دانستنی‌های حقوقی|

بیمه بیکاری در قرارداد‌های پروژه‌ای

14:23 - 20 شهريور 1402
کد خبر: ۴۷۳۳۸۱۸
دسته بندی: مجله حقوقی ، عمومی
تعداد نظرات: ۲ دیدگاه
بیمه بیکاری در قرارداد‌های پروژه‌ای
قرارداد‌هایی که دارای ماهیت و طبیعت غیردائمی هستند نظیر فعالیت‌های پروژه‌ای و فعالیت‌های عمرانی که در پایان قرارداد کار و یا اتمام بخشی از کار به عنوان عدم نیاز، بیکاری حادث شود، بیمه بیکاری مشمول آن نمی‌شود.

خبرگزاری میزان- قرارداد‌هایی که دارای ماهیت و طبیعت غیردائمی هستند نظیر فعالیت‌های پروژه‌ای و فعالیت‌های عمرانی که در پایان قرارداد کار و یا اتمام بخشی از کار به عنوان عدم نیاز، بیکاری حادث شود، بیمه بیکاری مشمول آن نمی‌شود.

رأی شعبه بدوی دیوان عدالت اداری

در خصوص شکایت شاکی علیه تامین اجتماعی قزوین به خواسته الزام خوانده به برقراری بیمه بیکاری براساس رای اداره کار، شاکی اظهارداشته اداره کار به برقراری بیمه بیکاری اینجانب موافقت کرده است لکن تامین اجتماعی مخالفت کرده است. طرف شکایت در مقام دفاع بیان نمود که مطابق دادنامه شماره ۹۷- ۴/ ۳/ ۸۲ هیات عمومی دیوان عدالت اداری بیکاری کارگر به لحاظ انقضاء مدت قرارداد موقت یا اتمام کار موقت از مصادیق ماده ۲ قانون بیمه بیکاری محسوب نمی‌شود. تاریخ اتمام قرارداد مشارالیه ۲۹ /۱۲/ ۹۳ بوده است و رای اداره کار نیز مبین اتمام قرارداد نامبرده در تاریخ مذکور است؛ لذا از مصادیق بیکاری بدون میل و اراده نبوده و اجابت خواسته ممکن نمی‌باشد]باعنایت به محتویات پرونده، نظر به اینکه در موضوع اشتغال به کار، در خصوص قرارداد‌هایی که دارای ماهیت و طبیعت غیردائمی هستند نظیر فعالیت‌های پروژه‌ای و فعالیت‌های عمرانی که در پایان قرارداد کار و یا اتمام بخشی از کار به عنوان عدم نیاز، بیکاری حادث گردد، به استناد بند یک تفاهم نامه فی مابین وزارت کار و سازمان تأمین اجتماعی بیمه بیکاری مشمول آن نمی‌گردد و بیکاری شاکی نیز از این مقوله است؛ لذا به لحاظ عدم شمول شرایط شاکی به قانون بیمه بیکاری شکایت مطروحه غیر وارد تشخیص و حکم به رد آن صادر و اعلام می‌گردد. رأی صادره ظرف ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ قابل اعتراض درشعب تجدیدنظر دیوان عدالت اداری است.

رأی شعبه تجدیدنظر دیوان عدالت اداری

نظر به اینکه رای معترض عنه در تاریخ ۹۵/۷/۱۲ برابر مقررات ابلاغ شده و دادخواست تجدیدنظرخواهی درمورخ ۹۵/۸/۹ به دیوان ارائه شده است بنابراین تجدیدنظرخواهی خارج از مهلت مقررقانونی (۲۰ روز) بوده و به استناد مواد ۶۵ و ۶۸ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری قرار رد دادخواست صادر و اعلام می‌گردد. قرار صادره قطعی است.

انتهای پیام/ 


ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۱
0
0
متاسفانه این گونه تفاهم نامه هاونظرات سلیقه ای ظلم آشکاری است درحق کارگران وقشرزحمتکشی که پشتوانه یک مملکت وکشورند
مرتضی دانایی
|
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
|
۱۱:۵۴ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۸
0
0
پس چرا درحق بیمه(۰/۳)از بابت بیمه بیکاری از کارگر کسر میشه،وقتی که پولش را میگیرن بایستی در قبال آن متعهد باشند
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *