صدور گواهی‌نامه فلوشیپ مراقبت تسکینی برای ۱۷ نفر از پرستاران و پزشکان کشور

14:45 - 21 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۴۰۱۶
صدور گواهی‌نامه فلوشیپ مراقبت تسکینی برای ۱۷ نفر از پرستاران و پزشکان کشور
معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: ۱۷ نفر از پرستاران و پزشکان کشور که در دوره فلوشیپ مراقبت تسکینی سازمان بهداشت جهانی پذیرفته شده بودند، مفتخر به دریافت گواهی پایان دوره شدند.

خبرگزاری میزان- به گزارش وبدا، عباس عبادی با بیان اینکه مروری بر وضعیت مراقبت تسکینی در ایران نشان می‌دهد که شرایط موجود از نظر بسیاری از شاخص‌های توسعه یافتگی مراقبت تسکینی، نیازمند اقدام جدی است، افزود: نیازسنجی‌های انجام شده و تحلیل وضعیت موجود ارائه مراقبت تسکینی در کشور نشان می‌دهد که در حال حاضر اصلی‌ترین چالش ارائه این نوع مراقبت، عدم آشنایی ارائه‌دهندگان خدمت به ویژه پرستاران و پزشکان با اصول و مبانی مراقبت تسکینی و روش ارائه این مراقبت‌ها در سطوح مقدماتی و پیشرفته است.

وی ادامه داد: از آنجا که تعداد متخصصین در این حوزه مراقبتی در کشور انگشت شمار بوده است، برگزاری دوره‌های آموزشی آموزش دهندگان (TOT) ضروری به نظر می‌رسد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت افزود: از چندی پیش، سازمان بهداشت جهانی با همکاری "انستیتو کرالا" به عنوان مرکز همکار سازمان بهداشت جهانی در زمینه مشارکت‌های اجتماعی در مراقبت تسکینی و مراقبت طولانی مدت (هند) و بیمارستان سنت کریستوفر لندن، به برگزاری دوره‌های فلوشیپ شش ماهه مراقبت تسکینی به صورت برخط مبادرت ورزیده اند که قبلا، ۷ نفر از پرستاران کشور، به واسطه رایزنی‌های این معاونت، از این دوره فارغ التحصیل شده‌اند.

عبادی ادامه داد: در روز‌های اخیر، ۱۷ نفر دیگر از پرستاران و پزشکان کشور نیز که در حال تحصیل در این دوره بودند، به جمع فارغ التحصیلان پیوستند که امید می‌رود با وجود این تعداد قابل توجه از همکاران، دوره‌های آموزشی با جدیت تداوم یافته و تعداد مراکز ارائه‌دهنده خدمات مراقبت تسکینی افزایش یابد.

وی با اشاره به ضرورت وجود کوریکولوم‌های استاندارد جهت آموزش پرستاران اضافه کرد: این معاونت، اقدام به طراحی دوره‌های آموزشی مراقبت تسکینی برای تیم مراقبت، براساس سطوح مختلف کرده است که در قالب دوره‌های کوتاه مدت مهارتی و برگزاری کارگاه‌ها در سراسر کشور ارائه می‌شود.

معاون پرستاری وزارت بهداشت در پایان، ضمن تبریک به چهار نفر از همکاران دفتر ارتقای سلامت و خدمات پرستاری این معاونت که در بین فارغ التحصیلان این دوره بودند، ضرورت تلاش روزافزون ایشان جهت ارتقای این خدمات را مورد تاکید قرار داد.

انتهای پیام/


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *