گفت‌وگو|

معتمدی: کسب مدال در بازی‌های آسیایی سخت است/ شاید یکی، ۲ مدال بیشتر در دوومیدانی‌ نگیریم

9:45 - 26 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۴۵۵۸
دسته بندی: ورزشی ، سایر حوزه ها
معتمدی: کسب مدال در بازی‌های آسیایی سخت است/ شاید یکی، ۲ مدال بیشتر در دوومیدانی‌ نگیریم
کارشناس و پیشکسوت دوومیدانی گفت: کسب مدال در بازی‌های آسیایی در دوومیدانی سخت است و شاید یکی، ۲ مدال بیشتر نتوانیم به دست آوریم.

پژمان معتمدی در گفت‌وگو با میزان، درباره شرایط تیم ملی دوومیدانی برای حضور در بازی‌های آسیایی هانگژو اظهار داشت: فقط می‌توانم برای اعضای تیم آرزوی موفقیت کنم. من از راه دور قضایا را رصد می‌کنم و به دلیل مشغله کاری خیلی در جریان امور فدراسیون دوومیدانی نیستم. آرزو داریم تمام ورزشکاران ما با توجه به پتانسیل‌های ذاتی که دارند و مربیانی که برایشان زحمت می‌کشند، به بهترین نتایج شخصی خود دست پیدا کنند و در این مسابقات موفق شوند.

وی ادامه داد: البته کسب مدال در بازی‌های آسیایی در دوومیدانی سخت است، اما شاید یکی، ۲ مدال بیشتر نتوانیم در دوومیدانی به دست آوریم و امیدوارم به این تعداد اضافه شود.

معتمدی درباره علت افت استعدادیابی در دوومیدانی بیان کرد: در حوزه دوومیدانی خیلی از نیرو‌هایی که هم اکنون به عنوان مربی در تیم ملی کار می‌کنند و خودشان هم سوابق قهرمانی داشتند، دست پرورده زمانی هستند که کفاشیان رئیس فدراسیون بود و سرمنشأ خیر بود. مسیر او را جلالی، کریمی و بعد از آن آشتیانی ادامه دادند. استعدادیابی در سال ۸۵ به طور رسمی استارت خورد و خدا را شکر در آن سال یک طرح ملی هم اتفاق افتاد، اما متأسفانه به انجام نرسید. بدون شک براساس طرح آمایش، سرزمین ما یکی از کشور‌هایی است که در تمام مواد پرتاب‌ها، پرش‌ها، دو‌های سرعت و دو‌های استقامت پتانسیل دارد، اما باید استعداد‌ها کشف شوند.

*فرایند استعدادیابی در دوومیدانی متوقف شده

وی افزود: ما ۲ واژه استعداد یابی و استعداد گزینی داریم. استعداد گزینی بیشتر معطوف به ورزش‌هایی است که بستر افراد درگیر در آن زیاد است مثلا برای فوتبال چیزی به نام استعدادیابی مفهومی ندارد، چون آنقدر کمیت زیادی دارد که باید بگردیم تا افراد نخبه را پیدا کنیم. جمعیت بستر در دوومیدانی کم است و در برخی از استان‌ها شاهد تنزل مخاطب هستیم و باید استعداد یابی را انجام بدهیم. فرایند استعداد یابی متوقف شده و چیزی به این اسم دیگر وجود خارجی ندارد و عمدتاً هم به دنبال این هستیم که یکسری از افراد نخبه و شاخص را که آن هم خیلی اتفاقی و با تشخیص مربیان زبده انتخاب شده‌اند، به صورت گلخانه‌ای پرورش بدهیم.

کارشناس دوومیدانی درباره دعوتش برای تدریس در آمریکا گفت: بابت اینکه به عنوان یک ایرانی در کشوری که حوزه دوومیدانی و از افتخارآفرینان این رشته ورزشی است، تدریس کنم، به خودم افتخار می‌کنم. آمریکا در ۲ رشته ورزشی حرف اول را در دنیا می‌زند و نزدیک به ۲۴۰۰ مدال در تاریخ المپیک تاکنون گرفته که اکثر این مدال‌ها را در دوومیدانی و شنا کسب کرده است. این دوره‌ای بود که در راستای همسان سازی مدرسان دوومیدانی دانشگاه‌ها برگزار شد و همان طرحی که در فدراسیون جهانی که مبنی بر دوها، پرتاب‌ها و پرش‌ها بود، مصوب شده بود اتفاق افتاد. این دوره ۲ هفته به طول انجامید و در هر دوره هم ۲۴ مخاطب حضور داشتند. باتوجه به مسائلی که برای رفت و برگشت و هماهنگی وجود داشت در مجموع این دوره ۶ هفته به طول انجامید.

*امیدوارم مسیری را برویم که رشته پایه دوومیدانی را زنده کنیم

معتمدی درباره اینکه آیا این دوره در پیشرفت ورزش دوومیدانی بازخوردی هم خواهد داشت، گفت: دوستان من را می‌شناسند و اینکه همیشه باید امیدوار بود و امید دارم که با آمدن کیومرث هاشمی ما بتوانیم مسیری را برویم که رشته پایه دوومیدانی را زنده کنیم؛ هیچ وقت ناامیدانه نگاه نمی‌کنم. نواقص همیشه بوده است و مشکلات مالی وجود دارد و ان‌شاالله بتوانیم راهی پیدا کنیم تا دوومیدانی کشورمان را ارتقا بدهیم. 

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *