دیدار سفیر ترکیه با غریب آبادی/ تاکید ایران و ترکیه بر گسترش همکاری‌های حقوقی و قضایی

16:11 - 21 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۴۰۳۵
دسته بندی: حقوق بشر ، عمومی
دیدار سفیر ترکیه با غریب آبادی/ تاکید ایران و ترکیه بر گسترش همکاری‌های حقوقی و قضایی
دبیر ستاد حقوق بشر بر ضرورت گسترش همکاری‌های حقوقی و قضایی میان ایران و ترکیه تاکید کرد.

خبرگزاری میزان - کاظم غریب آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر در دیدار «حجابی کرلانگیچ» سفیر ترکیه در تهران برای تقویت تعاملات و گسترش روابط و همکاری های حقوقی- قضایی با ترکیه اعلام آمادگی کرد و گفت: گفت‌وگوی تخصصی و تبادل تجربیات میان هیئت‌ها و نظام‌های قضایی ۲ کشور، می‌تواند علاوه بر توسعه همه‌جانبه روابط، به اتباع ۲ کشور نیز کمک قابل توجهی کند.

غریب آبادی همچنین به موافقت‌نامه همکاری‌های قضایی میان ایران و ترکیه اشاره و اظهار کرد: یکی از بخش‌های عمده این موافقت‌نامه، انتقال محکومان میان ۲ کشور است و بخش‌های دیگر موافقت‌نامه مذکور درخصوص استرداد مجرمان، معاضدت حقوقی در حوزه مدنی و معاضدت‌های حقوقی در حوزه کیفری است.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه تصریح کرد: در حوزه انتقال محکومان و استرداد مجرمان، با توجه با آمار بالای زندانیان ایرانی در ترکیه و همچنین مجرمان متواری به این کشور، پیشنهاد ما این است که کشور دوست ترکیه از ظرفیت‌های موافقت‌نامه موجود میان ۲ کشور استفاده کند.

وی در ادامه درخصوص گسترش همکاری‌ها و تبادل تجربیات در حوزه‌های قضایی و مدیریت زندان‌ها میان دو کشور اعلام آمادگی کرد.

دبیر ستاد حقوق بشر در بخش دیگری از سخنان خود مبارزه با تروریسم، جرائم سازمان یافته، اسلام‌هراسی و حمایت از مردم فلسطین را مورد توجه قرار داد و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در این زمینه‌ها همکاری‌های خوب و گسترده‌ای در مجامع بین‌المللی دارند و این همکاری‌ها و تعاملات می‌تواند گسترش یابد.

سفیر ترکیه نیز در این دیدار ضمن اشاره به روابط دوستانه و مهم ۲ کشور و وجود اشتراکات مختلف همسایگی، اسلامی و فرهنگی، خواهان برنامه‌ریزی برای گسترش همکاری‌های قضایی میان ۲  کشور و تلاش در جهت حل معضلات اتباع طرفین که به زندان می‌افتند، شد.

وی همچنین گفت: متعاقب رایزنی مقام‌های تهران و آنکارا، زمینه و مقدمات لازم برای انتقال ۴۰ زندانی ایرانی در ترکیه برای بازگشت به ایران مهیا شده است.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *