جهش در حمل‌ونقل عمومی تهران با اضافه شدن ۹۰۴ واگن به خطوط مترو

12:15 - 26 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۴۶۳۹
جهش در حمل‌ونقل عمومی تهران با اضافه شدن ۹۰۴ واگن به خطوط مترو
شهردار تهران با بیان اینکه اضافه شدن ۷۹۱ واگن خارجی در کنار ۱۱۳ واگن ملی جهش اساسی را در ناوگان ایجاد خواهد کرد گفت: ناوگان ما در سال‌های آتی دو برابر خواهد شد و خدمات مترو جهش خواهد یافت.

خبرگزاری میزان - علیرضا زاکانی جهت ارائه گزارش وضعیت حمل و نقل عمومی پایتخت به ویژه توسعه و تجهیز اتوبوسرانی در یکصد و هفتاد و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران حضور پیدا کرد.

شهردار تهران با تأکید بر افزایش مطلوبیت حمل و نقل عمومی، خاطرنشان کرد: در حال حاضر استفاده از حمل و نقل عمومی ۳۴ درصد و وسایل شخصی ۶۶ درصد است که باید استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به ۷۰ درصد برسد.

وی با بیان اینکه کل خطوطی که در شهریورماه سال ۱۴۰۰ تحویل گرفتیم ۲۶۰ کیلومتر و ۱۴۰ ایستگاه بود و امروز ۲۷۴ کیلومتر خط و ۱۵۰ ایستگاه داریم که ۱۴ کیلومتر خط و ۱۰ ایستگاه ایجاد و اضافه شده است.

شهردار تهران با اعلام اینکه تا پایان سال جاری ۱۰ کیلومتر در داخل شهر اضافه می شود، یادآور شد: ۶ کیلومتر در خط ۶ و ۴ کیلومتر در خط ۷ اضافه خواهد شد و علاوه بر این ۱۴ ایستگاه افتتاح می شود که بیش از یک ایستگاه در هر ماه است.

زاکانی با بیان اینکه ۴۲ رام قطار DC در ناوگان داریم، یادآور شد: ۱۲۹ رام قطار AC نیز در خطوط فعال هستند و در مجموع هزار و ۱۹۷ واگن در خدمت شهروندان است. ناوگان DC در شرایط خاصی به سر می برد و بیش از ۲۰ درصد خدمات رسانی ندارد و نیازمند بازسازی اساسی است.

شهردار تهران با اعلام اینکه چهار رام قطار سه واگنه نیز داریم که در خط فرودگاه خدمات رسانی می کند، اظهار کرد: خط پنج تعداد ۲۶۰ واگن و ۶۶ لوکوموتیو دارد که با این عدد و رقم هزار و ۴۶۹ واگن در مترو داشته ایم که در ادوار گذشته ۲۸ واگن از مدار خارج شده و قابلیت بازسازی ندارد.

شهردار تهران گفت: هزار و ۴۶۹ واگن در کمتر از سه دهه داریم و موفق شدیم حکم قانونی برای ۶۳۰ دستگاه واگن را به همت دولت دریافت کنیم که باید از رئیس جمهور در این زمینه تقدیر کرد؛ هفته قبل مقدمات اعتباری پرداخت شد و با کشور و شرکت مورد نظر جلساتی داشتیم و برای آنها غیرقابل باور بود.

وی ادامه داد: این شرکت پذیرفت که ۲۵ درصد به تعداد واگن ها اضافه شود و به ۷۹۱ واگن برسد و در کنار این، ۱۱۳ دستگاه واگن ملی را که افتخار بخش خصوصی، مپنا، جهاد دانشگاهی و واگن سازی شهرداری تهران است، تولید می شود و با اختصاص ۵۰ میلیارد تومان اعتبار، بخش بدنه یک رام انجام شده و هفت رام دوم آغاز شده است.

زاکانی با بیان اینکه ۷۹۱ واگن در کنار ۱۱۳ واگن ملی جهش اساسی را در ناوگان ایجاد خواهد کرد، گفت: ۲۵۹ واگن نیز باید به ناوگان اضافه کنیم که با طرف خارجی وارد مذاکره شدیم و مقرر شد این تعداد دستگاه نیز در دستور کار قرار بگیرد. لذا ناوگان ما در سالهای آتی که از سال آینده آغاز می شود، به سمتی می رود که دو برابر خواهد شد و خدمات مترو جهش خواهد یافت.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ساخت تراموا، یادآور شد: مطالعات از نیمه اول دهه ۹۰ آغاز شده بود که توسعه یافت و از ۱۰ محوری که باید مورد دقت قرار می گرفت، سه محور انتخاب شد که شامل ترمینال شرق به تهرانسر، پونک به خاوران و جنت آباد به لویزان است و بنا شد که بررسی های کارشناسی در جلسه هم اندیشی شورا توسط شرکت مشاور ارائه شود.

زاکانی با بیان اینکه ۶ هزار و ۱۷۶ اتوبوس در تهران وجود داشت و سه هزار و  ۴۸۰ دستگاه به دوره پنجم تحویل داده شد، گفت: هزار و ۸۷۶ دستگاه اتوبوس به این دوره تحویل داده شد و دو هزار و ۸۳۵ اتوبوس فعال در این دوره داریم و سیر سقوط دوره قبل را جبران کردیم و نزدیک به هزار دستگاه اتوبوس را با نوسازی و بازسازی به ناوگان اضافه کردیم.

وی با بیان اینکه قرارداد سه هزار دستگاه اتوبوس از سوی شهرداری منعقد شده است، یادآور شد: قراداد دو هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس و ۵۰۰ دستگاه مینی بوس منعقد شده و امیدواریم بتوانیم ناوگان خود را تکمیل کنیم. عملکرد این دو سال بیش از چهار سال دوره قبل است البته نمی خواهیم مقایسه کنیم و اگر حرف بزنند مجبور می شویم حرف بزنیم و سنگ روی یخ شوند. 

َشهردار تهران تأکید کرد: قرارداد هزار دستگاه را با عقاب نشان منعقد کردیم و از این تعداد ۷۰۰ دستگاه را تا پایان سال تحویل می دهد و ۵۰۰ دستگاه نیز با اسنا منعقد شده که این قرارداد ۱۲ ماهه است و پیش پرداخت آن انجام و تحویل اتوبوس ها آغاز شده است. قرارداد ۱۴ ماهه ۵۰۰ دستگاه مینی بوس را نیز با سبلان خودرو منعقد کرده ایم و پیش پرداخت آن انجام شده است.

وی افزود: قرارداد هزار دستگاه اتوبوس برقی نیز منعقد شده و پرداخت مبلغ ۲۵۰ دستگاه انجام و ضمانت نامه دریافت شده و برای ۷۵۰ دستگاه دیگر منتظر ضمانت نامه هستیم.

زاکانی با بیان اینکه هزار و ۶۶۰ دستگاه اتوبوس تا پایان امسال نوسازی می شود، تصریح کرد: مابقی این رقم در نیمه دوم سال آینده تکمیل می شود؛ علاوه بر این تعهد دولت پرداخت رقم ۶۴۰ دستگاه است و به تدریج این رقم را خواهد داد.

زاکانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در احکام قانون برنامه باید ۲۵ هزار دستگاه ون در سطح شهر فعال باشد، گفت: امروز آنچه که در مسیر انتخاب هستیم، نوع ون است. پیش پرداخت ۶۳۰ دستگاه ون را به ایران خودرو دیزل انجام دادیم و تعدادی نیز دریافت شد اما این تعداد پاسخگو نیست و نیاز است که در این مسیر گام برداریم و گزارش آن را ارائه دهیم.

وی با بیان اینکه از ۷۲ هزار دستگاه تاکسی در شهر بالغ بر ۷۰ درصد نیاز به نوسازی دارند، یادآور شد: در این مسیر با تفاهم بسیار خوبی که با دولت برای نوسازی و برقی سازی صورت گرفت، سقف ۵۰ هزار دستگاه تاکسی برقی در نظر گرفته شده است که در همین راستا هر هفته جلسه ای را با حضور وزیر صمت برگزار می کنیم و دو الگو در این مسیر دنبال می شود تا تاکسی ها امسال مورد استفاده قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه در تأمین موتور کار نیز تفاهمی با دولت داشتیم تا این موتورها نیز برقی شود، گفت: ۳۵ هزار دستگاه موتور برقی پیش بینی شده و تا ۴۰۰ هزار دستگاه موتورسیکلت برقی را در دستور کار داریم.

زاکانی با بیان اینکه در حوزه معاینه فنی ۵۴ مرکز داشتیم که به ۶۴ مرکز افزایش یافته است، یادآور شد: پایانه شرق از تیرماه امسال آغاز شده و در بهمن ماه به بهره برداری خواهد رسید. زمانی که دوره پنجم پایانه را تحویل گرفت ۸۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشت و زمانی که به ما تحویل دادند ۷۵ درصد پیشرفت داشت و با ۱۲ درصد پسرفت روبه رو بود.

شهردار تهران با اعلام اینکه پنج هزار محل شارژ و هزار و ۷۰۰ جایگاه شارژ وسایل نقلیه برقی در تهران ایجاد می شود، تصریح کرد: ۳۶۰ هزار شعبه برق در تهران وجود دارد که عمده آنها مصرف ۱۴۰ وات به بالا دارند و قرار شد توسعه روشنایی تهران با تفاهم نامه با دولت انجام شود و به نوعی پرونده شرایط بد آلودگی هوا که مربوط به این حوزه است، بسته شود.

وی با بیان اینکه ۴۰ دستگاه اتوبوس از شرکت عقاب و ۹۷ دستگاه از وزارت کشور دریافت کردیم، گفت: تا مهرماه ۱۲ دستگاه از اسنا و ۱۰۰ دستگاه از عقاب افشان تحویل خواهیم گرفت. در مجموع تا پایان سال قرارداد هزار و ۶۶۰ دستگاه اتوبوس را داریم که ۷۰۰ دستگاه متعلق به شرکت عقاب، ۱۵۶ دستگاه متعلق به اسنا و ۲۵۰ دستگاه اتوبوس برقی ۹ متری و ۲۵۰ دستگاه اتوبوس برقی ۱۲ متری است و از سویی دیگر ۶۴۰ دستگاه نیز توسط دولت تأمین می شود. ۶۲ دستگاه اتوبوس ۱۲ متری نیز تا پایان سال تحویل داده خواهد شد. با مپنا نیز قرارداد ۵۰۰ دستگاه منعقد شده که هنوز ضمانت نامه تحویل نداده اند.

زاکانی افزود: تعهد تحویل هزار و ۵۴۸ دستگاه اتوبوس به ما داده شده و هزینه های آن را پرداخت کرده ایم. با تأمین این اتوبوس ها تعداد وسایل نقلیه ناوگان به چهار هزار و ۳۰۰ دستگاه می رسد که این به جز ۵۰۰ دستگاه اتوبوسی است که باید اورهال شود و تا پایان سال تحویل داده می شود.

شهردار تهران با بیان اینکه اگر دولت کل تعهدات خود را انجام دهد دو هزار و ۸۰ دستگاه اتوبوس را تا پایان سال خواهیم داشت، گفت: همانطور که گفتیم در مجموع هزار و ۵۴۸ دستگاه اتوبوس وارد ناوگان می شوند. از پنج هزار و ۵۷۳ دستگاه اتوبوس تهران، تعداد دو هزار و ۲۶۴ دستگاه ملکی و سه هزار و ۳۰۹ دستگاه خصوصی است که دو هزار و ۸۳۵ اتوبوس فعال است.

زاکانی افزود: اخیراً دولت تصمیم گرفته که مجدداً اتوبوس به تهران اختصاص دهد؛ در کنار این تعدادی از اتوبوس های ملکی و خصوصی غیرفعال است و برای بازسازی سپر تا سپر ۵۰۰ دستگاه از این اتوبوس های غیرفعال برنامه ریزی شده است. 

وی با بیان اینکه مجوز ورود هزار دستگاه اتوبوس وارداتی داریم، یادآور شد: با چند تیم وارد مذاکره شدیم و تیم های ما بازدیدها را انجام دادند و چند پیشنهاد در این خصوص مطرح شده است. این هزار دستگاه علاوه بر تمام دستگاه هایی است که تعداد آن اعلام شد. اگر بتوانیم پنج هزار دستگاه اتوبوس فعال در سطح شهر داشته باشیم، در تاریخ حمل و نقل شهر این تعداد اتوبوس فعال نبوده است.

انتهای پیام/

 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *