نوید افکاری که بود و چرا قصاص شد؟

19:25 - 22 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۴۲۵۳
دسته بندی: قضایی ، حقوقی
نوید افکاری که بود و چرا قصاص شد؟
نوید افکاری، یکی از کارویژه‌های رسانه‌های معاند بود که تمام تلاش خود را برای بی‌گناه جلوه دادنش به کار بستند. این فرد در زمان ارتکاب جرم با گرفتن جان یک شهروند خانواده‌ای را عزادار کرد و حالا رسانه‌های معاند باز هم به میدان آمده و اقدام به بازنشر اخبار کذب و ادعا‌های بی اساس در مورد «نوید افکاری» کرده‌اند.

خبرگزاری میزان - همزمان با سومین سال اجرای حکم قصاص نوید افکاری به جرم قتل فردی به نام حسن ترکمان یکی از کارکنان سازمان آب منطقه‌ای شیراز، رسانه‌های معاند و ضدانقلاب اقدام به بازنشر اخبار کذب و ادعا‌های بی اساس در مورد این فرد کرده‌اند.

قتل کارمند سازمان آب منطقه‌ای توسط نوید افکاری

براساس محتویات پرونده، ساعت ۲۳ روز ۱۱ مردادماه سال ۹۷ بود که مرحوم ترکمان از کارمندان سازمان آب منطقه‌ای شیراز در محله شاه داعی‌الله و مقابل درب منزل خود، با چاقو مورد ضرب و جرح قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.

پدر مرحوم ترکمان پس از وقوع حادثه و حضور در مرجع انتظامی، اظهار داشت فرزندش بعد از فراغت از امور شغلی در حال بازگشت به منزل بوده که با چاقو مورد ضرب و جرح قرار گرفته و در نهایت به جهت صدمات وارده جان خود را از دست داد؛ بنابراین گزارش، پزشکی قانونی ضمن معاینه از جسد مقتول، علت مرگ را خونریزی شدید متعاقب بریدگی عروق حیاتی گردن، در اثر اصابت جسم نوک تیز و برنده اعلام کرد.

بازبینی فیلم دوربین مداربسته و بازداشت نوید افکاری

تحقیقات در خصوص این پرونده قتل ادامه داشت تا اینکه با بازبینی فیلم دوربین مداربسته واقع در خیابان محل تعقیب مقتول، شخصی به نام نوید افکاری در خصوص این پرونده به عنوان متهم دستگیر شد.

براساس اطلاعات موجود در پرونده، متهم پس از دستگیری، در بدو تحقیقات اعلام می‌کند «مقتول را با برادرم تعقیب کردم و در حالی که من ترک موتور نشسته بودم با چاقو اقدام به قتل مقتول کردم». همچنین متهمان پرونده، در پلیس آگاهی و مرحله دادرسی با دست خط خود به تفصیل اقرار به جرم انتسابی کرده‌اند. علاوه بر این، شاهدی که متهمان دقایقی بعد از قتل اقدام به تشریح ماجرا نزد وی کرده‌اند به صراحت ادای شهادت کرده است.

اظهارات نوید افکاری در جریان بازسازی صحنه جرم

بررسی‌های فنی پلیس، مطابق اظهارات و اعترافات نوید افکاری چه در مراحل مختلف بازپرسی و دادرسی و چه در جریان بازسازی صحنه جرم مؤید آن است که وی در شب جنایت از آن سوی خیابان، مقتول را تحت نظر داشته و تلفنی در حال اصطلاحاً گرادهی به راکب موتور سیکلت برای عملی کردن نقشه قتل بوده است.

با در اختیار گرفتن تصاویر دوربین‌های مداربسته در ۱۱ مرداد ۹۷ کمین نوید افکاری و برادرش برای زیر نظر داشتن مرحوم حسن ترکمان دیده می‌شود؛ از محله توحید و خیابان داریوش تا منطقه شاه‌داعی‌الله.

 نوید افکاری پس از این جنایت، به گفته تعمیرکار محلی موتور سیکلت‌های آن منطقه،باک موتورش را که قرمز رنگ بوده برای رد گم کردن تعویض و به رنگ سیاه درمی‌آورد.

نوید افکاری در جریان بازسازی صحنه جرم در بخشی از اعترافاتش گفت: «یک پراید داداشم بود که همان اول کار در بلوار زند دادم به دوستم سعید ارجمند، بره».

سعید ارجمند دوست نوید افکاری در اعترافات مهمی گفت: نوید به من گفت اگر پرسیدند شب ۱۱ مرداد ۹۷ کجا بودید، بگویم مراسم عروسی یکی از اقوام دعوت بودند.

نیروی انتظامی از طریق سعید ارجمند و بررسی فنی و رهگیری خطوط این ۳ جوان و تطبیق تماس‌های انجام شده آن شب در محل دقیق وقوع جنایت، به نوید افکاری می‌رسد و او را ساعت ۶ صبح در خانه پدری‌اش بازداشت می‌کند.

نگاهی به اعترافات صریح نوید افکاری

با نگاهی به پرونده نوید افکاری کاملاً مشخص می‌شود او از ابتدای بازداشت چه در آگاهی، چه در دادسرا و چه در فرایند بازپرسی و دادرسی بارها به قتل مرحوم حسن ترکمان اعتراف کرده و پای اعترافاتش را انگشت زده و امضا کرده است.

در ادامه به بخشی از اعترافات نوید افکاری اشاره می‌شود:

«من از پشت به آن مرحوم ضربه زدم ولی چون هوا تاریک بود و موتور در حال حرکت بود متوجه نشدم به کجای بدن آن مرحوم ضربه خورد؛ فقط می‌دانم به سمت بالا تنه ضربه زدم».

«ضربه چاقو را من زدم و حتی بعد از اینکه ضربه چاقو را زدم، وحید ( برادرم راکب موتور) متوجه قتل شد».

«من با کارد آشپزخانه‌ای که در دستم گرفتم به سمت آن فرد میانسال ضربه‌ای زدم».

نوید افکاری همچنین در جریان بازسازی صحنه قتل در پاسخ به این سوال که از کجا متوجه فوت شدن مرحوم حسن ترکمان شد؟ گفت: «باشگاه کشتی من داخل شاه‌داعی‌الله است؛ چند روز بعد که رفتم سالن از یکی دو نفر شنیدم؛ چون نزدیک بود محله، خبر پیچیده بود یک جورایی. خودمم که چند روز بعد رد شدم فهمید؛ یعنی مردم می‌گفتند».

پس از انجام تحقیقات پیرامون متهم ردیف اول پرونده، مشخص می‌شود، نوید افکاری قصد ترور یک بسیجی را نیز داشته، اما به لحاظ اینکه تردد فرد مورد نظر به صورت نامنظم بوده، موفق به ترور وی نمی‌شود.

حمله حبیب افکاری به یک مامور پلیس با کاتر

نوید افکاری همراه برادر دیگر خود به نام حبیب افکاری در اغتشاشات سنوات قبل نیز شرکت داشته و برادر وی با استفاده از کاتر پای یکی از مأموران انتظامی را مورد جرح عمدی قرار داده که بالغ بر ۲۰۰ بخیه خورده است. اقدام به ایراد ضرب و جرح عمدی و سرقت اموال از دیگر سوابق متهم است.

صدور قرار جلب به دادرسی نوید افکاری و تنظیم کیفرخواست

در نهایت، پرونده قتل مرحوم ترکمان با صدور قرار جلب به دادرسی و تنظیم کیفرخواست از سوی دادسرای عمومی و انقلاب شیراز نزد محاکم کیفری یک استان فارس ارسال و با ارجاع پرونده به شعبه اول دادگاه کیفری یک استان رسیدگی‌های قضایی لازم انجام شد. علی‌رغم ادعا‌های مطرح شده، متهم نوید افکاری، دارای وکیل تعیینی در دادسرا بود و در دادگاه نیز داری وکیل بوده است. 

پس از برگزاری دادگاه به صورت علنی، به شرح دادنامه مورخ ۱۴ مهرماه سال ۹۸، وقوع قتل توسط نوید افکاری محرز و از حیث مباشرت در ارتکاب قتل عمدی حکم به قصاص نفس نامبرده صادر شد که این حکم از سوی دیوان عالی کشور عیناً تایید شد.

اولین بار رسانه‌های معاند با سردستگی بی‌بی‌سی فارسی و اینترنشنال در تازه‌ترین نمونه پروژه رسانه‌ای ضدایرانی جدید خود برای تحت تاثیر قرار دادن مخاطب و بازتاب بیشتر خبر در میان عوام با برجسته کردن واژه «کشتی‌گیر»،به سراغ پرونده فردی به نام نوید افکاری رفتند و روزانه اخبار کذبی را در مورد پرونده این فرد که یک شهروند بیگناه را به طرز فجیعی به قتل رسانده بود منتشر می کردند.

ادعای شکنجه نوید افکاری صحت ندارد

رسانه‌های ضدانقلاب پس از صدور حکم به قصاص نفس نامبرده در حرکتی هماهنگ مدعی شکنجه نوید افکاری و اخذ اقرار از او تحت شکنجه شدند.

این در حالی است که بنابر تقاضای وکیل متهم دستور اعزام وی به پزشکی قانونی صادر تا چنانچه اگر اقرار تحت شکنجه بوده مراتب مجدداً مورد بررسی قرار گیرد؛ اما متهم در حضور وکیل تعیینی خود اعلام کرده که شکنجه نشده‌ام و به پزشکی قانونی نمی‌روم.

در اظهارات نوید افکاری که در اداره آگاهی صورتجلسه شده و به امضا و اثرانگشت وی رسیده قید شده که «نه تنها شکنجه نشده‌ام، حتی توهینی نیز به من صورت نگرفته است و نیاز به معرفی به پزشک قانونی ندارم».

صورتجلسه تنظیم شده مورخ پانزدهم آبان ۹۷ 

نوید

 

 

وقتی «شماره بایگانی پرونده» را بجای «تاریخ صورتجلسه» به خورد مخاطب می‌دهی!

اما یکی دیگر از گاف‌های رسانه‌های ضدانقلاب در پرونده نوید افکاری این بود که این رسانه‌ها با نمایش صورتجلسه امتناع نوید افکاری از مراجعه به پزشکی قانونی -که پیش‌تر در رسانه‌های داخلی منتشر شده بود- شماره بایگانی پرونده در شعبه دادسرا که در ذیل این صورتجلسه قید شده را به عنوان تاریخ امضای شهود صورتجلسه در نظر گرفتند و مدعی شدند تاریخ تنظیم این صورتجلسه ماقبل وقوع قتل توسط نوید افکاری بوده است.

نوید

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، این رقم مربوط به شماره بایگانی پرونده در شعبه دادسرا است که در بالا و پایین سند قید شده است و ارتباطی به تاریخ ندارد.

در پی درخواست اخیر خانواده نوید افکاری برای معاینه وی به منظور بررسی شکنجه شدن یا شکنجه نشدن وی، علیرضا درودچی، مدیرکل پزشکی قانونی استان فارس در گفتگو با از معاینه نوید افکاری توسط تیم ویژه سه نفره در حضور رییس کل دادگستری استان فارس خبر داد و گفت: به دنبال دستور ریاست کل دادگستری استان فارس مبنی بر انجام معاینه از نوید افکاری، مورخ ۱۹ شهریور ساعت ۲۲:۳۰ از نوید افکاری توسط تیم ویژه سه نفره اعزامی از پزشکی قانونی در حضور رییس کل دادگستری استان فارس معاینه به عمل آمد و بر اساس معاینات انجام شده از نواحی مختلف بدن وی، هیچ گونه آثاری دال بر آزار جسمی (شکنجه) نظیر سوختگی، اسکار جراحت و شکستگی استخوان و ... مشاهده نشد.

مستند جزئیات پرونده نوید افکاری

اما روز شنبه ۱۵ شهریور، مستندی از صداو سیما به بررسی جزئیات پرونده نوید افکاری از اقرار مکرر متهم به قتل تا پشت پرده تطهیر قاتل ازسوی رسانه‌های بیگانه پرداخته است.

 

 نوید افکاری درباره انگیزه‌اش از قتل صحبت هایی کرده است که فیلمی از اعترافات وی را مشاهده می کنید.

 
 

در این ویدیو نوید افکاری، قاتل مرحوم «حسن ترکمان» ماجرای عروسی در شب قتل را تعریف کرده است.

 

انتشار این گزارش مستند از پرونده قتل مرحوم حسن ترکمان، با واکنش سراسیمه رسانه‌های ضد انقلاب مواجه شد. رسانه‌های ضد انقلاب بصورت هماهنگ با انتشار ویدئویی از فردی به نام مازیار ابراهیمی، تلاش کردند تا دروغ‌های خود را که حالا برملا شده می‌دیدند به نحوی توجیه کنند. 

در فیلم مشترکی که رسانه‌های ضد انقلاب از فردی به نام مازیار ابراهیمی منتشر کردند، وی تلاش می‌کرد تا ادعای شکنجه را مجددا مطرح کند، اما آنقدر سراسیمه و دستپاچه بود که مشخص می‌شد از او خواسته شده تا فوراً پاسخی به این گزارش مستند آماده کند.

ابراهیمی، در این ویدئو می‌خواهد اظهارات وکیل تعیینی افکاری را زیر سوال برد، اما خودش نمی‌داند وکیل تعیینی و وکیل تسخیری چه تفاوتی دارند!
 
بنابراین گزارش، وکیل تعیینی به وکیلی گفته می‌شود که در آن فرد خود برای اخذ وی اقدام نماید و وکالت تسخیری وکالتی است که از طرف دادگاه برای دفاع از متهم به وکلا ارجاع می‌شود.

در مورد شرایط اجرای حکم نوید افکاری، تاکید می‌شود آیین نامه اجرای احکام از جمله حکم قصاص مصوب رییس قوه قضاییه شرایطی را در نظر گرفته که بدون آن شرایط، اجرای حکم قصاص منتفی است و در این مورد خاص نیز شرایط انجام حکم بر اساس فصل دوم (مواد ۳۲ تا ۳۵) آیین نامه اجرای احکام عینا رعایت شده است.

بر اساس قانون، قاضی اجرای احکام پیش از اجرای حکم باید موضوع را به محکوم اطلاع دهد تا وی اگر میخواهد کسی را ببیند یا با فردی تماس بگیرد اعلام کند که این مهم از سوی قاضی اجرای احکام صورت پذیرفته است.

قبل از اجرای حکم به مرحوم افکاری اعلام می‌شود خواستار ملاقات حضوری است یا تماس تلفنی که وی اعلام می‌کند صرفا تقاضای تماس تلفنی با خانواده را دارد.

نوید

در نهایت تمامی فرآیند‌های قضایی پرونده نوید افکاری در حضو وکلای وی انجام شد و حکم قصاص وی در مراجع مختلف قضایی به تایید رسید و سرانجام حکم قصاص نوید افکاری با اصرار اولیا دم با عنوان حق الناس و حق شخصی آن‌ها بامداد ۲۲ شهريور ۱۳۹۹  به مرحله اجرا درآمد.

پاسخ به شبهات مطرح شده در مورد پرونده نوید افکاری

نوید

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *