۲۰۲۳ گرم‌ترین سال تاریخ؛ ۹۸ درصد جمعیت جهان در معرض دمای بالاتر

12:34 - 22 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۴۱۷۷
۲۰۲۳ گرم‌ترین سال تاریخ؛ ۹۸ درصد جمعیت جهان در معرض دمای بالاتر
تقریبا تمام جمعیت جهان دمای بالاتری را از ژوئن تا آگوست در نتیجه تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیت‌های انسانی تجربه کردند.

خبرگزاری میزان - داده‌های سرویس تغییرات آب و هوایی اتحادیه اروپا که به تازگی منتشر شده، نشان می‌دهد که تابستان سال ۲۰۲۳ گرم‌ترین تابستان تاریخ بود.

دوره سه ماهه ژوئن تا آگوست با میانگین دمای ۱۶.۸ درجه سانتیگراد (۶۲.۲ فارنهایت) ۰.۶۶ درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین، با اختلاف زیادی از رکورد‌های قبلی پیشی گرفت. 

اتحادیه اروپا اعلام کرد که ماه گذشته گرم‌ترین ماه آگوست ثبت شده در سطح جهان و سومین ماه متوالی بود که پس از گرم‌ترین ماه ژوئن و جولای، چنین رکوردی را ثبت می‌کند.

تخمین زده می‌شود که ماه آگوست ۲۰۲۳ حدود ۱.۵ درجه سانتیگراد گرم‌تر از میانگین پیش از صنعتی شدن جهان بوده است.

پیگیری تلاش‌ها برای محدود کردن افزایش دمای جهانی به ۱.۵ درجه سانتی‌گراد، یکی از تعهدات اصلی توافقنامه بین‌المللی تغییرات آب و هوایی پاریس است که از سوی ۱۹۶ کشور در سال ۲۰۱۵ تصویب شد. 

جولای؛ گرم‌ترین ماه

جولای ۲۰۲۳ همچنان گرم‌ترین ماه ثبت شده تاکنون بوده است. این در حالی است که رکورد آگوست تابستان نیم‌کره شمالی را به گرم‌ترین تابستان از زمان آغاز ثبت رکورد‌ها در سال ۱۹۴۰ تبدیل می‌کند. 

«سامانتا برگس»، معاون رئیس موسسه «کوپرنیک» گفت: رکورد‌های دمای جهانی در سال ۲۰۲۳ به افزایش ادامه می‌دهند. 

برگس گفت: شواهد علمی بسیار زیاد است و تا زمانی که انتشار گاز‌های گلخانه‌ای را متوقف کنیم، همچنان شاهد رکورد‌های آب و هوایی بیشتر و رویداد‌های شدیدتر و مکرر آب و هوایی شدید که بر جامعه و اکوسیستم تأثیر می‌گذارد، خواهیم بود.

در اروپا، ماه آگوست در بخش‌های بزرگی از اروپای مرکزی و اسکاندیناوی که به سیل منجر شد، مرطوب‌تر از حد معمول بود، در حالی که فرانسه، یونان، ایتالیا و پرتغال شاهد خشک‌سالی‌هایی بودند که به آتش‌سوزی‌های جنگلی منجر شد. 

به گفته این موسسه، دمای بسیار بالاتر از میانگین نیز در استرالیا، چندین کشور آمریکای جنوبی و در اطراف قسمت‌های مختلف قطب جنوب در ماه آگوست ثبت شده است.

در همین حال، اقیانوس‌ها گرم‌ترین دمای سطح روزانه را در تاریخ ثبت کردند و به طور کلی گرم‌ترین ماه خود را تجربه کردند.

با تنها چهار ماه باقی‌مانده از سال ۲۰۲۳، امسال دومین سال تنها با فاصله کمی از سال ۲۰۱۶ از نظر گرم‌ترین سال ثبت شده در تاریخ است.

تاثیر گرما بر ۹۸ درصد جمعیت کره زمین

یک مطالعه انجام شده از سوی «کلایمت سنترال»، یک گروه تحقیقاتی مستقر در آمریکا، دمای ۱۸۰ کشور و ۲۲ منطقه را مورد بررسی قرار داد و نشان داد که ۹۸ درصد از جمعیت جهان در معرض دمای بالاتری قرار دارند. این تعداد حداقل ۲ برابر بیشتر در معرض آلودگی دی اکسید کربن است.

«اندرو پرشینگ»، معاون علمی مرکز کلایمت سنترال گفت: عملا هیچ فردی روی زمین در طول سه ماه گذشته از تاثیر گرمایش جهانی در امان نبوده است.

او گفت: در هر کشوری که توانستیم آن را تجزیه و تحلیل کنیم، از جمله نیمکره جنوبی، جایی که در حال حاضر در خنک‌ترین زمان سال خود است، دمای بالایی را دیدیم. ما دمایی را دیدیم که بدون تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیت انسان، تجربه آن غیر ممکن بود.

بر اساس این گزارش، حدود ۶.۲ میلیارد نفر حداقل یک روز دمای متوسط را تجربه کردند.

«فریدریک اتو»، کارشناس آب و هوا در موسسه تغییرات اقلیمی و محیط زیست «گرانتهام»، گفت: امواج گرما در آمریکای شمالی و جنوب اروپا بدون تغییرات آب و هوایی غیرممکن بود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *