لایحه اساسنامه توسعه سواحل مکران به صورت یک فوریت بررسی می‌شود

10:29 - 22 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۴۱۴۲
دسته بندی: سیاست ، مجلس و دولت
لایحه اساسنامه توسعه سواحل مکران به صورت یک فوریت بررسی می‌شود
نمایندگان خانه ملت ضمن رد بررسی لایحه اساسنامه توسعه سواحل مکران به صورت دوفوریت به دلیل جلوگیری از انجام کار کارشناسی دقیق بر روی این لایحه، با بررسی این لایحه به صورت یک فوریت موافقت کردند.

خبرگزاری میزان - نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۲۲ شهریورماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی تقاضای دوفوریت در مورد لایحه اساسنامه توسعه سواحل مکران با ۷۱ رأی موافق، ۱۱۷ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۷ نماینده حاضر در صحن با بررسی این لایحه به صورت دوفوریت مخالفت کردند.

همچنین نمایندگان در جریان رأی گیری برای بررسی تقاضای یک فوریت این لایحه با ۱۲۳ رأی موافق، ۷۲ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۹ نماینده حاضر در صحن با بررسی این لایحه به صورت یک فوریت موافقت کردند؛ بنابراین گزارش حسین دهقان به عنوان نماینده دولت و رئیس سازمان توسعه سواحل مکران در دفاع از ضرورت بررسی لایحه مذکور به صورت دوفوریت، گفت: امروز بیش از هر مسئله دیگری نیازمند اقدام و عمل انقلابی هستیم چرا که در صورت کوتاهی، آیندگان ما را قضاوت خواهند کرد این در حالی است که سواحل مکران می‌تواند موتور موثر در توسعه کشور باشد. ضمن آنکه مقام معظم رهبری نیز همواره اهمیت این موضوع را مورد تاکید قرار داده‌اند و در دیدار اخیر خود با مردم استان سیستان و بلوچستان مجددا بر این موضوع تاکید کردند.

وی افزود: اگرچه گلایه‌هایی از بی‌توجهی دولت‌های گذشته در گسترش این منطقه وجود دارد، اما بر این باور هستیم که توسعه سواحل مکران موجب توسعه استان خواهد شد. این در حالی است که برداشتن بار عظیم توسعه منطقه و جبران عقب ماندگی آن بدون همراهی مجلس امکان پذیر نیست.

دهقان با بیان اینکه امروز رقبای منطقه با سرعت به دنبال حذف و خنثی سازی ظرفیت‌های کشور منجمله سواحل مکران هستند، ادامه داد: غفلت ما در این زمینه می‌تواند پیامد‌های غیرقابل جبرانی در مسیر توسعه کشور داشته باشد لذا با تصویب دوفوریت این طرح پیشنهادی ما را در این مسیر یاری کنید.

پرویز محمدنژادقاضی محله در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۲۲ شهریورماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی تقاضای دوفوریت در مورد لایحه اساسنامه اساسنامه سازمان توسعه سواحل مکران در موافقت گفت: توسعه مکران به چند دلیل برای اقتصاد کشور موثر است، برخلاف نماینده مخالف این موضوع اعتقاد دارم توسعه سواحل مکران دیر شده است و باید در سال‌های گذشته این اتفاق رقم می‌خورد.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در برنامه ششم به توسعه سواحل مکران تاکید شده بود، در نظر داریم در برنامه هفتم نیز به آن بپردازیم از سوی دیگر این موضوع مکررا مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز بوده است.

وی گفت: رقبای ما در منطقه بسیار زودتر از ما وارد عمل شدند بنابراین باید به توسعه این گونه مناطق در کشور که مزیت‌های آن برای کل کشور است توجه کنیم. اقتصاد دریا محور در دوره‌های گذشته نیز مطرح بوده است و هرکسی حاکمیت دریا را داشته در اقتصاد و سایر قدرت‌ها نیز جایگاهی به دست آورده است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه سواحل مکران قلب زمین است، گفت: باید راه ابریشم که از این سواحل عبور می‌کند را احیا کنیم و قرارداد‌های دوجانبه برای دور زدن تحریم‌ها در این منطقه را رقم بزنیم. می‌توانیم با عقد قرارداد با کشور‌های جنوب غربی آسیا در حوزه اقتصاد تحرک ایجاد کنیم بنابراین فوریت آن لازم است.

قاضی محله با بیان اینکه توسعه سواحل مکران برای کل کشور مزیت دارد، اظهار داشت: متاسفانه حتی نتوانسته‌ایم زیرساخت‌های منطقه را برای فعالیت صنایع بزرگ فراهم کنیم.

جعفر قادری در موافقت با این دو فوریت، گفت: ایران یکی از کشور‌هایی است که مرز‌های دریایی و سواحل آن را توسعه نداده و به ظرفیت‌های آن توجه نکرده است. عمران و آبادانی در سواحل جنوبی خلیج فارس و دریای عمان رقم خورده است، اما متاسفانه در بخش شمالی آبادانی صورت نگرفته است این در حالی است که باید از ظرفیت‌های این منطقه برای کشوری که مشکل تامین آب دارد استفاده کنیم و از حمل و نقل ارزان دریایی بهره‌مند شویم.

وی تاکید کرد: با توسعه سواحل مکران مشکل اشتغال، رشد اقتصادی و کاهش تورم را می‌توانیم حل کنیم، همچنین شرایط آب و هوایی و دشت‌های این سواحل امکانات بسیار خوبی در اختیار ما قرار دهد که بارگذاری درستی در آن صورت نگرفته است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، اظهار داشت: سواحل مکران، گاز، آب و انرژی خورشیدی مناسبی دارد و امکان احداث اسکله‌های بزرگ در آن فراهم است که می‌توان اتصال به اقیانوس هند را رقم بزنیم و نباید اجازه بدهیم در اطراف ما کریدور‌هایی ایجاد شود و جایگزین مناطق ما شود.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *