مرگ و میر‌های مرتبط با مواد مخدر در آمریکا/فنتانیل و آثار آن بر آمریکایی‌ها

9:00 - 24 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۴۲۰۹
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
مرگ و میر‌های مرتبط با مواد مخدر در آمریکا/فنتانیل و آثار آن بر آمریکایی‌ها
مصرف مواد مخدار سالانه موجب مرگ ده‌ها هزار نفر در آمریکا می‌شود و این روند مرگبار همچنان افزایشی است.

خبرگزاری میزان – مرگ و میر مرتبط با بیش‌مصرفی مواد مخدر در آمریکا همچنان روندی افزایشی دارد و علاوه بر این آمریکا بالاترین میزان مرگ و میر کلی خود را در بیش از یک قرن گذشته تجربه می‌کند که بخشی از آن ناشی از مرگ و میر ناشی از بیش‌مصرفی مواد مخدر است.

محققان کالج پزشکی «اشمیت» دانشگاه آتلانتیک فلوریدا روند مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر در آمریکا را از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۲۰ بر اساس سن، جنسیت، نژاد، شهرنشینی و جغرافیا بررسی کردند.

۴ برابر شدن مرگ میر ناشی از بیش‌مصرفی 

نتایج تحقیقات اولیه آن‌ها که در مجله آمریکایی پزشکی منتشر شده، نشان می‌دهد که مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر در آمریکا از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۲۰ بدون توجه به نژاد، سن، جغرافیا یا شهرنشینی بیش از ۴ برابر شده است.

در این بازه زمانی بیش‌مصرفی (آور دوز) باعث مرگ حدود یک میلیون و ۱۴ هزار نفر در آمریکا شده است؛ این آمار ۴.۴ برابر از ۶.۹ در هر ۱۰۰ هزار نفر در سال ۱۹۹۹ به ۳۰ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۲۰ افزایش یافت. 

علاوه بر این، محققان تاکید کردند که از می ۲۰۲۲ تا می ۲۰۲۳، آمریکا بیشترین تعداد مرگ و میر ناشی از بیش‌مصرفی مواد مخدر را در هر دوره ثبت کرده است.

هنگام تجزیه و تحلیل زیر گروه‌ها، محققان چندین روند را شناسایی کردند؛ سفیدپوستان و بومیان آمریکا یا بومیان آلاسکا بیشترین افزایش را از نظر نژاد تجربه کرده‌اند و مکان‌هایی در غرب میانه بیشتر از سایر مناطق تحت تأثیر قرار گرفته‌اند.

مرگ بر اثر فنتانیل

از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸، مرگ و میر ناشی از فنتانیل در سراسر آمریکا افزایش یافته است، البته به میزان کمتری در غرب میانه. 

فنتانیل یک ماده مخدر مصنوعی و عامل اصلی مصرف بیش از حد مواد مخدر است، به ویژه با تغییر شکل‌های دارویی به غیرقانونی از آن.

داده‌های جدید فدرال نشان می‌دهد که تعداد قرص‌های ضد درد تجویزی در آمریکا بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ حدود ۴۵ درصد کاهش یافته است، حتی با افزایش مصرف بیش از حد مرگ‌آور به سطوح بی‌سابقه مصرف‌کنندگان.

ریشه بحران

این داده‌ها آنچه را که مدت‌ها در مورد بحران اعتیاد در آمریکا شناخته شده بود تأیید می‌کند؛ مصرف کنندگان ابتدا گرفتار قرص‌های مسکنی می‌شوند که آمریکا را اشباع کرده و پس از سرکوب‌های اجرای قانون، اعتراض عمومی و تغییر در نحوه پزشکی، به دارو‌های خیابانی ارزان‌تر و در دسترس‌تر روی می‌آورند.

شهر‌هایی که از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۳ بالاترین میانگین دوز قرص‌های مسکن قانونی را برای هر نفر داشتند، بیشترین میزان مرگ و میر را در ۶ سال بعد متحمل شدند.

مرگ و میر کلی سالانه ناشی از مصرف بیش از حد مواد مخدر در آمریکا طی سال ۲۰۲۱ به نقطه عطف جدید و بحرانی رسید و برای اولین بار در این متحده از ۱۰۰ هزار نفر گذشت؛ بر اساس برآورد‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، بیش از ۱۱۰ هزار نفر در سال ۲۰۲۲ بر اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر جان خود را از دست دادند که دو سوم آن‌ها به مواد افیونی مصنوعی مانند فنتانیل تسلیم شدند.

بحران مواد افیونی در آمریکا به مرحله‌ای حتی مرگبار تبدیل شده که با استفاده از فنتانیل تشدید شده است.

تحقیقاتی که در ماه دسامبر گذشته منتشر شد نشان داد که فنتانیل غیرقانونی به علت اصلی مرگ و میر آمریکایی‌های ۱۸ تا ۴۹ ساله تبدیل شده است؛ مصرف بیش از حد و مرگ‌آور فنتانیل از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ حدود ۹۴ درصد افزایش یافته است.

ماده مخدر عامل اصلی مرگ در آمریکا

این ماده مخدر اکنون در آمریکا بیش از تصادفات رانندگی و خشونت با اسلحه یا خودکشی جان شهروندان آمریکایی را می‌گیرد.

شهر‌ها و ایالت‌های دخیل در دعوای قضایی گسترده فدرال مستقر در اوهایو مدت‌ها استدلال کرده‌اند که داروسازان، شرکت‌های توزیع، داروخانه‌ها و سایر شرکت‌ها به بحران سلامت عمومی از طریق بازاریابی، حمل و نقل و فروش مسکن‌ها علیرغم نشانه‌های آشکاری که نشان می‌دهد این قرص‌ها اعتیاد را تشدید می‌کنند، دامن زده‌اند.

از سال ۲۰۰۰ تاکنون بیش از ۳۰۰ هزار نفر در آمریکا بر اثر مصرف مسکن‌های تجویزی جان خود را از دست داده‌اند.

با وجود کاهش اخیر، آمریکا همچنان غرق در قرص‌های ضد درد است؛ داده‌های جدید نشان می‌دهد که بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹، ۴۵ میلیارد قرص ضد درد در آمریکا تولید شده است؛ مرگ‌های منتسب به مواد افیونی تجویزی - در برخی موارد، مخلوط با سایر دارو‌ها - هنوز به طور متوسط سالانه ۱۶ هزار و ۴۰۰ نفر در طول این دوره ۵ ساله بوده است.

در حالی که برخی از شرکت‌ها در زمینه حل و فصل پرونده‌های خود به توافق رسیده‌اند، داده‌ها می‌تواند پرونده‌های حقوقی علیه سایر شرکت‌هایی را که هنوز به دلیل ادعای ادامه تولید یا توزیع مقادیر مشکوک قرص‌های ضد درد با وجود هشدار قرمز با شکایت مواجه هستند، تقویت کند.

انتهای پیام/


برچسب ها: آمریکا مواد مخدر

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *