکرات رفع تحریم‌ها و برجام قرار داد و گفت: ما به‌عنوان جمهوری اسلامی ایران در مسیر درست دیپلماسی حرکت می‌کنیم.

رئیس مجمع عمومی سازمان ملل نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار و تجلیل از تمدن قدیمی و غنی ایران گفت: برغم شرایط پیچیده و تنش‌های زیاد بین‌المللی که هرکسی سعی دارد که موضع خود را داشته باشد، ما تلاش می‌کنیم که به این تنوع احترام بگذاریم و در عین حال به حل مشکلات کمک کنیم و اینکه جهان جای بهتری برای زندگی بشریت و فرزندان آن‌ها در آینده باشد.

وی افزود: ما تلاش خواهیم کرد که همبستگی و اعتماد را در مجمع عمومی سازمان ملل بازسازی کنیم و به حل مسائل و مشکلات بین‌المللی کمک کنیم؛ البته می‌دانیم کار آسانی نیست، اما در این مسیر تلاش خواهیم کرد.

امیرعبداللهیان در خصوص دیدار با دبیر کل مجمع عمومی سازمان ملل در شبکه اجتماعی ایکس گزارشی منتشر کرد.

وی نوشت: نشست مفيدی با آقای دنیس فرانسس رئیس مجمع عمومی در نیویورک داشتم؛ در برخی خصوص تحولات بین‌المللی به گفت‌وگو نشستیم؛ چندجانبه‌گرایی، نقش مجمع عمومی در اتخاذ تصمیمات مهم و توجه به نظرات کشورها، وضعیت فلسطین و اوکراین و ضرورت لغو تحریم‌ها علیه ایران مورد توجه مشترک بود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *