سه مصوبه سفر رئیس قوه قضاییه به استان گلستان عملیاتی شد/ تشکیل پرونده برای ۷ مسئول به دلیل ترک فعل در حوزه ساخت و ساز غیرمجاز در روستای زیارت

۲۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۷:۵۸
کد خبر: ۴۷۳۴۸۹۸
دسته بندی‌: قضایی ، حقوقی
سه مصوبه سفر رئیس قوه قضاییه به استان گلستان عملیاتی شد/ تشکیل پرونده برای ۷ مسئول به دلیل ترک فعل در حوزه ساخت و ساز غیرمجاز در روستای زیارت
رئیس کل دادگستری استان گلستان در نشست خبری با خبرنگاران اقدامات انجام شده در راستای عملیاتی شدن مصوبات سفر رئیس قوه قضاییه به این استان را تشریح کرد.

خبرگزاری میزان- نشست خبری حیدر آسیابی، رئیس کل دادگستری گلستان با اصحاب رسانه در جریان تور نظارتی و میدانی ویژه خبرنگاران از جزیره آشوراده و روستای زیارت با حضور محمود اسپانلو دادستان مرکز استان، عبدالله آقاعلیخانی مدیر کل بازرسی گلستان، محمدجواد ساوری مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان، حمید سلامتی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان، سید محمد حسینی مدیر کل بنیاد مسکن استان گلستان و محمدرضا کنعانی مدیرکل محیط زیست استان، برگزار شد.  

حیدر آسیابی در این نشست گفت: در سفر ۲۵ آذر سال ۱۴۰۰ رئیس قوه قضاییه به گلستان چند موضوع اساسی و چالش مهم استان از سوی نماینده، ولی فقیه و سایر مسئولان استانی به ایشان اعلام شد که حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای برای رفع این مشکلات، به بنده تفویض اختیار کردند.  

وی با اشاره به ۳ چالش عمده استان که در جریان سفر استانی به رئیس دستگاه قضا اعلام شد، افزود: نخست، بحث راکد ماندن مجتمع پتروشیمی گلستان و مشکل دوم، طرح گردشگری روستای آشوراده و موضوع سوم نیز ساخت وساز‌های غیر مجاز در روستای زیارت بود.  

حل مشکل پتروشیمی گلستان پس از ۱۷ سال 

رئیس کل دادگستری استان گلستان بیان کرد: کار ساخت پتروشیمی گلستان ۱۷ سال قبل در قالب مشارکت دولت با بخش خصوصی و از طریق پذیره‌نویسی شروع شده بود، اما در قالب اصل ۴۴ قانون اساسی با ۲۰ درصد پیشرفت مالکیت آن واگذار شده بود.  

 وی با اشاره به اینکه مجتمع پتروشیمی گلستان قرار بود ۳ ساله به بهره برداری برسد، اما ۱۶ سال به طول انجامیده بود، گفت: بعد از دستور رئیس قوه قضاییه، پرونده قضایی برای رسیدگی به تخلفات مالی در این پرونده تشکیل و طی مکاتبه‌ای با رئیس دستگاه قضا که در آن دستوراتی ۷ بندی اعلام کردند، رسیدگی‌ها شروع شد.  

آسیابی با تاکید بر اینکه در پروژه پتروشیمی گلستان واگذاری درست انجام نشده بود و انتقال باید به کسی واگذار می‌شد که اهلیت مالی و فنی داشته باشد، گفت: چند تیم از وزارت نفت اعزام و بررسی اسنادی و مالی روی این پروژه انجام دادند که بعد از سه ماه اعلام‌کردند، این مالک توانایی فنی و مالی اتمام پروژه را ندارند لذا مالکیت باید به سرمایه گذار و هلدینگ جدید واگذار و یا تغییر کاربری داده شود که بحث تکمیل پروژه با سرمایه گذار جدید در دستورکار قرار گرفت.  

رئیس کل دادگستری استان گلستان خاطرنشان کرد: اقدامی مشترک با نمایندگان سه قوه در استان برای رفع این معضل صورت گرفت و مشکلات حقوقی برای ورود هلدینگ جدید حل شد. چندی پیش، جشن اتمام فاز رفع موانع حقوقی این پروژه برگزار و هم اکنون موعد اقدامات اجرایی برای تکمیل آن است و بدین ترتیب یک مشکل دیرینه در استان گلستان حل شد.  

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای رفع مشکلات حقوقی و مالکیتی جزیره آشوراده نیز گفت: از ۲ دهه قبل بنا بود، طرح گردشگری در این جزیره با رعایت ملاحظات محیط زیستی پیاده شود که اجرای این طرح در سفر رئیس جمهور به این استان در دستورکار قرار گرفت.  

آسیابی تاکید کرد: با توجه به بالا آمدن آب در سال ۱۳۷۲ مردم بومی این جزیره، محل سکونت خود را تخلیه کردند و مدیریت بنیاد مسکن استان زمین‌هایی را در بندر ترکمن به این افراد اختصاص داد و در ازای آن، زمین افراد در جزیره آشوراده به بنیاد مسکن واگذار شد که ۷۰ درصد بومیان جزیره آشوراده، این قرارداد را با بنیاد مسکن امضا کردند.  

وی گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته، اداره محیط زیست اعلام کرد، اگر بحث طبیعت گردی در جزیره آشوراده حالت اقامت شبانه هم داشته باشد. در این طرح باید در ۲۲ هکتار به طبیعت‌گردی اختصاص داده شود و در ۱۹ هکتار باقیمانده روستا، اقدامات بازسازی با ملاحظات محیط زیستی انجام شود.  

رئیس کل دادگستری استان گلستان عنوان کرد: مدیران کل منابع طبیعی و محیط زیست این مشکل را حل کردند و بنیاد مسکن به طرفیت منابع طبیعی در خصوص آن تشکیل پرونده داد و ۹ مرداد ۱۴۰۲ این پرونده در دادگستری ثبت شد و براساس مصوبه سفر سال ۱۴۰۰ رئیس دستگاه قضا به استان گلستان به این پرونده به صورت فوق العاده رسیدگی شد و کمتر از ۱۰ روز از تشکیل پرونده، کارشناسان از محل بازدید کردند.

آسیابی تاکید‌ کرد: در روز ۶ شهریور امسال رای بدوی این پرونده صادر شد و شهریورماه نیز حکم نهایی آن صادر شد و ظرف یک ماه این پرونده به ثمر نشست و با این روند، هم روستای آشوراده احیا شد و هم بستر‌های لازم برای اجرای طرح گردشگری فراهم شد؛ لذا ۱۴ روز بعد از دستور رئیس قوه قضاییه مشکلات مالکیتی و حقوقی اراضی جزیره آشوراده حل شد.

وی تاکید کرد: اشتبا‌ها در سند منابع طبیعی، وسعت اراضی ملی جزیره آشوراده ۱۹ هکتار اعلام شده بود، اما این منطقه، ملی نبود و بخشی از روستا بود که اشتبا‌ها برای آن سند گرفته بودند لذا آگهی تشخیص ۱۹ هکتاری را باطل اعلام کردیم. هم اکنون افراد، در چارچوب طرح مدیریت منطقه، می‌توانند در این جزیره فعالیت کنند.  

احداث بیش از ۵ هزار و ۴۰۰ واحد غیر مجاز در روستای زیارت

رئیس کل دادگستری استان گلستان در خصوص اقدامات صورت گرفته در خصوص مقابله با ساخت‌و ساز‌های غیرمجاز در روستای زیارت، گفت: از سال ۱۳۸۲ ساخت و ساز‌های غیرمجاز و خارج از بافت روستا در این منطقه شروع شده و بیش از ۵ هزار و ۴۰۰ واحد ساخته شده بود.  

آسیابی عنوان کرد: در آغاز پذیرش مسئولیت در دادگستری استان گلستان، همراه مسئولان محلی بازدیدی ۶ ساعته از روستای زیارت داشتیم و تصویربرداری ماهواره‌ای از این منطقه نیز، برای متوقف کردن ساخت و‌ساز‌ها صورت گرفت و به این نتیجه رسیدیم که باید از مبدا و منشا، جلوی ساخت و ساز‌ها گرفته شود.  

وی تاکید‌کرد: برای جلوگیری از ساخت وساز‌های غیرمجاز، در ورودی روستای زیارت در نهارخوران ایست بازرسی مستقر کردیم تا از ورود هرگونه مصالح جلوگیری شود و اعلام کردیم، هرگونه ساخت و ساز در بافت قدیم باید با مجوز باشد.

رئیس کل دادگستری استان گلستان تصریح کرد: با این اقدامات، از یک سال‌ونیم گذشته، ۹۹ درصد از ساخت ساز‌های غیر مجاز متوقف شد و ۴۰۰ مورد قلع و قمع صورت گرفت و بدین‌ترتیب جلوی زمین خواری در منطقه گرفته شد و بستر لازم برای اجرای طرح گردشگری در این منطقه ایجاد شد.  

آسیابی عنوان کرد: هم اکنون برای ۷ نفر از مسئولان از جمله دو مسئول سابق جهاد کشاورزی و امور اراضی به دلیل ترک فعل در این حوزه، پرونده قضایی تشکیل شده و در حال رسیدگی است.  

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *