قالیباف: حل معضل ناکارآمدی جز از نهاد علم بر نمی‌آید/ تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های مردمی

19:11 - 24 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۴۴۵۸
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
تعداد نظرات: ۱ دیدگاه
قالیباف: حل معضل ناکارآمدی جز از نهاد علم بر نمی‌آید/ تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های مردمی
رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: متاسفانه اجازه نمی‌دهیم مردم با ظرفیتشان پای کار بیایند تا بتوانیم مسائل را حل کنیم. 

خبرگزاری میزان – بنا به اعلام خانه ملت، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی روز جمعه ۲۴ شهریور در نشست هم‌اندیشی نخبگانی چالش‌های فرهنگی، اجتماعی و گسست بین نسلی که با حضور اساتید دانشگاه و اعضای اندیشکده‌های حکمرانی استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، با بیان اینکه واقعیت این است که امروز کارنامه ما در برخی مسائل نظیر مسائل اقتصادی و معیشتی قابل دفاع نیست، گفت: باید ببینیم ریشه این ناکارآمدی در کجاست و چگونه باید آن را حل کنیم و شناخت این موضوع و تشخیص این مسئله و حل ناکارامدی جز از نهاد علم بر نمی‌آید؛ لذا لازم است نخبگان و دانشگاه‌های ما به میدان بیایند.

قالیباف با انتقاد از این که گاهی دیده می‌شود که دانشگاه‌ها در بطن موضوعات و مسائل اساسی کشور نیستند، اظهار کرد: البته در جا‌هایی اقدامات بزرگی هم در دانشگاه‌ها انجام شده و ارتباطاتی هم میان صنعت و دانشگاه برقرار شده، اما متاسفانه این ارتباط به صورت ساختاری نبوده است.

رئیس قوه مقننه بیان کرد: ما مدیران سیاسی کشور هم باید این را متوجه شویم که وقتی حرف از حکمرانی می‌زنیم، این حکم از دو بخش شکل گرفته که شامل تشخیص علمی و تصمیم سیاسی است که این دو با هم نیاز است.

وی در تشریح این موضوع، افزود: اگر ملاحظات ما در تصمیم‌گیری‌ها مبتنی بر دو اصل تشخیص علمی و تصمیم سیاسی به صورت توأمان باشد، می‌توانیم گام‌های جدی به جلو برداریم.

قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، گفت: مرکز پژوهش‌ها یکی از بهترین مراکز دارای اطلاعات و آمار، دسترسی‌های خوب و نیرو‌های جوان خلاقی است که نگاه سیاسی، چندان بر آن سایه نینداخته است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه باید گام‌های جدی برای مردمی سازی برداشته شود، افزود: همه نخبگان کشور باید برای مردمی سازی کمک کنند و در این زمینه راهبری ما باید مبتنی بر تشخیص علمی باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید همه دست به دست هم دهیم تا مردمی سازی اتفاق بیفتد و پیش برود و در این بین صاحبان قلم و اندیشه پیش قراولان آن هستند که باید این موضوع را دنبال کنند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان همچنین با تاکید بر اینکه در کشور با انبوهی از مشکلات مواجهیم، اما در دید مسئولان مسئله نداریم، گفت: علت حل نشدن مسائل و چالش‌ها هم این است که ما می‌خواهیم فقط همان مشکلی که با آن مواجه شده ایم را حل کنیم درحالی که باید ابتدا مشکل را به مسئله تبدیل کنیم تا سپس با حل مسائل، مشکلات نیز در بخش‌های مختلف حل شوند.

قالیباف تصریح کرد: ناترازی موضوع بزرگی در کشور است که در بخش‌هایی همچون بانکداری، انرژی و آب وجود دارد که باید این ناترازی‌ها را حل کنیم. البته حتما وقتی می‌توانیم ناترازی را حل کنیم که ما به عنوان دولتمردان و نخبگان اولین تصمیم ما این باشد که انتفاع اصلی را باید مردم ببرند نه دولت ها. 

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از مسائل جدی که در حکمرانی کشور باید حل شود این است که تقسیم کار ملی و محلی انجام شده و امور تصدی‌گری از امور تولی‌گری جدا شود، تصریح کرد: متاسفانه اجازه نمی‌دهیم مردم با ظرفیتشان پای کار بیایند تا بتوانیم مسائل را حل کنیم، لذا با انبوهی از مشکلات مواجه می‌شویم و حتی در این شرایط نیز بر حل یک مسئله مشخص تمرکز نمی‌کنیم، زیرا به دنبال حل مشکلات به روش مسئله محوری نیستیم.

قالیباف افزود: یک مدیر هم باید مسئله و هم راه حل آن را تشخیص دهد تا از گرداب حل ظاهری مشکلات رها شود؛ درحالی که گاهی اوقات مشکلاتی را حل می‌کنیم، اما به این فکر نمی‌کنیم که این تصمیم دو ماه یا دو سال یا ۵ سال بعد، مشکلات دیگر سر راه ما می‌گذارد.

در ابتدای این نشست نیز رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در سخنانی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب بر تحول آفرینی در کشور، گفت: پیچیده‌ترین علوم در دنیا علوم مرتبط با حکمرانی است و ما نیاز به ابزار‌های حکمرانی ایرانی اسلامی داریم.

بابک نگاهداری، ادامه داد: در دوره جدید، مردمی سازی فعالیت‌ها در مجلس را پیگیری کرده ایم.

در این نشست همچنین افخمی، مدیر اندیشکده حکمرانی استان خراسان رضوی، فرخی، رئیس اندیشکده استان خراسان جنوبی و رستمی، رئیس اندیشکده حکمرانی استان خراسان شمالی به ارائه گزارش عملکرد این اندیشکده‌ها پرداختند.

همچنین حسین زمانی، مسئول میز خانواده و سبک زندگی ایرانی اسلامی، محمد رضا قائمی نیک، مسئول میز تخصصی زیارت، پیشران فرهنگی اجتماعی کشور، حجت الاسلام علی نعمتی، مسئول میز تخصصی نقش نظام تعلیم و تربیت در ارتقای اخلاق اجتماعی، هادی عرفان، مسئول میز نقش رسانه و هنر در کاهش آسیب‌های اجتماعی، مهدی کرمانی، مسئول میز تخصصی هویت ملی مذهبی و راهکار‌های ارتقای آن، وحیده فخار نوغانی مسئول میز تخصصی نقش زنان در توسعه اجتماعی، فرصت آفرینی و تهدیدزدایی، هادی اعظمی، مسئول میز تخصصی مهاجرت معکوس و نقش آن در قدرت ملی و محلی و نیز علیرضا دیانی، نژاد مسئول میز تخصصی مشارکت سیاسی و راهکار‌های ارتقای آن به ارائه گزارشی از مسائل مطرح شده در این میز‌ها با حضور صاحب نظران دانشگاهی پرداختند و پیشنهادات خود را برای حل مسائل در این حوزه‌ها ارائه دادند.

ضابط، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد هم در ابتدای نشست حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در این دانشگاه را خیر مقدم گفت و بر لزوم جهاد نخبگان و جدی گرفتن آن تاکید کرد.


انتهای پیام/


ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۶/۲۵
0
0
مهمترین رشد نهاد های علمی دنیا در ساخت سخت افزار نبود بلکه در رشد پایه و علوم انسانی بود و این دقیقا برعکس روحیه اصولگرایان است ، اصلاح گرایی اول از الفبای مردمی سازی باید انجام می‌شد چیزی که اصولگرایی علیرغم فرصت فعلی روی خوش نشان نمی‌دهد و در ادعای الفبای مردمی سازی فراوان و در عمل معکوس حرکت میکند
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *