چهار زندانی محکوم به قصاص در هرمزگان آزاد شدند

16:44 - 23 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۴۳۵۲
دسته بندی: قضایی ، دادگستری
چهار زندانی محکوم به قصاص در هرمزگان آزاد شدند
رئیس کل دادگستری هرمزگان اعلام کرد: اولیای دم یکی از پرونده‌های قصاص استان، علاوه بر اعلام رضایت در خصوص قتل فرزندشان، زمینه رهایی سه زندانی محکوم به قصاص دیگر را نیز فراهم کردند.

خبرگزاری میزان - مجتبی قهرمانی، رئیس کل دادگستری هرمزگان، گفت: همزمان با ایام سوگواری پایان ماه صفر و سالروز رحلت ختم المرسلین حضرت نبی اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع)، یک مادر فداکار در استان هرمزگان که در قالب پویش به احترام امام رئوف (ع) می‌بخشم، قاتل فرزندش را بخشیده بود، در اقدامی ماندگار و خداپسندانه زمینه رهایی ۳ نفر دیگر از زندانیان محکوم به قصاص را فراهم ساخت.

وی تصریح کرد: این خیر پس از اینکه قاتل فرزندش را لحظاتی پیش از اجرای حکم به احترام امام رضا (ع) بخشید، با پرداخت وجه المصالحه این پرونده به اولیای دم سه پرونده دیگر با موضوع قصاص و جلب رضایت آنها، زمینه ساز رهایی ۳ زندانی نادم در پویش به عشق امام حسین (ع) می‌بخشم شد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان در ادامه، گذشت و چشم پوشی این مادر فداکار و سایر اولیای دم در این پرونده‌ها از حق قانونی خویش و اعلام عفو و بخشش نسبت به این زندانیان محکوم به قصاص را اقدامی درخور تحسین و موجب خشنودی خداوند متعال و در تأسی از سیره نبی اکرم (ص) و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) برشمرد و از اهتمام آن‌ها به این اقدام بزرگ و ارزشمند، تقدیر و تشکر کرد.

قهرمانی همچنین با بیان اینکه اشاعه فرهنگ صلح وسازش و اعمال عفو و گذشت یکی از اصول بنیادین در فرهنگ اسلامی است که دستگاه قضایی نیز به منظور گسترش آن در سطح جامعه تلاش می‌کند از پیگیری‌های رئیس توسعه حل اختلاف استان هرمزگان و اعضای شورای حل اختلاف زندان بندرعباس برای برقراری صلح و سازش در این پرونده‌ها قدردانی کرد.

وی در پایان با اشاره به تأکیدات و نگاه ویژه ریاست قوه قضاییه در خصوص لزوم تلاش برای تعیین تکلیف محکومان پرونده‌های قصاص و استفاده حداکثری از ظرفیت مردم، صاحبان نفوذ و صاحبان کلام برای گذشت اولیای دم، خاطرنشان کرد: اگر روحیه گذشت و برادری مبنای عمل آحاد مردم قرار بگیرد قطعاً موجب ارتقای امنیت روانی و نهادینه شدن اخلاق و معنویت در سطح جامعه خواهد شد.

انتهای پیام /


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *