۷۹۱ واگن جدید مترو وارد ناوگان حمل و نقل می‌شود

14:27 - 26 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۴۶۷۳
۷۹۱ واگن جدید مترو وارد ناوگان حمل و نقل می‌شود
سرپرست معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در یکصد و هفتاد و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران گزارشی از آخرین وضعیت قرارداد تامین واگن شهرداری تهران با شرکت «نورینکو» چین ارائه داد.

خبرگزاری میزان- به گزارش شهر، محسن هرمزی در یکصد و هفتاد و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در صبح امروز هزار و ۵۶۶ دستگاه اتوبوس فعال در خطوط اتوبوسرانی داریم، اظهار کرد: هزار و ۶۴۴ دستگاه اتوبوس در روز چهارشنبه هفته قبل فعال بودند که تلاش می‌کنیم به دو هزار و ۷۱۲ دستگاه در مهرماه برسد که ۸۶۵ دستگاه در متوقف جاری خواهد بود.

وی با بیان اینکه هزار و ۳۸۵ دستگاه به جز قرارداد با عماد خودرو به ناوگان اتوبوسرانی اضافه می‌شود، تصریح کرد: ۳۴۰ دستگاه در قرارداد با شرکت عقاب نیز به ۷۰۰ دستگاه خواهد رسید و در قرارداد با هشت شرکت و ۱۸ قرارداد، به پنج هزار و ۶۱ دستگاه خواهیم رسید.

هرمزی تأکید کرد: ما هفته قبل ۵۰۰ میلیارد تومان در بخش اتوبوسرانی و دو هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان در مترو اوراق مشارکت جذب کردیم و از این رقم ۳۰۰ میلیارد تومان نیز هزینه شده است.

سرپرست معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه ۱۳۳ دستگاه اتوبوس در دوره پنجم خریداری شده و در دوره فعلی ۳۱۲ دستگاه بوده است، یادآور شد: درخواست ما این است که اعضا به این آمار توجه داشته باشند.

هرمزی با اعلام اینکه با این اقدام وارد لیست کشور‌های واگن ساز خواهیم شد و ساخت بوژی بومی سازی خواهد شد، تصریح کرد: از سال ۹۷ به بعد، متأسفانه تأمین ۱۵ درصد پیش پرداخت انجام نشد و یک خط اعتباری بین ایران و چین وجود داشت و می‌توانستند از ۸۵ درصد استفاده کنند، اما ظلمی به مردم صورت گرفت و ۱۵ درصد پیش پرداخت انجام نشد.

سرپرست معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با تأکید بر اینکه در سال ۱۴۰۱ خط اعتباری وجود نداشت و ما خط اعتباری گرفتیم و عملیات آغاز شد، خاطرنشان کرد: ما سعی کردیم که ۱۵ درصد سهم را مصوب کنیم؛ این قرارداد ذینفعان متعددی از جمله سازمان دهیاری‌ها و شهرداری ها، سازمان برنامه، بانک مرکزی، بانک کشاورزی و بانک شهر دارد و دولت به عنوان یک کار روی زمین مانده به این موضوع نگاه و برای حل آن همت کرد.

وی افزود: قرار شد سهم ۱۵ درصد پیش پرداخت از محل حواله‌های نفت صورت بگیرد که پیگیری‌های آن توسط شهردای تهران انجام شد و وظایف سازمان شهرداری‌ها را نیز شهرداری تهران بر عهده گرفت و هفته گذشته مسیر ال سی باز شد و مدیرعامل شرکت «نورینکو» در سفر هفته قبل خود به تهران اذعان کرد که این پیش پرداخت اقدام بزرگی بود. ما علاوه بر سهم ۱۵ درصدی، پرداخت ۲۵ درصد را نیز ابلاغ کردیم و تعداد واگن‌ها از ۶۳۰ دستگاه واگن به ۷۹۱ دستگاه رسید و مشکل شهر تهران برای همیشه حل می‌شود. برزگترین خرید واگن در تاریخ مترو ۴۵۰ واگن بوده؛ قرارداد ۷۹۱ واگنی جدید بزرگترین خرید تاریخ است.

هرمزی با بیان اینکه ال سی بارگذاری و تقدیم طرف چینی شده است، یادآور شد: قرارداد ۱۸ ماه بوده و موضوعی که توافق کردیم این بود که طراحی را کاملاً انجام دهد و امروز می‌دانیم که حتی رنگ قطار‌ها چیست. اولین واگن ۱۲ ماه تحویل داده خواهد شد و مابقی به تدریج وارد خطوط می‌شود.

سرپرست معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با تأکید بر اینکه جلسات به صورت هفتگی با ذینفعان برگزار شد، خاطرنشان کرد: برای تأمین ۱۱۳ دستگاه واگن ملی، ۲۱ دستگاه بدنه داشتیم و کار هفت بدنه در شرکت واگن سازی به پایان رسیده است. ۵۰ میلیون یورو در حساب موجود و در حال ابلاغ به پیمانکاران است.

وی با بیان اینکه مابقی سهم هزار و ۵۰ دستگاه واگن شامل ۲۵۹ دستگاه واگن است، یادآور شد: با کمک اعضای شورا، وارد تفاهم با چینی‌ها شده ایم و در سفر شهردار تهران به چین آماده انعقاد خواهد بود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *